Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Kajetan Rajski

XXII NIEDZIELA ZWYKŁA – A

Cóż bowiem za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł? (Mt 16,26)

Jr 20,7-9; Rz 12,1-2; Mt 16,21-27

Duchu Święty, przyjdź!

Jezu, z Twoją pomocą rozpoczynam rozważanie tekstu biblijnego, który Kościół podaje na XXII Niedzielę Zwykłą.

Jezus wielokrotnie w czasie swojej działalności próbował ludziom uświadomić, że w rzeczywistości ciało jest mniej ważne od duszy. Jest ono bowiem jedynie zewnętrzną częścią człowieka. Najważniejsze jest to – jak powtórzył Mały Książę za lisem – co niewidoczne dla oczu.

Chrystus w dzisiejszej Ewangelii przestrzega nas przed dążeniem do celu za wszelką cenę. Dla nas priorytetem nie mają być rzeczy doczesne. Przyjdzie kryzys gospodarczy i staniesz się biednym, będziesz miał wypadek i staniesz się kaleką, zestarzejesz się, uroda przeminie. Zapomina o tym, niestety, współczesny świat, nastawiając się na czysty hedonizm, zaspokajanie własnych potrzeb. Współcześnie egocentryzm niektórych ludzi osiąga bardzo wysoki poziom.

Chrześcijanin ma obowiązek dbać o ciało i je pielęgnować, ale nie za wszelką cenę. Przede wszystkim mamy troszczyć się o ducha, ponieważ to stan naszej duszy i okazywana bliźniemu miłość będzie decydować o naszym wiecznym zbawieniu lub potępieniu.

Zatem nie troszczmy się zbytnio o ciało. Nie oznacza to, że mamy je nienawidzić, ale powinniśmy odpowiednio określić to, co w życiu jest ważne i ważniejsze.

Przemyślę w tym tygodniu:

1. Co jest moim priorytetem w życiu?

2. Czy dbam o swoje ciało?

3. Czy dbam o stan swej duszy?


Powyższa refleksja została zaczerpnięta z książki Kajetana Rajskiego „Wsłuchani w Słowo. Refleksje na niedziele i święta roku A” (Biblos 2010)opr. aś/aś 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: zbawienie życie dusza miłość człowiek ciało wartość priorytety
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W