Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Radość ewangeliczna - krótkie rozważania biblijne o. Leona

Leon Knabit OSB

Mt 7, 15-20: Fałszywi prorocy 

O wiele łatwiej jest dawać sobie radę ze złem, które występuje  z otwartą przyłbicą, niż ze złem  ukrytym pod pozorami dobra. Jest ono trudne do odkrycia i do zwalczenia. Zaczęło się już w raju, kiedy szatan wystąpił jako przyjazny doradca, starający się o to, by pierwsi rodzice mieli pełniejsze rozeznanie rzeczywistości, w której żyli.

 Oczywiście trudno jest podejrzewać każdego życzliwego człowieka o dwulicowość i obłudę. Nawet zasada prawna mówi wyraźnie: Zakłada się, że każdy człowiek jest dobry, dopóki mu się czegoś przeciwnego nie udowodni. Takie założenie nie musi jednak iść w parze z łatwowiernością i naiwnością. Doświadczenie uczy, że tylu ludzi i to z bardzo różnych środowisk nie zasługuje dzisiaj na zaufanie, a kolejne odkrycia zła są często porażające. W tej trudnej rzeczywistości trzeba jednak wciąż zaczynać od siebie i prosić Ducha Świętego, by pomógł nam zawsze być czytelnymi dla innych. Niech owoce naszego postępowania świadczą zawsze na  naszą korzyść. Na korzyść prawdy i miłości.


Leon Knabit OSB, Radość ewangeliczna, Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC

 

opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: zło hipokryzja szatan pokusa obłuda pozory Ewangelia Mateusza dwulicowość
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W