Pomysłów na rzeczy z wełny, filcu lub koralików jest coraz więcej. Tak, rękodzieło jest w modzie!
Czapki na drutach i na szydełku, kominy i szaliki, rękawiczki i mitenki, bransoletki oraz kolczyki – można tak wymieniać i wymieniać… Bardzo wiele różnych, ręcznie wykonanych produktów można znaleźć w Internecie. Pomysłów na rzeczy z wełny, filcu lub koralików jest coraz więcej. Tak, rękodzieło jest w modzie!
Zaraz, zaraz… ale po co pisać o rękodziele na portalu katolickim? Ktoś pewnie się zdziwi, czemu pojawił się tu akurat taki temat. A czemu nie? Katolik to osoba żyjąca wiarą, kochająca swych bliskich i spędzająca z nimi czas, chodząca do kościoła, czytająca lektury religijne, ale również… bawiąca się z rodziną i przyjaciółmi, spędzająca radośnie czas, udzielająca się w społeczeństwie i… mająca swoje hobby! To bardzo ważne, by mieć takie zajęcie, które może „pomnażać” dany od Pana Boga talent. Inspiracją do napisania tego tekstu stała się książka, którą otrzymałam od Wydawnictwa JEDNOŚĆ – „Załóż czapkę!!! 35 projektów z włóczki dla wszystkich, którzy ciągle czują się dziećmi”. Książka akurat przedstawia przede wszystkim wzory na czapki, mitenki i buciki dziecięce. Jednak osoba dorosła, która posiada poczucie humoru, także może założyć czapkę sówkę, renifera, myszkę lub zebrę.
Osobiście od dziecka interesuję się rękodziełem. Druty i szydełko już w dzieciństwie nie były mi obce. Myślę, że jest wiele takich osób, które potrafią robić na drutach i szydełku od bardzo wczesnej młodości. Kiedyś popularne były gazety ze wzorami na czapki, sweterki i szaliki. Dziś mamy bardzo dużo wzorów i pomysłów na rękodzieło w Internecie. W dodatku cieszy się ono coraz większą popularnością w sieci. Można znaleźć kursy nauki robienia np. właśnie na drutach. Powstały Galerie Rękodzieła, na których twórcy wystawiać mogą swoje małe i większe dzieła sztuki. Dla wielu osób jest to również połączenie przyjemnego z pożytecznym. Dzięki swojemu hobby mogą zarobić „dodatkowe grosze”, chociażby na materiały. Najważniejsze jednak, aby to była prawdziwa pasja. Bo owe „dodatkowe grosze” nie mogą przyćmić przyjemności tworzenia. Są i tacy, którzy stali się już bardzo popularnymi blogerami!
Bardzo wiele osób sięga coraz częściej po druty, szydełko, maszynę do szycia. Tworzą dla siebie i swoich bliskich. Wykonanie ręcznego prezentu dla członka rodziny lub przyjaciela daje sporo radości, zarówno wykonawcy, jak i osobie obdarowanej, która czuje wówczas, że otrzymała np. czapkę wykonaną „od serca”. Można również wspierać charytatywne akcje, oddając na licytacje (których jest dość sporo np. na Facebooku) swoje prace. To również bardzo piękne dzielenie się pasją!
Na pewno takie książki, jak wymieniona już wyżej pozycja Wydawnictwa JEDNOŚĆ, mogą stać się pięknym prezentem dla osoby lubiącej trzymać druty w dłoniach. Sądzę, że książki ze wzorami wciąż są warte uwagi, mimo, że mamy tak wiele pomysłów i instrukcji w Internecie. Dla mnie rękodzieło jest oderwaniem się po pracy od komputera, więc jak najbardziej jestem zwolenniczką takich książek. Np. zaparzam kawę, otwieram książkę z Wydawnictwa JEDNOŚĆ na stronie 77 (rozdział brzmi zachęcająco „Superczapki dla młodych duchem”). O, widzę wzór na mitenki do czapki Kotka Puszka. Brzmi ciekawie, wygląda jeszcze lepiej na zdjęciu… Patrzę na podany, bardzo dokładny opis, biorę druty w ręce i… zaczynam! Książka „Załóż czapkę!!!” jest dobra także dla osób początkujących, gdyż do wykonania projektów wystarczą proste ściegi. Z tyłu książki jest bardzo dobra instrukcja, dzięki której można szybko nauczyć się podstaw robienia na drutach. Polecam – świetne hobby!
Książkę "Załóż czapkę!!! 35 projektów z włóczki dla wszystkich, którzy czują się dziećmi" można zakupić TUTAJ.
Autorka książki: Fiona Goble
Zilustrowali: Stephen Dew, Kate Simunek
Fotografie wykonali: Terry Benson, Penny Wincer, Emma Mitchell
Rok wydania: 2014
ISBN: 978-83-7660-860-0
Odbiorcy:
– wszyscy kochający robótki ręczne i ci, którzy dopiero chcą rozpocząć z nimi przygodę.
– wszyscy, którym nie brakuje odwagi, fantazji i radości życia.
– rodzice i dziadkowie, którzy chcą podarować swoim dzieciom i wnukom przesympatyczne czapki i inne włóczkowe akcesoria.
opr. aś/aś
(obraz) |