Zakorzenienie w przeszłości - o dialogu międzyreligijnym

Po co jest dialog między religijny i jak wygląda on w naszym kraju

- Jakie są dotychczasowe osiągnięcia w dziedzinie dialogu międzyreligijnego w naszym kraju?

- Ze względu na okoliczności polityczne, w Polsce późno odpowiedzieliśmy na impuls Soboru Watykańskiego II do podjęcia dialogu międzyreligijnego. W tej chwili można powiedzieć, że ze strony kościelnej mamy do czynienia z poważnym poszerzeniem dialogu. Na przykład, od momentu, gdy Konferencja Episkopatu Polski zdecydowała o wprowadzeniu Dnia Judaizmu, właściwie w każdej diecezji przynajmniej tego jednego dnia podejmowana jest modlitwa i refleksja nad tajemnicą duchowej więzi chrześcijaństwa i judaizmu.

Z przeprowadzonych badań wynika, że sposoby realizacji są różne, ale wszędzie podstawową kwestią jest podniesienie wśród wiernych świadomości, że zmierzamy do tego samego Boga, że jedność w Nim jest zasadniczym celem. W tej perspektywie można określać zasięg i osiągnięcia dotychczasowego dialogu - na ile zbliżył nas do drugiego człowieka, a przede wszystkim do Boga.

- Jakie są trudności w dialogu międzyreligijnym i jakie Ksiądz Biskup widzi możliwości ich przezwyciężenia?

- Trudności rodzą się między innymi z samej natury dialogu. Aby ludzie mogli ze sobą rozmawiać, potrzeba dużo poważnego doświadczenia życiowego. Często zamiast dialogu mamy do czynienia z plotkowaniem lub bardzo oschłą informacją. Niejednokrotnie prawdziwego dialogu nie ma, ponieważ jego potencjalni uczestnicy zatracili pamięć, oderwali się od życiowego doświadczenia. W takiej sytuacji wpada się w pułapkę obustronnego wylewania żalów, zamiast dzielenia się życiowym doświadczeniem.

Nasza cywilizacja skupia się na teraźniejszości, tymczasem dialog, jeżeli nie ma zakorzenienia w przeszłości, rozmywa się, nie osiąga głębi. Dlatego konieczne, choć często bolesne, jest wchodzenie w przeszłość, które dopiero może coś przynieść dla teraźniejszości. Musimy zdać sobie sprawę, że siła naszych dzisiejszych przedsięwzięć tkwi przede wszystkim w tym, co je poprzedziło. Bez tej więzi nie będzie autentycznego dialogu.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama