Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

św. Hildegarda z Bingen i zdrowie

Polskie Towarzystwo Przyjaciół św. Hildegardy

Święta Hildegarda - o niebo lepsza od jogi

Święta Hildegarda - o niebo lepsza od jogi - foto
Autor/źródło: Pixabay.com, CC0

Święta Hildegarda ceniona jest za swoją ogromną wiedzę na temat zdrowia dotyczącego zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej. Przekazywane przez nią zalecenia są proste i uniwersalne.


Jeśli ktoś pragnie cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem, to z całą pewnością powinien zainteresować się tym, co ma do przekazania ta wspaniała kobieta. Chociaż nie ma już jej na tym świecie od wielu lat, to pozostawiła po sobie liczne dzieła, zawierające bardzo wartościowe i ponadczasowe treści.

Dawna wiedza nadal aktualna

Współczesna wiedza i wynalazki mają ogromną wartość dla społeczeństwa i bez wątpienia w dużej mierze przyczyniły się do poprawy jakości naszego życia. Nie można jednak zapomnieć o tym, co wiedziano już wieki temu. Nie brakuje cennych dzieł, które zawierają wciąż aktualną wiedzę na temat zdrowia ciała i umysłu. Święta Hildegarda z Bingen byłą skromną mniszką, ale natchnioną przez samego Stwórcę. Uważana jest obecnie za jedną z najzdolniejszych kobiet żyjących w czasach średniowiecznych. Nie bez powodu oczywiście. Mówi się, że jej niesamowita wiedza jest darem od Boga, która ukazała jej się podczas wizji. Przekazane przez Hildegardę porady dotyczące zdrowia mają do dziś dnia cały czas rację bytu i doskonale sprawdzają się w praktyce, przynosząc zaskakująco dobre efekty. Co w takim razie zawierają dzieła tej niezwykłej kobiety, która dostąpiła objawienia mądrości pochodzącej z Najwyższego Źródła?

Święta Hildegarda o zdrowiu duszy i ciała

Jak nie trudno jest się domyślić, porady Hildegardy dotyczą każdej strony człowieka. Nie chodzi tutaj o skupienie się wyłącznie na objawach chorobowych i ich tłumieniu, ale o znalezieniu pierwotnej przyczyny problemu i zajęcie się nim kompleksowo – z poziomu ciała i duszy. Stosowane przez nią leki pochodzą z natury. Niezwykle ważne jest to, w jaki sposób ktoś się odżywia, co ma wpływ na cały organizm. Jedzenie powinno być nie tylko pożywieniem dla ciała, ale też lekarstwem. Należy jednak pamiętać o tym że to dawka decyduje o tym, czy dany pokarm będzie miał działanie uzdrawiające czy też stanie się trucizną dla organizmu. W oparciu o to, co zostało objawione przez Stwórcę, Święta Hildegarda opracowała kilka złotych zasad, których przestrzeganie ma zagwarantować nam życie w zdrowiu.

Życie w zdrowiu i dobrym nastroju możliwe jest dzięki odpowiedniemu odżywianiu się i piciu. Wszelkie zmiany należy wprowadzać powoli, dodając zdrowe produkty do diety i eliminując te szkodliwe. Za niezwykle cenny Hildegarda uznaje orkisz. Bardzo ważne jest to, aby mieć kontakt z naturą i czerpać energię życiową z wszystkich czterech żywiołów świata. Zarówno ruch, jak i relaks są niezwykle ważne. Należy zachować odpowiedni stosunek pracy do odpoczynku oraz powrócić do naturalnego rytmu snu. Dostarczanie składników odżywczych do organizmu to jedno, ale trzeba też pamiętać o oczyszczaniu go ze szkodliwym substancji. Pielęgnowanie cnót i redukowanie naszych wad wpływa na systematyczny rozwój duchowy, co jest ważnym elementem profilaktyki zdrowia wg Mniszki.


Artykuł przygotowany przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół św. Hildegardy.
Strona Towarzystwa: hildegarda.edu.pl


opr. ac/ac

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: zdrowie umysł natura wiedza ciało św. Hildegarda odżywianie profilaktyka jedzenie jakość życia dieta organizm św. Hildegarda z Bingen zdrowie ciała Polskie Towarzystwo Przyjaciół św. Hildegardy zdrowie umysłu
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W