Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Andrea Tornielli

Współpracownicy prawdy

biografia Benedykta XVI

ISBN: 83-60082-18-9
wyd.: Wydawnictwo Salwator 2011

Wybrane fragmenty
„HABEMUS PAPAM” — PREFEKT Kongregacji Nauki WIARY ZOSTAJE BENEDYKTEM XVI
Śmierć Wojtyły
Ponad dziesięcioletnie pre-konklawe
Ostatnia podróż papieża
Nowe zasady konklawe
Ostatnia homilia przyszłego papieża


„HABEMUS PAPAM” — PREFEKT Kongregacji Nauki WIARY ZOSTAJE BENEDYKTEM XVI

We wtorek 19 kwietnia, po zaledwie czterech głosowaniach, tak jak to miało miejsce w sierpniu 1978 r. z Albino Lucianim, konklawe wybrało nowego papieża, następcę Jana Pawła II. W niezwykle krótkim czasie stu piętnastu kardynałów pochodzących z pięciu kontynentów wyznaczyło biskupa Rzymu: siedemdziesięcio­ośmioletniego Josepha Ratzingera, dotąd przez prawie ćwierć wieku prefekta Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie. Szybki wybór zaprzeczył przepowiedniom: oczekiwano, że kandydatura ta będzie kontestowana przez licznych kardynałów gotowych powstrzymać jego wybór. Tymczasem purpuraci przez tak szybki wybór dwieście sześćdziesiątego piątego następcy świętego Piotra dali Kościołowi i światu znak wielkiej jedności. Wybrali papieża w podeszłym wieku, papieża „przejściowego” (ale dzieje uczą, że to, co przejściowe często obfituje w niespodzianki, co potwierdza historia wybranego w wieku siedemdziesięciu siedmiu lat Jana XXIII), który byłby w stanie przewodzić łodzią Piotrową w epoce trudnej — w epoce, w której wiara narażona jest na liczne zagrożenia.

Ratzinger wybrał imię Benedykta, patrona Europy, mnicha, który przyczynił się do odrodzenia cywilizacji na starym kontynencie. Na kilka tygodni przed wyborem, pisząc tekst Drogi Krzyżowej, mówił o „brudzie” obecnym także w Kościele — teraz ma szansę zostać wielkim papieżem—reformatorem. Jak można będzie zobaczyć na kolejnych stronach, wiele myśli, które wypowiadał przez lata, przeczy stereotypowi konserwatysty i inkwizytora, jaki mu przypisano.

Zanim jednak rozpoczniemy opowieść o życiu nowego papieża, zatrzymajmy się na chwilę nad ostatnim etapem życia i pontyfikatu Jana Pawła II.

opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: pontyfikat Kongregacja Nauki Wiary Joseph Ratzinger konklawe kolegium kardynalskie Benedykt XVI
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W