Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Polityka i problemy uchodźców

Ks. Mirosław Tykfer

Gorsząca manipulacja

Gorsząca manipulacja - foto
Autor/źródło: Pixabay, ean254


źródło: Przewodnik Katolicki

Ponieważ jesteśmy już po pierwszej turze wyborów, ośmielam się publicznie odezwać na temat spotu wyborczego PiS, który poruszył temat uchodźców.

Spot przekonuje, że gdyby politycy PO i samorządowcy tej partii przejęli władzę, to w roku 2020 Polacy będą bali się wychodzić po zmroku na ulicę, a napady na tle seksualnym i akty agresji będą codziennością. „Ten film wzbudził we mnie lęk. Jeśli ludzie w to uwierzą, znów wrócimy do czasów, w których będziemy bać się drugiego człowieka” — skomentowała Janina Ochojska. I dodała: „Przede wszystkim chcę zaapelować do wszystkich, by nie podawać dalej tego filmu i nie szerzyć tej zarazy”. Do tej krytyki dołączył bp Krzysztof Zadarko: „Katolicy powinni bronić się przed manipulacją dotyczącą migrantów i uchodźców, zwłaszcza gdy dzieje się to rzekomo w celu obrony wartości chrześcijańskich”. A następnie wyjaśnił: „Nauka Kościoła jest jednoznaczna, mówiliśmy o tym nieraz: chrześcijanie powinni znaleźć bezpieczny sposób na przyjęcie ludzi uciekających przed śmiercią i prześladowaniem. (...) Wszelkie komunikaty o migrantach nasycone pogardą i strachem bez wykazania realnego zagrożenia, podane z nieczułością na tragedię kogokolwiek, są niezrozumiałe, trącą manipulacją”.

Krytyki ze strony Janiny Ochojskiej i bp. Zadarki mogliśmy się spodziewać. Negatywne reakcje znajdziemy jednak także u wielu osób po prawej stronie politycznej. Między innymi spot skrytykował Krzysztof Bosak z Ruchu Narodowego.

To, że „Przewodniku Katolickim” podpisujemy się pod tą krytyką, nikogo pewnie nie zdziwi. Ale nie dlatego, że taka jest nasza redakcyjna opinia, ale — jak powiedział bp Zadarko — takie jest stanowisko Kościoła. Taka jest Ewangelia.

Sam się nasuwa cytat z papieża Jana XXIII, który w przemówieniu na rozpoczęcie Soboru Watykańskiego II przestrzegał: „Wprawdzie władcy tego świata głosili z całą szczerością, że bronią Kościoła; w rzeczywistości jednak często sprowadzali szkody i niebezpieczeństwa duchowe, bo postępowali jedynie w myśl własnych i niebezpiecznych interesów politycznych”.

Ks. Mirosław Tykfer, redaktor naczelny


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: imigracja lęk propaganda wybory uchodźcy pogarda migranci wrażliwość społeczna PiS spot wyborczy
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W