Katecheza dla dzieci młodszych - szkoła podstawowa
Cel dydaktyczny: Każdy z nas jest cząstką Kościoła założonego przez Chrystusa na fundamencie apostołów. We wspólnocie ludzi złączonych wiarą i miłością mieszka Bóg.
Cel wychowawczy: Przez uczestnictwo w katechezie buduję Kościół; budzenie odpowiedzialności za Kościół.
a) Katecheta przeprowadza z uczniami wywiad dotyczący motywów uczęszczania na katechizację (dobrze byłoby posłużyć się mikrofonem i nadać tym wypowiedziom szczególną rangę). Na koniec warto podkreślić znaczenie świadomej decyzji.
b) Opowiadanie: "Trzej kamieniarze" (ze zbioru B. Ferrero, Historie):
Pewien człowiek wędrował jako pielgrzym do odległego sanktuarium. Po kilku dniach marszu znalazł się w pobliżu kamieniołomów. Mężczyźni wydobywali z nich wielkie odłamy skalne, aby obrobić je potem w czworokątne bloki kamienia budowlanego.
Pielgrzym zbliżył się do jednego z tych ludzi. Spojrzał na niego ze współczuciem. Kurz i pot zamazywały mu rysy twarzy, w oczach drażnionych pyłem skalnym widać było straszliwe zmęczenie.
- Co robisz? - spytał pielgrzym.
- Nie widzisz? - odburknął człowiek, nie unosząc nawet głowy. - Zabijam się tą harówką.
Pielgrzym nic nie odpowiedział i powędrował dalej. Natrafił wkrótce na drugiego kamieniarza. Był on tak samo zmęczony i zakurzony.
- Co robisz? - spytał pielgrzym również i tego człowieka.
- Nie widzisz? - Pracuję od rana do nocy, aby zapewnić utrzymanie żonie i dzieciom - odpowiedział kamieniarz.
Pielgrzym w milczeniu ruszył dalej. Doszedł prawie do szczytu wzgórza. Tam pracował trzeci kamieniarz. Był śmiertelnie zmęczony, tak jak i tamci. On także miał na twarzy warstwę kurzu i potu, ale jego oczy były dziwnie pogodne.
- Co robisz? - zapytał pielgrzym.
- Nie widzisz? - odpowiedział człowiek uśmiechając się z dumą... - Buduję świątynię! Ręką wskazał na dolinę, gdzie wznosiła się wielka budowla z szarego kamienia, ze strzelistymi iglicami wież skierowanych ku niebu.
Wnioski z opowiadania:
"Nie jesteście już obcymi i przychodniami, ale jesteście współobywatelami świętych i domownikami Boga - zbudowani na fundamencie apostołów i proroków, gdzie kamieniem węgielnym jest sam Chrystus Jezus. W Nim zespalana cała budowla rośnie na świętą w Panu świątynię, w Nim i wy także wznosicie się we wspólnym budowaniu, by stanowić mieszkanie Boga przez Ducha" (Ef 2,19-22).
(Przed odczytaniem powyższego tekstu warto przybliżyć uczniom pojęcia: fundament i kamień węgielny. Tekst biblijny można także przekazać dzieciom własnymi słowami).
W analizie tekstu biblijnego ważne będą następujące wnioski:
Składanie obrazka z części: Każdy uczeń otrzymuje od katechety (losuje) fragment obrazka. Dzieci wpisują tam swoje imię i nazwisko, a następnie kolejno podchodzą do stołu lub tablicy, gdzie przygotowany został fundament i składają ilustrację - kościół. Wspólny śpiew: "Ziarenko do ziarenka".
Pogadanka: Podczas katechezy my także budujemy świątynię. Nie chodzi tu o taki kościół, jaki widzimy na obrazku, ale o ten, który tworzą wszyscy wierzący, a jego kamieniem węgielnym jest sam Jezus Chrystus. Budujemy Rodzinę Bożą - Kościół święty. Także każdy z nas buduje świątynię w swoim sercu - najpiękniejsze mieszkanie dla Jezusa.
Wspólny śpiew: "Czy wy wiecie, że jesteśmy świątynią (Kościołem, Rodziną...) i "Jezus jest tu".
Dzieci rysują wspólnotę parafialną zgromadzoną wokół ołtarza.
opr. ab/ab