Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Kajetan Rajski

XXV NIEDZIELA ZWYKŁA – B

Zróbmy zasadzkę na sprawiedliwego, bo nam niewygodny (Mdr 2,12)

Mdr 2,12.17-20; Jk 3,16 – 4,3; Mk 9,30-37

Duchu Święty, przyjdź!

Jezu, z Twoją pomocą rozpoczynam rozważanie tekstu biblijnego, który Kościół podaje na XXV Niedzielę Zwykłą.

Dzisiejsza myśl z Księgi Mądrości odnosi się nie tylko do Pana Jezusa, ale też do wielu świętych, którzy byli dla współczesnego świata „znakiem sprzeciwu”.

Obecnie takim „sprawiedliwym”, „znakiem sprzeciwu” jest papież Benedykt XVI. Niestety widzimy dziś pewną nagonkę na Ojca św., spowodowaną jego wypowiedziami na temat antykoncepcji. Właściciele wielu koncernów uznali papieża za „niewygodnego”, ponieważ mógłby obniżyć dochody ich firm. Zrobili więc „zasadzkę” medialną, w której propagowali odpowiedni dla nich sposób myślenia i ośmieszali spojrzenie katolików.

„Zróbmy zasadzkę”… Słowa te nadal wychodzą z ust wielu współczesnych ludzi. „Sprawiedliwymi” są różne osoby. Od wspomnianego już Ojca św., przez biskupów i księży w wielu krajach, osoby wierne swoim ideałom, aż po niewinne dzieci.

„Sprawiedliwi” zawsze byli narażeni na krytykę, a nawet na niebezpieczeństwo. Nie mieli łatwego życia, ale kierowali się myślą, że otrzymają za swoją wytrwałość nagrodę od Pana. I otrzymywali. Rzadko kiedy pamiętamy imiona oprawców, ale o „sprawiedliwych” wspominają coraz to kolejne pokolenia. Leksykony świętych zawierają tysiące nazwisk.

Panie spraw, by prześladowani mieli wiele sił i wytrwałości, a prześladującym daj łaskę opamiętania!

Przemyślę w tym tygodniu:

1. Czy modlę się za Ojca św. w chwilach, gdy jest prześladowany?

2. Czy zawsze staram się być tym „sprawiedliwym”?

3. Czy modlę się o nawrócenie dla oprawców?


Powyższa refleksja została zaczerpnięta z książki Kajetana Rajskiego „Wsłuchani w Słowo. Refleksje na niedziele i święta roku B” (Biblos 2011)opr. aś/aś 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: nawrócenie modlitwa sprawiedliwość prześladowanie sprawiedliwy znak sprzeciwu Benedykt XVI

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W