Dla szkoły średniej
Cele operacyjne: uczeń powinien:
fragment jednego z psalmów mesjańskich.
Katecheta rozpoczyna słowami: Jeżeli mam iść za Jezusem, nawet sprzedać wszystko, co mam, to rozumny człowiek chce jak najwięcej wiedzieć o kimś, komu siebie powierzy. Tego wymaga zwykły rozsadek. Idę za kimś, kogo znam i takiemu komuś ufam.
(Praca z Pismem św.; każda para w ławce posiada własny egzemplarz).
Katecheta tworzy grupy czteroosobowe - każda z nich wypisuje wypowiedzi Jezusa o sobie z Ewangelii wg św. Jana.
Należy wypisać nie cały cytat, ale wypowiedź Jezusa o sobie, np.: Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem.
I grupa: 4,34; 6,20; 6,51; 7,37;
II grupa: 8,12; 8,29; 8,46; 8,58; 16,33;
III grupa: 10,7; 10,10; 10,11; 10,30;
IV grupa: 11,25; 14,27; 14,6; 15,5.
Po odszukaniu fragmentów przedstawiciele grup prezentują swoje cytaty. Reszta klasy wpisuje do swoich zeszytów jedną wypowiedź Jezusa, która - ich zdaniem - wywarła na nich wrażenie lub wywołała jakąś refleksję. W zależności od ilości grup każdy uczeń ma przynajmniej siedem wypowiedzi Jezusa o sobie. Z zapisanych cytatów wybiera jeden dla siebie i uzasadnia, dlaczego go wybrał. Następnie wybrani lub chętni uczniowie prezentują swoje przemyślenia.
Po prezentacji katecheta prosi, by uczniowie wyobrazili sobie Jezusa w dzisiejszych czasach i napisali dla Niego hasło reklamowe na tu i teraz. Można ogłosić konkurs na najlepsze hasło.
Prośba o zrozumienie, kim jest dla mnie Chrystus.
Katecheza została przeprowadzona w pierwszej klasie liceum ogólnokształcącego. Na tym poziomie nauczania nikt nie miał kłopotów z szukaniem odpowiednich cytatów. Pewną trudność sprawiło tylko (niektórym uczniom) wyodrębnienie wypowiedzi Jezusa o sobie. W czasie prezentacji uczniowie często prosili o powtórzenie konkretnego cytatu, ponieważ z wyborem wstrzymywali się do końca przedstawiania cytatów.
Wypowiedzi uzasadniające wybór takiego, a nie innego cytatu były bardzo różnorodne i czasami wiązały się z osobistymi przeżyciami uczniów.
Natomiast najwięcej zdziwienia, a potem radości przyniosło układanie hasła reklamowego. Trzeba było pokonać pewien opór, by Jezus stał się bardziej konkretną postacią w życiu uczniów; taką, która potrzebuje słowa trafiającego w samo sedno tego, co głosi.
Poniżej przedstawiam hasła reklamowe uczniów:
Przedstawione hasła ukazują, jak można próbować mówić o Jezusie w innej formie, która jednakże nie zmienia tego, co Jezus mówi o sobie na kartach Ewangelii. Należy też zwrócić uwagę, że najpierw uczniowie poznali wypowiedzi Jezusa - a dopiero później przenosili to na płaszczyznę współczesności. Myślę, że właśnie takie działanie pozwala uwspółcześnić język mówienia o Jezusie bez tracenia tego, co w dawnym przekazie jest istotne.
Elżbieta Kotkowska - dr teologii, inż., katechetka z Poznania.
opr. ab/ab