Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Śp. kard. Franjo Kuharić11 marca 2002 zmarł kard. Franjo Kuharić, emerytowany arcybiskup Zagrzebia, wieloletni przewodniczący Konferencji Episkopatu Jugosławii i pierwszy przewodniczący Konferencji Episkopatu Chorwacji. «Gorliwy obrońca wolności i godności chorwackiego narodu zarówno w czasach reżymu komunistycznego, jak i w niedawnym okresie cierpień» — tak wspomina go Jan Paweł II w telegramie kondolencyjnym, skierowanym do abpa Zagrzebia Josipa Bozanicia.

Kard. Kuharić urodził się 15 kwietnia 1919 r. w Pribiciu (archidiecezja Zagrzeb) w Chorwacji. Święcenia kapłańskie otrzymał 15 lipca 1945 r. 15 lutego 1964 r. został mianowany biskupem pomocniczym w archidiecezji Zagrzeb, a 16 czerwca 1970 r. — jej arcybiskupem. 2 lutego 1983 r. Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej. 5 lipca 1997 r. złożył on rezygnację z obowiązków metropolity.

Pierwsze lata jego kapłańskiej posługi, często pełnionej potajemnie, przypadły na okres największego nasilenia prześladowań Kościoła przez komunistyczny reżym Josipa Broza-Tita. Ich ofiarą padł ówczesny arcybiskup Zagrzebia Alojzy Stepinac, który przygotowywał neoprezbiterów na męczeństwo. To on udzielił kard. Franjo Kuhariciowi święceń kapłańskich. Pamięć o heroicznej postawie męczenników pomogła kard. Kuhariciowi przeprowadzić chorwacki Kościół przez trudny okres komunizmu, w którym łamane były podstawowe prawa ludzkie, w tym wolność wyznania. Kardynał walczył o zachowanie chrześcijańskiej tożsamości swego kraju, powołując się na ponadtysiącletnią historię Kościoła na chorwackiej ziemi. Troszczył się o rozwój duszpasterstwa i religijnej formacji wiernych. Zawierzał Kościół Matce Bożej w narodowym sanktuarium w Mariji Bistricy.

Po upadku komunizmu kard. Kuharić po raz kolejny złożył heroiczne świadectwo wierności Ewangelii, tym razem jako orędownik sprawiedliwego pokoju i pojednania — w czasie wojny na Bałkanach. Symbolicznym uwieńczeniem jego pasterskiej misji była beatyfikacja kard. Alojzego Stepinaca, której dokonał Jan Paweł II na ziemi chorwackiej 3 października 1998 r.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: komunizm kardynał Jugosławia Bałkany Chorwacja Zagrzeb prześladowanie Kościoła Franjo Kuharić
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W