Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


ks. Marian Polak

Kochaj i rób co chcesz

ISBN: 978-83-7720-052-0
wyd.: Wydawnictwo PETRUS 2011

Wybrane fragmenty
Wprowadzenie
Niezgłębiona tajemnica Trójcy Świętej
Poza Bogiem nic nie istnieje
Hymn dziękczynienia!
Dobrzy i źli aniołowie
Upadek pierwszych rodziców
Czas oczekiwania
Naród wybrany
Narodził się w Betlejem

Dobrzy i źli aniołowie

Dzieląc się swoim szczęściem Bóg stworzył duchy rozumne zwane aniołami. Stworzył je na swoje podobieństwo, obdarzył poznaniem i wolnością wyboru. Nie musieli zdobywać wiedzy o Bogu, sobie i stworzeniach, Stwórca obdarzył ich wiedzą wlaną, dzięki której poznawali Go, jak również siebie i wszystkie inne stworzenia. Ich poznanie i miłowanie posiadało wymiar ograniczony, jednak dawało im radość i szczęście. Nie poznawali Boga twarzą w twarz, lecz przez idee, które im dał. Była to swego rodzaju wiara w Boga. Część aniołów ze swym wodzem, który był najpiękniejszym stworzeniem, zbuntowała się (Ap 12, 7-9). O zgrozo! Zamiast uznać z miłosną wdzięcznością otrzymane istnienie i Boże dary, zapatrzyli się w samych siebie i swoje przymioty. Kiedy Bóg objawił im tajemnicę przyszłego wcielenia Syna Bożego i nakazał im uznać Go swoim Panem, jedna trzecia z nich, naśladując swego pysznego wodza, zbuntowała się (Hbr 1, 6; Judy 0,6; Ap 12, 4; Iz 14, 13-15;  Ez 28, 12-17). Utracili dar Bożej przyjaźni, napełnili się nienawiścią do Boga i ludzi. Bez ustanku zwodzą nas i kuszą zazdroszcząc nam nieba i wybrania nas za dzieci Boże. Utracili szczęście uczestniczenia w życiu Boga, do którego Stwórca ich powoływał. Jezus to poświadcza: „Widziałem szatana spadającego z nieba jak błyskawica” (Łk 10, 18). Niebo, które utracili, oznacza niezmierzone życie Boga, w którym przez wiarę uczestniczyli już w czasie swojej próby.

Zbuntowanego wodza zastąpił Michał, który z wdzięcznością uznał wcielonego Syna Bożego za swego Boga i Pana. Większa część aniołów poszła za jego przykładem. Wzruszony pokorą i uniżeniem Syna Bożego, który miał pospieszyć na ratunek upadłej ludzkości, św. Michał i dobrzy aniołowie zaakceptowali służyć Chrystusowi i ludziom (Ps 91,11-13; Hbr1,14). Zostali dopuszczeni do uszczęśliwiającej wizji Boga w niebie (Mt 18, 10). Dobrzy aniołowie są posłańcami Bożej miłości i narzędziami Bożej Opatrzności. Rozwijaj przyjaźń ze swoim aniołem stróżem, on jest twoim najlepszym przyjacielem i starszym bratem. Uwierz, że ciągle jest przy tobie, oświeca cię i szanując twoją wolność pociąga cię do spełnienia woli Bożej. Zapraszaj go do swej modlitwy, wykonywanych zajęć, pozdrawiaj go w ciągu dnia i dziękuj mu, wzywaj jego światła i pomocy w różnych trudnościach.  Zapraszaj swego anioła stróża, aby ci pomógł dziękować Panu Jezusowi, którego przyjąłeś w Komunii świętej. Pozdrawiaj anioła stróża swej żony, męża, dzieci: Aniele stróżu mojej żony, męża, dziecka, pozdrawiam cię. Niech nauczyciel pozdrawia aniołów stróżów swoich uczniów, lekarz swych pacjentów, kapłan swych wiernych itd. Pozdrawiaj aniołów stróżów wszystkich ludzi świata: Aniołowie stróżowie wszystkich ludzi świata pozdrawiam was! Razem z aniołami uwielbiaj Boga obecnego w nich i w sobie. Dlaczego nie wykorzystujesz różnych momentów każdego dnia na uwielbienie Boga, zamieszkałego w tobie? Święty Michał Archanioł jest niebieskim egzorcystą, przyzywasz w pokusach jego pomocy?

dalej >>

 

opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: poznanie chrześcijaństwo miłość Marta Maria św. Augustyn aniołowie Anioł Stróż istota chrześcijaństwa wolność wyboru kochaj i rób co chcesz duchy rozumne aniołowie stróżowie
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W