Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Angelo Comastri

Bazylika św. Piotra
stron: 120 i kolorowe fotografie
format: 140x 215 mm
ISBN: 978-83-7485-111-4
oprawa: twarda
Wydawnictwo: Bratni Zew
„Bazylika św. Piotra” to piękny i bogato ilustrowany przewodnik zawierający unikatowe zdjęcia Bazyliki, Grot Watykańskich i Nekropolii. Po tych niezwykłych miejscach oprowadza nas Archiprezbiter Bazyliki watykańskiej, kardynał Angelo Comastri.

By zrozumieć początki historii dzisiejszej Bazyliki, musimy cofnąć się myślą do Rzymu sprzed dziewiętnastu stuleci. To wspaniała lekcja duchowości chrześcijańskiej oraz historii Kościoła.
Dzięki temu przewodnikowi z pewnością poczujemy ‘klimat’ jednej z najpiękniejszych i najbardziej monumentalnych bazylik oraz poznamy historię sztuki związaną z tym miejscem.

Tych, którzy chcieliby bliżej poznać jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc chrześcijaństwa zapewniamy, że książka z całą pewnością ułatwi pielgrzymkę do grobów św. Piotra i Jana Pawła II, a także udostępni sekrety Bazyliki.

Piękna publikacja kolorowych ilustracji była możliwa dzięki uprzejmości Fabryki św. Piotra w Watykanie.FRAGMENT:

Wyjątkowa i uniwersalna wartość Bazyliki świętego Piotra, również z historycznego i artystycznego punktu widzenia, czyni z niej najwybitniejsze dzieło kreatywności ludzkiej: świątynia ta bowiem od samego początku aż po epokę Baroku wywierała znaczący wpływ, który objawiał się między innymi nadzwyczajną ilością kościołów zwieńczonych kopułą na jej wzór, wznoszonych w późniejszym czasie w całym katolickim świecie.

Oprócz samej architektury, prestiżu nadają jej również wybitne dzieła sztuki rzeźbiarskiej, malarskiej, dekoracje marmurowe, w brązie i w gipsie, które na przestrzeni ostatnich pięciu stuleci wpłynęły na rozwój artystyczny nie tylko Rzymu i Włoch, ale i całej Europy.

Od 1982 Bazylika świętego Piotra wraz z całym Państwem Watykańskim, które od niej wzięło swój początek, wpisana jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po dzień dzisiejszy Bazylika pełni swoją rolę duchowej i artystycznej świątyni dla milionów turystów i wiernych, którzy coraz liczniej przybywają do świętego Piotra nie tylko po to, by podziwiać wspaniałe dzieła sztuki, lecz aby spotkać żywy Kościół, Apostoła Piotra i Chrystusa.


kard. Angelo Comastri
Wikariusz Papieski dla Państwa Watykanu
Archiprezbiter Bazyliki Watykańskiej
Dyrektor Fabryki świętego Piotra


Kardynał Angelo Comastri Wikariusz Papieski dla Państwa Watykanu Archiprezbiter Bazyliki Watykańskiej Dyrektor Fabryki świętego Piotraopr. aś/aś


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: sztuka Rzym bazylika bazylika św. Piotra
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W