Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Kłamstwo i jego konsekwencje

ks. Adam Pawlaszczyk

Nie tylko dla Pań

Nie tylko dla Pań - foto
Autor/źródło: photogenica.pl
Zródło: Gość Niedzielny

Kłamstwo boli. Każdy właściwie ból rozpoczyna się od jakiegoś kłamstwa. I każde zło. O tym, jak wiele dzisiaj krąży po świecie kłamstw, napisano tysiące stron. Ale nie wolno przestać o tym mówić, bo problem jest coraz poważniejszy.


A formuły oszukiwania coraz bardziej subtelne i tym bardziej wprowadzające niesprawiedliwość. Tak stało się w głośnym już przypadku manipulacji wypowiedzią ojca Adama Żaka, który udzielił wywiadu „Gościowi Niedzielnemu” na temat problemu pedofilii. Jeden z czołowych polskich portali opublikował tekst na ten temat, opatrując go tytułem tak paskudnie manipulującym wypowiedziami naszego rozmówcy, że rozpoczęła się społecznościowa nagonka na niego, najbardziej chyba u nas zasłużonego na polu ochrony dzieci i młodzieży przed nadużyciami. „Przepraszamy za nieprawdziwy tytuł, jakim został opatrzony artykuł” – napisano potem na stronie portalu. No cóż... przeprosiny pewnie przyjęte, ale czy zło da się odwrócić? I czy jest jakiś wychowawczy aspekt tej sprawy, jeśli chodzi o tych, którzy chcąc przyciągnąć uwagę i sprzedać swoją publikację, zakłamują rzeczywistość? Mam nadzieję, że tak. I że odtąd na tym portalu do manipulacji nie będzie dochodziło. Ale czy ktoś zrekompensuje cierpienie człowieka, który doświadczył poniżenia na skutek tych manipulacji?

Możliwość popełnienia błędu z powodu niewłaściwego postrzegania rzeczywistości grozi każdemu. Aby odejść już od dramatu oszczerstwa, przejdę do tematu modlitwy, bo o niej wyrażamy bardzo często opinie stereotypowe, pochodzące raczej z jakichś przewidywań i uogólnień niż z osobistego doświadczenia. Różaniec jest tego najlepszym przykładem. Postrzegany jest na ogół jako forma modlitwy właściwa dla pań, i to w starszym wieku, polegająca na bezmyślnym powtarzaniu tych samych słów. Tymczasem... Różaniec jest modlitwą dla mężczyzn! To znaczy – również dla mężczyzn, żeby nie było tym razem, że popadam w drugą skrajność. U progu różańcowego miesiąca warto to przypomnieć i zilustrować przykładami. Różaniec w dłoń... zatem.

ks. Adam Pawlaszczyk - redaktor naczelny tygodnika "Gość Niedzielny"


opr. ac/ac

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: modlitwa ból media społeczeństwo różaniec zło kłamstwo manipulacja oszczerstwo Konsekwencje pedofilia nagonka Adam Żak
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W