Jak się uczyć i nauczyć, czyli o językach obcych

Czy nauka języka obcego może być łatwa i przyjemna? Dlaczego mimo tego, że ludzie uczą się obcych języków całymi latami, nie potrafią się nimi dobrze posługiwać?

Czy nauka języka obcego może być łatwa i przyjemna? Dlaczego mimo tego, że ludzie uczą się obcych języków całymi latami, nie potrafią się nimi dobrze posługiwać? Błędy w nauczaniu? Za mało praktyki? Brak motywacji? Zapewne wszystkiego po trochu.

Jak się uczyć i nauczyć, czyli o językach obcych

O pożytkach płynących ze znajomości języków obcych nie trzeba nikogo przekonywać. A już na pewno nie młodych ludzi. Problem tkwi gdzie indziej – jak się uczyć języków obcych, żeby się nauczyć? Każdy jest w stanie opanować język obcy w stopniu komunikatywnym, tj. takim, który umożliwia porozumiewanie się w prostych sytuacjach życia codziennego. Jednak uczenie się języka jest procesem dość złożonym – a jeśli marzysz o biegłości językowej – długotrwałym. Dlatego nie zniechęcaj się do nauki, motywacja jest tutaj najważniejsza.

Systematyczność

Czy zdarza ci się, że odwołujesz spotkania ze znajomymi i odmawiasz pomocy mamie, bo musisz uczyć się do klasówki? Przez cały tydzień jednak nie możesz otworzyć podręcznika i w rezultacie uczysz się w nocy przed sprawdzianem. W ten sposób oczywiście niewiele się nauczysz. Dlatego zrób plan: podziel materiał na 10–15 minutowe części. Każdego dnia przed nauką powtórz krótko to, czego nauczyłeś się dzień wcześniej. Efekt murowany.

Skojarzenia

Obce słówka dobrze „wchodzą do głowy” dzięki skojarzeniom. Wymyślaj historyjki, wkomponuj wyrazy w ulubioną melodię itp. Chodzi o to, aby przedstawiać nauczane treści w formie obrazów, w sposób jak najbardziej niezwykły. Przykład: próbujesz zapamiętać słowo mole, czyli po angielsku kret. Słowo to wymawia się – upraszczając zapis – moul. Teraz trzeba połączyć znaczeniowo słowo kret ze słowem mól. Im bardziej niedorzeczna i nieprawdopodobna jest ta historia, tym lepiej, np. wyobraź sobie kreta, który z wielką gazetą gania za latającym po całym pokoju molem.

Kolorowo i wesoło

Podczas sporządzania notatek w sposób tradycyjny aktywna jest lewa półkula mózgu, odpowiedzialna za logiczne myślenie, słowa i liczby. Używając kolorów i rysunków uaktywniasz prawą półkulę mózgu, odpowiedzialną za wyobraźnię i przestrzeń. Wykorzystaj technikę „map myśli”. Polega ona na tym, że sporządzasz notatkę w formie mapy podobnej strukturą do budowy komórki nerwowej. W środku temat główny, a od niego, jak dendryty, odchodzą linie z tematami pobocznymi. Wpisujesz jedynie słowa kluczowe, używasz kolorów, prostych obrazków.

Korzystaj z tego, co już umiesz

Konstrukcje gramatyczne w językach angielskim i niemieckim są często podobne, pamiętając o tym zużywamy mniej czasu i energii. Przykłady: konstrukcja there is/are i es gibt albo stosowanie inwersji w pytaniach.

Kontakt z żywym językiem

Nauka języka będzie prostsza, gdy podejdziesz do niej optymistycznie. Zatem rysuj, tłumacz, śpiewaj, czytaj wszystko to, co cię interesuje i baw się przy tym doskonale. Kontakt z żywym językiem poprzez TV, gazety, konwersacje z native speakerami jest bardzo ważny. W ten sposób osłuchujemy się z brzmieniem języka, jego intonacją i wymową.

Aby cię zmotywować

Naukowcy zajmujący się nowoczesnymi systemami uczenia się języków obcych stwierdzili, że 50 proc. rozmów w większości języków obcych to zaledwie 100 słów. Jeśli je opanujesz, będziesz w stanie zrozumieć połowę prostych dialogów. Tymczasem ucząc się zaledwie 10 słówek dziennie poznasz blisko 3000 słówek przez cały rok. Ta liczba pozwoli ci porozumieć się w większości sytuacji. Poświęć na naukę kilka minut dziennie, a przekonasz się, że tymi małymi kroczkami zajdziesz naprawdę daleko.

opr. aś/aś

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama