Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Justyna Kapłańska

Inspiracja do patriotyzmu


Książka „Ten straszny polski patriotyzm. Jak o nim rozmawiać?” nie jest podręcznikiem na temat patriotyzmu czy przewodnikiem po sztuce konwersacji. To przede wszystkim mocna inspiracja do rozbudzenia patriotyzmu w sobie i swoim otoczeniu, do prowadzenia rozmów na te temat. To także prowokacja do myślenia, jak wygląda mój osobisty patriotyzm, jakie są jego podstawy i co jeszcze mogę zrobić, aby go pogłębić. Bardzo pomocne są w tym pytania i ćwiczenia zwieńczające poszczególne tematy. Sprawiają one, że lektura tej książki nie jest tylko bezmyślnym pochłanianiem treści, ale pełną refleksji przygodą i bodźcem do działania.

Wśród różnych treści podawanych przez Autorów znajdziemy psychologiczne rozważania i wskazówki, które pogłębią naszą zdolność opierania się manipulacjom i usprawnią umiejętność argumentacji. Rozdziały te przeplatają się z rozdziałami bardziej historycznymi, gdzie pada mnóstwo nazwisk, nieznanych przez większość społeczeństwa. A są to bohaterowie, których historie naprawdę warto poznać – ich postawy są niezwykle budujące i napawające nadzieją.

Z lektury można wywnioskować, że dla Autorów głównymi fundamentami patriotyzmu są wolność, odwaga i znajomość własnej historii. Widzimy jednak akcent na to, by te wartości były osobistymi wartościami, a nie jedynie zewnętrznie narzuconymi treściami.

Temat patriotyzmu jest współcześnie deprecjonowany i pomijany. Autorzy powracając do niego przypominają, że bez niego zatracimy swoją tożsamość, że patriotyzm to także świadomość, myślenie i rozwijanie swojego człowieczeństwa. Taka lekcja bycia Polakiem przyda się każdemu z nas.opr. aś/aś


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Polska patriotyzm naród inspiracja kraj
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W