Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


ŚP. KARD. JOHN JOSEPH O'CONNOR3 maja zmarł w Nowym Jorku ordynariusz archidiecezji nowojorskiej kard. John Joseph O'Connor. Miał 80 lat, urodził się 15 stycznia 1920 r. w Filadelfii, w rodzinie pochodzenia irlandzkiego. Przygotowywał się do kapłaństwa w seminarium w Overbrook, studiował także na Katolickim Uniwersytecie Ameryki i Uniwersytecie Georgetown, uzyskując dyplomy m.in. z psychologii klinicznej i nauk politycznych. 15 grudnia 1945 r. otrzymał święcenia kapłańskie i po kilkuletniej pracy dydaktycznej w szkołach katolickich w Filadelfii oraz na Uniwersytecie Wirginii został kapelanem amerykańskiej marynarki wojennej. Towarzyszył amerykańskim żołnierzom w różnych krajach świata, m.in. w Japonii i Wietnamie. W latach 1957-1979 był naczelnym kapelanem armii; opuścił jej szeregi w randze kontradmirała. 18 kwietnia 1979 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym (tyt. Curzola) wikariusza polowego Stanów Zjednoczonych i osobiście udzielił mu sakry biskupiej 27 maja tegoż roku. 6 maja 1983 r. bp O'Connor został mianowany ordynariuszem Scranton, a 26 stycznia 1984 r. arcybiskupem Nowego Jorku. Na konsystorzu 25 maja 1985 r. Papież wyniósł go do godności kardynalskiej.

Kard. John Joseph O'Connor był postacią powszechnie znaną nie tylko społeczności katolickiej Stanów Zjednoczonych, ale całej opinii publicznej jako niezłomny głosiciel katolickiego nauczania, zwłaszcza w takich dziedzinach, jak obrona życia nie narodzonych, rodzina, etyka seksualna; był też zdecydowanym przeciwnikiem kary śmierci. Bardzo wiele uwagi poświęcał działalności charytatywnej Kościoła na rzecz ubogich, osobiście angażował się w pomoc chorym na AIDS. Był autorem kilku książek, systematycznie publikował artykuły w prasie. Po jego śmierci Ojciec Święty skierował telegram kondolencyjny do administratora apostolskiego Nowego Jorku bpa Roberta A. Brucato, wyrażając w nim «uczucie głębokiej, osobistej straty»: «Jako człowiek głębokiej duchowości, serdeczny i gorliwy pasterz, kompetentny nauczyciel wiary i energiczny obrońca ludzkiego życia, kard. O'Connor wzorował swoje życie i posługę na postaci Dobrego Pasterza, który do końca 'oddaje życie za owce'. Przez lata był dla mnie — napisał Jan Paweł II — wielką pomocą w służbie Kościołowi powszechnemu, pracował niestrudzenie, aby budować lepsze relacje ekumeniczne i międzyreligijne, a katolikom i innym chrześcijanom oraz ludziom dobrej woli na całym świecie pokazywał, jak należy służyć Bogu w naszych ubogich braciach i siostrach». Uroczystościom pogrzebowym, które odbyły się w Nowym Jorku 8 maja, przewodniczył jako specjalny delegat papieski Sekretarz Stanu kard. Angelo Sodano.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Ameryka AIDS kara śmierci USA Nowy Jork John O'Connor autorytet moralny
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W