Demonologia nie jest wiedzą abstrakcyjną, lecz bardzo praktyczną, przydatną w walce duchowej, jaką musi toczyć każdy człowiek
Polwen
format: 145x205
stron: 200
oprawa: twarda z obwolutą
Rok 1989 to w Polsce nie tylko początek nowej rzeczywistości politycznej, społecznej i gospodarczej. To także zasadnicza zmiana kontekstu duchowego, w jakim przyjdzie żyć kolejnym pokoleniom Polaków. Komunizm jako system ateistyczny ze swej natury wrogi był wszelkim formom religijności. Jego upadek przyniósł wolność sumienia, która oznaczała nie tylko większą swobodę działań dla Kościoła czy tradycyjnych wyznań, lecz także dla różnego rodzaju sekt i nowych form duchowości. Chrześcijanie stanęli więc w obliczu zupełnie nowych wyzwań, z którymi na taką skalę nie mieli do czynienia w przeszłości. Okazało się, że dzięki kulturze masowej i intelektualnym modom niemal każdy z nas ma dziś okazję zetknąć się z propozycjami okultystycznymi. Ezoteryczna pokusa potrafi czaić się w najbardziej nieprzewidzianych miejscach – w medycynie, pedagogice, psychologii, terapeutyce, mediach, literaturze, edukacji.
Wiemy, że każde wyzwanie, jakie pojawiało się w historii Kościoła, wymagało ze strony wierzących adekwatnej odpowiedzi. Jej pierwszym elementem była zawsze diagnoza sytuacji, kolejnym zaś wskazanie środków zaradczych. Niekiedy musiało upłynąć sporo czasu, nim chrześcijanie zorientowali się, że mają w ogóle do czynienia z zagrożeniem dla swojej wiary. Tak było chociażby w Polsce z wyzwaniem okultystycznym. Najbardziej jaskrawym przykładem nieprzygotowania współczesnych katolików na to niebezpieczeństwo były seanse Clive’a Harrisa czy Anatolija Kaszpirowskiego urządzane w polskich kościołach.
Jednym z pierwszych, którzy trafnie rozpoznali w Polsce zjawisko nowych zagrożeń duchowych, był bez wątpienia ks. Aleksander Posacki – jezuita, filozof, teolog, niekwestionowany autorytet w świecie demonologów i egzorcystów. W wielu pracach dokonał on precyzyjnej analizy i metodycznej klasyfikacji różnych fenomenów okultystycznych. Jego refleksja, osadzona w myśli biblijnej i teologii Ojców Kościoła, wsparta była zawsze odwołaniem do doświadczenia duszpasterskiego i praktyki egzorcystycznej. Głównie dlatego, że – jak podkreśla sam zainteresowany – demonologia nie jest wiedzą abstrakcyjną, lecz bardzo praktyczną, przydatną w walce duchowej, jaką musi toczyć każdy człowiek.
Nic więc dziwnego, że to właśnie ks. Aleksandra Posackie-go wybrałem na swego rozmówcę, gdy postanowiłem nakreślić mapę duchowych zagrożeń dla ludzi wierzących we współczesnej Polsce. Nie tylko zajmująco opowiedział on o dzisiejszej pokusie gnostyckiej i wyzwaniu ezoterycznym, lecz także przedstawił mechanizmy walki duchowej oraz pokazał, jakim arsenałem dysponujemy w tym starciu. Dlatego mam nadzieję, że niniejsza książka będzie ważna dla wszystkich, którzy na serio traktują swoje życie jako arenę duchowych zmagań.
Grzegorz Górny
opr. aś/aś