Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Andrzej Lewicki

Bananowo


Poznajmy Kamerun! Andrzej Lewicki będzie nam go przybliżał, wysyłając wieści prosto z Afryki.
Oto siódma część cyklu Opoki: "Zapiski z Kamerunu".

Banany są typowymi przedstawicielami flory międzyzwrotnikowej Afryki. W Kamerunie występują dwa rodzaje bananów, jadalne słodkie i plantain banane (pastewne). Są bardzo podobne do siebie wizualnie, różnią się jedynie wielkością. Plantain są dużo większe, a ich krzaki (byliny) wyższe. Traktuje się je jak bulwy podobnie, jak w Polsce ziemniaki. Swoją drogą w Kamerunie występuje aż siedem rodzajów bulw: makabo, maniok, patat, ziemniak, taro, niam i banany pastewne.

Kameruńczycy spożywają je najczęściej od święta ze względu na ich wysoką cenę. Wymagają więcej wilgoci od słodkich, dlatego większość plantacji bananowców pastewnych znajduje się w Regionie Centralnym. Bardzo popularne, należy gotować je około dwudziestu minut, bądź przyrządzać jako chipsy czy w całości smażyć. Poza tradycyjnymi żółtymi występują również owoce słodkich bananów o lekkim czerwonawym zabarwieniu.

Warto dodać, że kwiaty zapylane są przez różne gatunki ptaków, a nawet przez nietoperze. Banany bardzo często występują jako dary podczas Mszy Św. Ten ogromny badyl, do którego przylepione są kiście owoców, w Kamerunie nazywany jest mianem reżimu. Zapewne dlatego przybierają tak symetryczne formy w strachu przed reżimem natury.opr. aś/aś


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Afryka dary Kamerun banan banany
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W