Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Rodzice i dzieci. Modlitwy na dobranoc i na nowy dzień

Agnieszka Czylok

Zanim zaśnie dziecko

Dziecięca modlitwa jest pełna radości i ufności. Warto modlić się razem z dzieckiem przed snem i o poranku...Gdy księżyc zaświeci,
To noc mnie nie trwoży.
Dzięki Ci, Boże,
Za wszystko, coś stworzył.
/Modlitwa tradycyjna/

W momencie Chrztu Świętego dziecka jego rodzice zobowiązują się wychować je w wierze. I najlepiej, gdy zaczną to robić od najmłodszych lat. Małe dziecko jest bardzo otwarte na Boże działanie. Jego niewinność i czystość sprzyja szczerej i radosnej dziecięcej modlitwie, która jest pełna ufności. Kiedy rodzice wychowują dziecko w wierze od najmłodszych lat, to jest to proces bardzo naturalny. Dziecko ma w sobie szczerość wiary. Chodzi więc bardziej o to, by tego nie zaniedbać. Nie "przygasić" tego naturalnego płomienia, ale pomagać mu, by jeszcze bardziej "zajaśniał".

Pan Jezus celowo przyprowadził dziecko przed oblicze dorosłych ludzi, pouczając ich, że jeśli nie staną się jak dzieci, nie wejdą do Królestwa Niebieskiego. Nie tylko rodzice uczą więc dzieci modlitwy. Modląc się z dziećmi, rodzice uczą się od nich ufności i szczerości. Dziecko z ogromną radością zanosi do Pana Boga swoją modlitwę. Tak, jak potrafi, powierza Mu swoje dziecięce troski,dziękuje za pełen wrażeń i zabawy dzień. Gdy budzi się rano, szczerze przyzywa opieki Anioła Stróża, w którego tak mocno wierzy. Niektórzy rodzice twierdzą nawet, że małe dzieci chyba widzą Anioły, bo z wielką duchową mocą modlą się do ich opiekunów, wpatrzone czasem jakby w jakiś punkt.

Dziś mamy bardzo wiele pięknych modlitewników dla dzieci, zarówno dla tych większych, jak i dla tych najmniejszych. Pięknym modlitewnikiem dla najmłodszych jest książeczka "Zanim zasnę. Modlitwy na dobranoc", Wydawnictwa JEDNOŚĆ. Rodzice mogą więc usiąść wieczorem ze swoją małą "pociechą" i przeczytać mu wybraną modlitwę na dobranoc. Znajdą w książeczce także rozdział "Na nowy dzień", aby móc pomodlić się z dzieckiem także o poranku. Książka zawiera przepiękne, religijne ilustracje, które dziecko może zapamiętać.

To piękny podarunek od rodziców dla dziecka. A może chrzestny bądź chrzestna podarują taką książeczkę? Na pewno warto.

Niech całe moje życie
Błyszczy jak gwiazdka na niebie.
Niech dobre i jasne czyny
Kierują mnie do Ciebie.


Recenzowana książka "Zanim zasnę. Modlitwy na dobranoc" Wydawnictwa "JEDNOŚĆ" dla dzieci jest >>TUTAJ<<

opr. ac/ac

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: dziękczynienie dziecko wiara rodzina rodzice wychowanie w wierze Pan Bóg modlitwa dziecka modlitwy na dobranoc dobry sen
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W