Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Śp. kard. Johannes Joachim Degenhardt25 lipca 2002 r. zmarł w wieku 76 lat kard. Johannes Joachim Degenhardt, metropolita Paderbornu.

Urodził się 31 stycznia 1926 r. w Schwelm, w diecezji Essen w Niemczech. W 1941 r., mając zaledwie 15 lat, został aresztowany przez gestapo i uwięziony w «Steinwache» w Dortmundzie za zorganizowanie — wbrew zakazom nazistów — manifestacji młodzieżowej na cześć nowo mianowanego biskupa Paderbornu Lorenza Jaegera.

Studia filozoficzne i teologiczne odbył w Paderbornie i Monachium. Po przyjęciu święceń kapłańskich 6 sierpnia 1952 r. przez siedem lat pracował jako duszpasterz parafialny, później jako prefekt Collegium Leoninum w Paderbornie, wykładowca teologii w Würzburgu i duszpasterz akademicki.

Sakrę biskupią otrzymał w 1968 r. Papież Paweł VI mianował go biskupem pomocniczym w Paderbornie, przydzielając mu stolicę tytularną Vico di Pacato. Sześć lat później, 4 kwietnia 1974 r., został metropolitą Paderbornu. Za swoją niestrudzoną pracę duszpasterską otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień, m.in. w 1998 r., w 30. rocznicę święceń biskupich — doktorat honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. 21 lutego 2001 r. Jan Paweł II podniósł go do godności kardynalskiej.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: faszyzm Niemcy Monachium Paderborn Johannes Degenhardt Dortmund
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W