Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Kajetan Rajski

XIII NIEDZIELA ZWYKŁA – B

Idź w pokoju i bądź uzdrowiona ze swej dolegliwości (Mk 5,34)

Mdr 1,13-15; 2,23-24; 2 Kor 8,7.9.13-15; Mk 5,21-43

Duchu Święty, przyjdź!

Jezu, z Twoją pomocą rozpoczynam rozważanie tekstu biblijnego, który Kościół podaje na XIII Niedzielę Zwykłą.

Słowa Pana Jezusa świadczą o wielkiej trosce o kobietę, która cierpiała na krwotok. Musimy zauważyć, że Chrystus dzieli nasze życie na dwie sfery: duchową i cielesną. Nie przekreśla jednak żadnej. Jedna nie może istnieć bez drugiej.

Jezus przede wszystkim mówi: „Idź w pokoju”. Uzdrawia w ten sposób duchowo. Pokój Chrystusowy to nie „święty spokój”, ale pokój serca, stan bez grzechu. Gdy odstępujemy od kratek konfesjonału, słyszymy: „idź w pokoju i nie grzesz”. Powinniśmy poczuć wtedy wielki spokój serca, łaskę, której dostąpiliśmy od Pana. Zdrowie duchowe jest bardzo ważne, pozwala zachowywać prawo moralne i oprzeć się wszelkim pokusom ciała.

Chrystus oprócz słów dotyczących życia duchowego wypowiada także zdanie: „bądź uzdrowiona ze swej dolegliwości”. Jezus jest także uzdrowicielem ciała, ma władzę uleczyć nas z chorób. Zdrowie fizyczne jest również bardzo ważne. Jeżeli mamy zdrowe ciało, to możemy iść i głosić Ewangelię Jezusa Chrystusa wszystkim ludziom na całym świecie.

Po tych kilku słowach skierowanych do kobiety cierpiącej na krwotok jesteśmy pewni, że Chrystus nie tylko ma władzę odpuszczania grzechów – wprowadzania pokoju w życie człowieka, ale także leczenia fizycznych dolegliwości.

Przemyślę w tym tygodniu:

1. Czy wierzę, że Chrystus może uleczyć moją duszę i ciało?

2. Czy modlę się o łaskę czystego serca?

3. Czy jestem wdzięczny Bogu za zdrowie?


Powyższa refleksja została zaczerpnięta z książki Kajetana Rajskiego „Wsłuchani w Słowo. Refleksje na niedziele i święta roku B” (Biblos 2011)opr. aś/aś 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Chrystus duchowość pokój zdrowie dusza ciało uzdrowienie czyste serce fizyczność
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W