Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

John L. Allen Jr

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o papieżu Franciszku

ISBN: 978-83-7502-421-0
Format: 114x190 mm
Ilość stron: 80
Rodzaj okładki: miękkaJorge Mario Bergoglio, od 13.03.2013 r. papież Franciszek stojący na czele Kościoła, który ma być blisko ludzi nie tylko w modlitwie i nauce, ale też w życiu. Świat katolicki jest Nim oczarowany, no może poza ochroną papieską, której trudno nadążyć za papieżem. Czy otwiera nowy rozdział papiestwa? Co naprawdę warto o Nim wiedzieć? „Paweł VI powiedział kiedyś: „Współczesny człowiek chętniej słucha świadków niż nauczycieli, a jeśli słucha nauczycieli, to dlatego, że są świadkami”. Franciszek wie, że jeśli chrześcijaństwo ma głosić światu miłość, troskę o ubogich i umiłowanie sprawiedliwości, jego pasterze muszą pokazać, że hołdują tym wartościom we własnym życiu (…)”. Przesłanie nowego papieża można zawrzeć w 10 punktach, które ukazują program działania Kościoła kierowanego przez dawnego prymasa Argentyny: ubogi Kościół ubogi dla ubogich, pokora, nieuleganie pesymizmowi, zbliżenie się do ludzi, proponowanie, a nie narzucanie wiary – to niektóre z nich.


Fragment książki:

W ciągu kilku pierwszych dni od wyboru na tron Piotrowy nowy papież Franciszek przykuł uwagę całego świata. Udało mu się to nie tyle za sprawą jakichś śmiałych politycznych gestów, na które zapewne jeszcze przyjdzie pora, ile raczej dzięki wyjątkowej skromności. Oto bowiem nowo wybrany Ojciec Święty daje się nam poznać jako skromny sługa Boży przeciwny nadmiernej celebrze i przepychowi, jako purpurat, który woli wraz z innymi kardynałami podróżować autobusem, zamiast jeździć papieską limuzyną, jako zwykły człowiek który sam pakuje swoje walizki i osobiście płaci hotelowe rachunki, oraz prosty duchowny, który po niedzielnej Mszy świętej wychodzi na plac przed watykańskim kościołem, by przywitać się z ludźmi niczym wiejski proboszcz... Możemy uważać, że są to drobiazgi, ale jednak wydają się one bardziej wymowne niż cały stos encyklik apelujących o skromniejsze, bardziej prostolinijne oblicze Kościoła, potrafiącego prawdziwie przybliżyć się do zwykłych ludzi.


John L. Allen Jr jest korespondentem amerykańskiego tygodnika „National Catholic Reporter” i ekspertem ds. Watykanu w telewizji CNN. Był uczestnikiem burzliwych wydarzeń związanych z abdykacją Benedykta XVI i wyborem nowego papieża.

opr. aś/aś 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wybór papież człowiek Bóg świat Franciszek Franciszek I
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W