Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Sklepowa ustawa i co dalej?

ks. Marek Gancarczyk

Wypłukana głowa

Wypłukana głowa - foto
Autor/źródło: Ks. Robert Capała
Zródło: Gość Niedzielny

Czy niedzieli będziemy potrafili nadać choć odrobinę bardziej religijny charakter?Trwało to długo, ale wreszcie decyzja zapadła. W zeszłym tygodniu PiS odważył się przegłosować ustawę ograniczającą handel w niedzielę. Niektórzy wybrzydzają, że tej odwagi to rząd nie miał zbyt wiele, bo zamykanie sklepów rozłożył na prawie trzy lata. Dopiero w roku 2020 wszystkie niedziele mają być wolne od handlu. Ja myślę, że takie rozwiązanie jest dobre. Bo po pierwsze – nie wywoła jakichś gwałtownych sprzeciwów. A zwolenników chodzenia w niedzielę do galerii wcale nie brakuje, również wśród katolików. Po drugie – długi dystans czasowy pozwoli przyzwyczaić się obu stronom do nowej sytuacji. Handlowcy zauważą, że wcale nie bankrutują, z kolei klienci zorientują się, że da się przeżyć niedzielę bez zakupów. Problem leży gdzie indziej. Czy niedzieli będziemy potrafili nadać choć odrobinę bardziej religijny charakter? Może to być trudne.

Z zaciekawieniem przysłuchiwałem się komentarzom po uchwaleniu sklepowej ustawy. Jeden z posłów, i to wcale nie liberalnej proweniencji, zgrabnie wyrecytował całą litanię zajęć, którym rodzina będzie mogła się oddać dzięki wolnej niedzieli. Wszystko tam było: spacery, spotkania, rodzinny obiad, budowanie relacji. Wszystko pożyteczne i chwalebne. Tylko dla Pana Boga czasu zabrakło. Nie przypuszczam, by wspomniany poseł kierował się złą wolą. Był to raczej efekt religijnego wypłukania, które dotyka coraz większej grupy osób.

I jeszcze słowo o małym liftingu, jakiego z pierwszą niedzielą Adwentu doczekał się „Gość”. Każdy kiedyś musi iść do fryzjera. Jak Szanowni Czytelnicy zauważyli, zmieniło się logo, program telewizyjny stał się integralną częścią pisma, a czcionka i rodzaj papieru ułatwią czytanie. Tym bardziej życzę przyjemnej lektury.

KS. MAREK GANCARCZYK - redaktor naczelny tygodnika "Gość Niedzielny"


opr. ac/ac

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: niedziela świętowanie Bóg zakupy handel ustawa czas wolny sklepy
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W