Temat patriotyzmu jest współcześnie deprecjonowany i pomijany...
Książka „Ten straszny polski patriotyzm. Jak o nim rozmawiać?” nie jest podręcznikiem na temat patriotyzmu czy przewodnikiem po sztuce konwersacji. To przede wszystkim mocna inspiracja do rozbudzenia patriotyzmu w sobie i swoim otoczeniu, do prowadzenia rozmów na te temat. To także prowokacja do myślenia, jak wygląda mój osobisty patriotyzm, jakie są jego podstawy i co jeszcze mogę zrobić, aby go pogłębić. Bardzo pomocne są w tym pytania i ćwiczenia zwieńczające poszczególne tematy. Sprawiają one, że lektura tej książki nie jest tylko bezmyślnym pochłanianiem treści, ale pełną refleksji przygodą i bodźcem do działania.
Wśród różnych treści podawanych przez Autorów znajdziemy psychologiczne rozważania i wskazówki, które pogłębią naszą zdolność opierania się manipulacjom i usprawnią umiejętność argumentacji. Rozdziały te przeplatają się z rozdziałami bardziej historycznymi, gdzie pada mnóstwo nazwisk, nieznanych przez większość społeczeństwa. A są to bohaterowie, których historie naprawdę warto poznać – ich postawy są niezwykle budujące i napawające nadzieją.
Z lektury można wywnioskować, że dla Autorów głównymi fundamentami patriotyzmu są wolność, odwaga i znajomość własnej historii. Widzimy jednak akcent na to, by te wartości były osobistymi wartościami, a nie jedynie zewnętrznie narzuconymi treściami.
Temat patriotyzmu jest współcześnie deprecjonowany i pomijany. Autorzy powracając do niego przypominają, że bez niego zatracimy swoją tożsamość, że patriotyzm to także świadomość, myślenie i rozwijanie swojego człowieczeństwa. Taka lekcja bycia Polakiem przyda się każdemu z nas.
opr. aś/aś