Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Angelo Comastri

Gwiazdy świecą w ciemności. Historie nawróceń XX wieku

Wydawnictwo Księży Marianów
Warszawa
październik 2006
ISBN 83-7119-046-XSpis treści
Przedmowa 5
Karol de Foucauld
Z Chrystusem piękna jest nawet pustynia
7
Alessandra di Rudini Carlotti
Kochanka Gabriele D'Annunzio zostaje
karmelitanką
37

Alessandro Serenelli
Oprawca pokonany przez swoją ofiarę
71

Benedetta Bianchi Porro
Bóg mieszka również w bólu
99

Paolo Takashi Nagai
Wiara jest silniejsza od bomby atomowej
141
Przedmowa

W Lourdes, mniej więcej w połowie drogi, która prowadzi od Bazyliki Większej do Groty Objawień, stoi pomnik z brązu: przedstawia ślepca (oczy, rzeczywiście, są jakby zgaszone), ale człowiek ten mimo wszystko prawą dłonią osłania oczy, tak jak się to robi patrząc w dal.

Kiedy po raz pierwszy przechodziłem obok tego pomnika, stanąłem, żeby przyjrzeć się dokładniej, i nie byłem w stanie pojąć znaczenia tej dziwnej rzeźby. U stóp pomnika jest napis, który komentuje gest „ślepca”, ale przede wszystkim przekazuje wiadomość tym, którzy przystają i przyglądają się. Napis głosi: „Ten pomnik został wykonany na życzenie pewnej Włoszki, która w Lourdes odnalazła wiarę. Odzyskać wiarę więcej znaczy niż odzyskać wzrok!”.

Po przeczytaniu tego piorunującego podpisu ponownie podniosłem oczy i zacząłem analizować gest ślepca... który widzi. „Kim jest — zastanawiałem się — ta Włoszka, która w Lourdes odzyskała wiarę?”.

Próbowałem dowiedzieć się czegoś od osób, które spotkałem w Sanktuarium, ale nikt nie potrafił udzielić mi dokładnej informacji.

Któregoś dnia, kiedy ponownie stałem przed „ślepcem”, przechodził tamtędy nieznany mi pielgrzym, który zatrzymawszy się, niepytany powiedział: „Wie ksiądz, kim jest kobieta, która poleciła wznieść ten pomnik?”. Odpowiedziałem: „Prawdę mówiąc, nie!”. Pielgrzym odparł: „To Alessandra di Rudiní Carlotti, jedna z kochanek Gabriele D'Annunzio!”.

Rzecz bardzo mnie zainteresowała i po powrocie do domu odszukałem dokładniejsze informacje na temat historii tej kobiety. W ten sposób poznałem jedno z najgłośniejszych nawróceń XX wiek: kochanka Gabriele D'Annunzio... została karmelitanką i zmarła w czasie misji zakładania nowego Karmelu w Alta Savoia, dnia 2 stycznia 1931 roku.

Wielu, niestety, nie zna tego wspaniałego zwycięstwa Bożej miłości, tak jak nie zna licznych innych cichych wtargnięć wytrwałej Bożej dobroci w życie wielu mężczyzn i kobiet żyjących w naszych czasach.

Dlatego, po poprzedniej książce, która została dobrze przyjęta przez czytelników, zebrałem kolejne historie nawróceń, by podziękować Bogu za cierpliwość, z jaką ściga tych, co są daleko, i tych, co są blisko, aby przytulić ich do serca w uścisku przebaczenia, którego wszyscy stale potrzebujemy: bardziej niż chleba!

Angelo Comastri

Wikariusz Generalny

Państwa Watykańskiego

Archiprezbiter

Bazyliki Świętego Piotra


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: nawrócenie wiara ateizm ateista Karol de Foucauld konwersja konwertyta Alessandra di Rudini Carlotti Alessandro Serenelli Benedetta Bianchi Porro Paolo Takashi Nagai brak wiary
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W