Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Milena Kindziuk

ZACZĘŁO SIĘ OD WADOWIC

Wspomnienia, wywiady, teksty o Janie Pawle II

ISBN 83-7221-286-4

Wydawnictwo "M"
ul. Zamkowa 4/4, 30-301 Kraków
tel./fax (012) 269-34-62, 269-32-74, 269-32-77
http://www.wydm.pl
e-mail: wydm@wydm.pl
© Copyright by Wydawnictwo "M", Kraków 2002 © Copyright by Milena Kindziuk


Ks. Tadeusz Styczeń

WCIĄŻ MYŚLĄ POWRACA DO TATR

Rozmowę z ks. Tadeuszem Styczniem, profesorem teologii moralnej KUL, przeprowadziłam po wizycie papieskiej w Polsce w czerwcu 1999 roku (rozmowa opublikowana 24 lipca 1999 r.).

Z pewnością bardzo wiele mógłby Ksiądz Profesor powiedzieć o Papieżu, wszak jest Ksiądz jedną z niewielu osób, która Karola Wojtyłę zna niemal od zawsze...

Ale przecież bardzo trudno jest mówić o bliskich...

Jakie słowa z papieskiej pielgrzymki szczególnie utkwiły Księdzu Profesorowi w pamięci?

Chyba niemożliwe jest dokonanie wyboru. Sądzę, że dokonał go sam Ojciec Święty, zamykając całość klamrą: "Bóg jest miłością". Właściwie, cały czas Papież komentował to wyrażenie, przekładając je na wydarzenie, które było najważniejszą datą w historii świata. Tym wydarzeniem jest Wcielenie Boga, który stał się człowiekiem. I w tym właśnie kontekście poruszyło mnie, że w Drohiczynie Ojciec Święty z taką mocą zaapelował o jedność chrześcijan.

A słowa, które są Księdzu najbardziej bliskie?

Powiedzenie: "Ale nam się wydarzyło!". Papież wypowiedział te słowa w parlamencie. Było to niezwykle radosne podsumowanie. Ojciec Święty objawił nam prawdę, że dokonaliśmy wyboru i że ten wybór się uwierzytelnił.

Przypomina mi się inna scena: gdy Ojciec Święty leżał po zamachu w Klinice Gemelli, siostra przyniosła mu posiłek. Zapytała, czy będzie jadł. "Jak będę chciał" odpowiedział ze śmiechem Papież. Trzeba znać duszę krakusa, żeby zrozumieć kontekst tej wypowiedzi.

Czy rozmawiał Ksiądz Profesor z Papieżem w czasie pielgrzymki?

Wymieniliśmy spojrzenia.

Tylko...?

Dopiero ten rozumie słowa przyjaciela, kto rozumie jego milczenie...

Czy Jan Paweł II to wciąż ten sam Karol Wojtyła?

W każdym calu. Nic się nie zmienił. Nawet uśmiech ma taki sam. I to ogromne skupienie też wciąż niezmienne. On jest po prostu mistykiem. Najlepiej to widać, obserwując jego twarz, gdy niesie krzyż w Koloseum. Także gdy wypowiada słowa: "Oto wielka tajemnica wiary" i wynosi do góry Hostię. Czuję, iż On wie, że Bóg jest ukryty pod postacią Chleba. Chleba który można znieważyć, zdeptać.

Czy Papież często powraca myślą do wspomnień?

Na przykład, wtedy gdy chodzi po górach. Góry to jego świątynia dumania. Czasem bywałem z Papieżem w Alpach. I co się okazuje? Niby jak każde góry, tak samo odsłaniające horyzont, a jednak nie każde, nie tak samo... Papież zawsze powraca myślą do Tatr. Wywołują w Nim niezatarte wspomnienia, różnorakie skojarzenia. Często nie śmiem Mu wtedy przeszkadzać w skupieniu. Cóż? Jak już mówiłem, bardzo trudno jest mówić o bliskich, choć to wielka pokusa.


opr. mg/mg

Copyright © by Wydawnictwo "m"

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: biografia papież Jan Paweł II wspomnienia Karol Wojtyła Tatry przyjaciel góry Watykan
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W