Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Dzieciństwo i Boże Narodzenie

ks. Adam Pawlaszczyk

Czego nas uczą dzieci

Czego nas uczą dzieci - foto
Autor/źródło: Pixabay, Anton007P
Zródło: Gość Niedzielny

Kto wie, czy nie dlatego właśnie tak bardzo kochamy ten świąteczny okres, że pozwala on nam wrócić do dzieciństwa…


Mnie dzieci uczą jednego, że aby zrozumieć realia ludzkiego życia, trzeba się uniżyć, pochylić, tak jak się pochylamy, kiedy chcemy pocałować dziecko. Tego nas uczą dzieci. Tak powiedział papież Franciszek w trakcie spotkania z dziećmi z rodzin migrantów, które korzystają na co dzień z przychodni pediatrycznej działającej dla nich od wielu lat w Watykanie.

Dodał, że pyszni i zarozumiali nie mogą zrozumieć życia, bo nie potrafią się uniżyć. Sądzę, że całe święta Bożego Narodzenia mieszczą się w tej refleksji. Kto wie, czy nie dlatego właśnie tak bardzo kochamy ten świąteczny okres, że pozwala on nam wrócić do dzieciństwa… Ale jeśli tak jest, to pora zrozumieć, że lepszy niż powrót sentymentalny będzie taki powrót, który przemieni podejście do dorosłego życia. Bóg stał się człowiekiem w pełnym tego słowa znaczeniu – od poczęcia i narodzin. Kruchość niemowlęcia betlejemskiego powinna budzić zadumę i na pewno prowokować pytanie, czy potrafimy się pochylić nad tym, co małe, potrzebujące pomocy i wsparcia.

ks. Adam Pawlaszczyk - redaktor naczelny tygodnika "Gość Niedzielny"
opr. ac/ac

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: życie pokora Boże Narodzenie święta dzieci dzieciństwo pycha migranci papież Franciszek
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W