Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Anna Bajon

Poradnictwo nie musi być nudne

Mark Gungor, autor książki "9 małżeńskich porad, a każda warta milion dolarów" kojarzył mi się dotąd tylko z filmikiem "Czym się różni mózg mężczyzny od mózgu kobiety", łatwym do odnalezienia na YouTube. Wspomnienie zawsze kwitowane uśmiechem, bo głęboko zgadzam się, z tezą autora, że bardzo, ale to bardzo się różnimy, a kobiecy zwyczaj dzielenia włosa na czworo jest dla większości mężczyzn kompletnie niezrozumiały.

Z dużą dozą sympatii do Marka Grungora przystąpiłam do czytania "9-ciu porad..." sądząc, że mam lekturę na dziewięć wieczorów. Założenie było błędne, bo kiedy już zaczęłam to nie oderwałam się aż do ostatniego zdania. A wieczór uważam za udany. Mark Gungor jest praktykiem i oferuje porady małżeńskie, które rodziły się w trakcie trwania jego 40-letniego małżeństwa. Podaje je w dowcipnej formie z dużą dozą dystansu. Mam nieodparte wrażenie, że wystarczyłoby zmienić tytuł i kilka sformułowań, aby rady te dało się zastosować także do przyjaciół, rodziny, współpracowników. Bo kiedy chcemy budować wokół siebie przyjazne środowisko, zawsze powinniśmy pamiętać o radzie numer jeden - "Bądźcie dla siebie mili".

Niby banał, ale (zwłaszcza) w małżeństwie odłożony do innych rupieci, staje się ogromną przeszkodą w budowaniu szczęśliwego, wspólnego życia.

I taka jest ta książka, celna, dowcipna, pozwalająca czytelnikowi na polemikę. Są tu rady z którymi zgadzam się w 100%, są takie z którymi mogłabym podyskutować, są i takie, z którymi się nie zgadzam. Ale przeczytałam tę książkę jednym tchem, z uśmiechem na ustach a potem zaniosłam sąsiadce, żeby też mogła przeczytać. Trudno o bardziej pozytywną recenzję prawda?

Mark Gungor jest pastorem i czytelnik wychowany w tradycji katolickiej może być czasem zaskoczony, ale polecam ten rodzaj zaskoczenia. Warto czasem zerknąć do poradników braci chrześcijan i skorzystać z tego co mogą nam zaoferować.

Fragmenty można przeczytać w naszym serwisie, po resztę należy zajrzeć do książki wydawnictwa Vocatio. Zdecydowanie POLECAM!

opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: małżeństwo recenzja poradnik Mark Gungor 9 małżeńskich porad, a każda warta milion dolarów

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W