Jako światowe centrum kultu Bożego Miłosierdzia krakowskie Łagiewniki należą do najważniejszych miejsc świętych w Polsce.
Jako światowe centrum kultu Bożego Miłosierdzia krakowskie Łagiewniki należą do najważniejszych miejsc świętych w Polsce.
W 1992 r. klasztorna kaplica Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia zyskała status Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W latach 1999-2002 wzniesiono nową, dwupoziomową bazylikę, która ma kształt elipsy. Konsekrował ją Jan Paweł II, zawierzając świat Bożemu Miłosierdziu. Na jej górnym poziomie znajduje się trzynawowa świątynia ze słynącym łaskami Obrazem Chrystusa Miłosiernego, a na dolnym – kaplica centralna poświęcona św. Faustynie i cztery kaplice boczne.
Wśród obiektów sakralnych znajduje się też wolno stojąca kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu, gdzie warto zatrzymać się na chwilę modlitwy w ciszy i skupieniu. Nad całym zespołem architektonicznym góruje, zwieńczona krzyżem, wieża z tarasem widokowym (wys. 77 m).
W Łagiewnikach złożone są relikwie „sekretarki Bożego Miłosierdzia” - św. siostry Faustyny Kowalskiej, która żyła i zmarła w tutejszym klasztorze. Zgromadzenie Matki Bożej Miłosierdzia, do którego należała wielka polska mistyczka, prowadzi przy klasztorze Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy.
W sąsiedztwie sanktuarium znajduje się Dom Duszpasterski, w którym pielgrzymi mogą wynająć komfortowe pokoje. Działa tam także Poradnia Miłosierdzia, w której można skorzystać z pomocy duchowej, psychologicznej i prawnej w sprawach osobistych oraz rodzinnych.
Nieopodal sanktuarium rozciągają się tereny kamieniołomu i dawnych Zakładów Sodowych „Solvay”, w których podczas II wojny światowej zatrudniony był Karol Wojtyła.
Kontakt:
ul. Siostry Faustyny 3, 30-420 Kraków
e-mail: pielgrzymki@milosierdzie.pl
tel. +48 (12) 252-33-11
www.milosierdzie.pl
opr. aś/aś