Nie bój się Biblii (zaproszenie)

By nie zagubić się w tym świecie, potrzebujemy odpowiedniego kompasu. Autor pokazuje, jak czytać Biblię, aby nas uzdrawiała, pocieszała w chwilach zamętu, niestabilności i ciemności, by wskazywała drogę, gdy nie wiadomo, w którą stronę pójść.

Nie bój się Biblii (zaproszenie)

Anselm Grün OSB

NIE BÓJ SIĘ BIBLII

ISBN: 978-83-7767-053-8
wyd.: Wydawnictwo WAM 2012

Spis wybranych fragmentów
zaproszenie
Wprowadzenie: Czytać Biblię
Słowo Boga i słowo człowieka
Czytać Biblię, by zrozumieć własne życie

zaproszenie

Biblia jest słowem, które Bóg kieruje do nas. Dla pobożnych Żydów i pierwszych chrześcijan tekst Biblii był zawsze słowem-balsamem i słowem-drogowskazem. Słowa Biblii otwierały im oczy, ażeby zrozumieli swoje dzieje i odnaleźli drogę do udanego życia. Żydzi i chrześcijanie doświadczają na sobie zbawczego działania tych słów. One dawały nadzieję, pocieszały, leczyły rany i dodawały odwagi, by po upadku powstać na nowo.

Obecnie wielu chrześcijanom lektura Biblii przychodzi z trudem. Nie rozumieją jej słów. To dla nich zupełnie obcy język. Być może jednak ten język budzi lęk, bo osądza. Może złoszczą ich opowiadania o wojnach, w których dominuje przemoc. Potrzebujemy właściwych okularów, aby tak czytać słowa Biblii, żeby nas uzdrawiały i wskazywały drogę, żeby stały się słowami życia i żywymi słowami.

Nie bój się Biblii (zaproszenie)

 źródło: photogenica.pl

Krótkie wprowadzenia do różnych ksiąg Biblii zamieściłem po to, by lepiej zrozumieć ich treść. One mają nam otworzyć oczy, byśmy zobaczyli słowa w zupełnie nowym świetle. Mogą jednak być tylko wprowadzeniem. W przeciwnym razie musiałbym wyjaśniać poszczególne teksty, a to nie jest zamierzeniem tej książki. Mam nadzieję i wierzę głęboko, że słowa wprowadzenia do kolejnych ksiąg biblijnych będą pierwszym krokiem do powierzenia się Biblii na nowo. Zdajcie się przy lekturze na własną intuicję. Przyjmijcie po prostu to, co zrodzi w Was każde ze słów. Wasza dusza ma naturalną zdolność ich zrozumienia. Często jednak ta zdolność jest zakłócona, ponieważ nie jesteśmy przyzwyczajeni do wnikania w głębszy sens słów. Wystarczy, jeśli będziemy czytać Biblię, przyjmując trzy postawy.

Pierwsza postawa: Bóg wypowiada te słowa do mnie. Napisał je osobiście dla mnie. Bóg ukazuje mi w tych słowach tajemnicę mojego życia, objawia mi swoją miłość i swoje serce.

Druga postawa: Powinienem postrzegać te słowa jako obrazy mojego życia i jako obrazy Bożego działania we mnie. Porównuję obrazy biblijne z tymi, które powstają w mojej duszy, gdy czytam Biblię. Wszystkie chcą być oknami, przez które wniknę w niepojmowalną tajemnicę Boga.

Trzecia postawa: Słowa Biblii są słowami życia. Nie zrozumiem ich, jeśli wywołują we mnie lęk. Słowa chcą mnie zaprosić do potraktowania samego siebie z miłosierną wyrozumiałością i życzliwością.

Życzę Wam zatem, żebyście czytali Biblię z nową radością i otwartością, i pozwolili się dotknąć Bożej miłości, która żyje w słowach kierowanych do Was i pragnie coraz głębiej przenikać Wasze serca.

Anselm Grün

opr. ab/ab

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama