Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


L'Osservatore Romano: Pierwszy Światowy Dzień Ubogich

L'Osservatore Romano

Nie należy się zniechęcać w obliczu skandalu ubóstwa

Papież ponownie mówi o niesprawiedliwości społecznej, będącej owocem chciwości i wyzysku„Nie należy patrzeć bezczynnie, a tym bardziej się zniechęcać” w obliczu „skandalu”, jakim jest „szerzenie się ubóstwa w rozległych warstwach społeczeństwa na całym świecie” - pisze Papież Franciszek w orędziu na pierwszy światowy dzień ubogich, który będzie obchodzony 19 listopada br., w XXXIII niedzielę zwykłą.

Ustanowiony w zeszłym roku na zakończenie jubileuszu miłosierdzia, dzień ten stanowi dla całej wspólnoty chrześcijańskiej okazję do zweryfikowania swojej zdolności do „wyciągania ręki do ubogich, do słabych, do mężczyzn i kobiet, których godność zbyt często jest deptana”, jak wyjaśnił abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, prezentując orędzie w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej. W tej perspektywie dykasteria przygotuje duszpasterskie materiały pomocnicze, które będą do dyspozycji we wrześniu, aby pozwolić „kapłanom i środowiskom wolontariuszy jeszcze głębsze przeżywanie” sensu tego dnia.

Głównym punktem programu 19 listopada będzie Msza św. odprawiana przez papieża z ubogimi i wolontariuszami. Dla tych ostatnich przewidziane jest w szczególności czuwanie modlitewne w sobotę 18 listopada w bazylice św. Wawrzyńca za murami: będzie to okazja do upamiętnienia „wielkiego rzymskiego świętego”, który nazwał „postać ubogiego prawdziwym i jedynym 'skarbem' Kościoła”. Ta szczególna uwaga była stałym elementem historii Kościoła, jak podkreślił w swoim wystąpieniu bp José Octavio Ruiz Arenas, sekretarz dykasterii, przypominając, że dla Papieża Franciszka „opcja na rzecz ubogich jest kategorią przede wszystkim teologiczną, a dopiero potem kulturalną, socjologiczną, polityczną lub filozoficzną”, i stanowi „specjalną formę prymatu w praktykowaniu chrześcijańskiej miłości bliźniego, czego świadectwo daje cała tradycja Kościoła”.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: społeczeństwo ubóstwo nędza miłość bliźniego ubodzy opcja na rzecz ubogich św. Wawrzyniec Światowy Dzień Ubogich 19 listopada

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W