Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Krzysztof Tadej

Dar świętości

Nieznane i zaskakujące wspomnienia o Janie Pawle II

ISBN: 978-83-7424-610-1
wyd.: Edycja Świętego Pawła,
www.: www.edycja.pl 2006
Częstochowa
Fragmenty książki dostępne na naszych stronach:


Księdzu Kardynałowi

Stanisławowi Dziwiszowi

 

Słowo od Autora

 

 

Zachwycił cały świat — nie na chwilę, nie na kilka lat. Ten zachwyt trwa do dzisiaj — prawie cztery lata po jego śmierci, 30 lat od wyboru na papieża. I tak będzie w przyszłości.

Dla siebie nic, dla innych wszystko — tak żył Karol Wojtyła.

Jego życie, szczególnie pontyfikat, wielokrotnie opisywano w różny sposób. Zwracano uwagę na rekordy — najwięcej pielgrzymek, przebytych kilometrów, uściśniętych rąk, beatyfikacji, kanonizacji, dokumentów papieskich... A w naszym kraju powtarzano, że nie było wcześniej Polaka, który w takim stopniu wpłynąłby na losy świata.

Te fakty świadczą o wielkości Jana Pawła II. Ale można opisać jego życie również inaczej. Wspomnieniami osób, które poznały go w różnych okresach jego życia. Przyjaciele i znajomi Karola Wojtyły opowiadają o konkretnych sytuacjach — o tym, jak reagował, gdy szkolni koledzy poszli kraść czereśnie; jak zachowywał się, gdy w górach zaginął jego ojciec; jak podtrzymywał na duchu przyjaciela, który po wojnie trafił do więzienia i został skazany na karę śmierci...

Wiele wspomnień opowiedzianych jest po raz pierwszy. Inni, jak np. kard. Stanisław Dziwisz, mówią o mało znanych wydarzeniach, jak chociażby strajku pracowników w Watykanie czy udziale Jana Pawła II w egzorcyzmach.

Dużo dawka humoru, nieznane i zaskakujące wypowiedzi Papieża to niewątpliwie walory tych wspomnień. Moim zdaniem najważniejszą ich wartością jest opowieść o człowieku, który nam pokazał, jaki jest sens życia.

Krzysztof Tadej

opr. aw/aw 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Żydzi II wojna światowa Jan Paweł II Karol Wojtyła arcybiskup studia Stanisław Dziwisz szkoła podstawowa Papież Polak Teofil Bojeś
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W