Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Śp. Patriarcha Teoktyst30 lipca zmarł w Bukareszcie Patriarcha Teoktyst, zwierzchnik rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Urodził się 7 lutego 1915 r. w Tocileni na północy Rumunii. W 1935 r. złożył śluby zakonne w klasztorze w Bistri{l-tcedilla}a Neam{l-tcedilla}. W 1950 r. został biskupem Boto{l-scedilla}ani, a w 1977 r. metropolitą Ia{l-scedilla}i. W 1986 r. wybrano go na Patriarchę Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. W 1999 r. gościł w Rumunii Jana Pawła II, który jako pierwszy w dziejach papież odwiedził kraj o większości prawosławnych i uczestniczył w liturgii sprawowanej przez prawosławnego patriarchę. Teoktyst był w Watykanie dwukrotnie: w 1989 r. i 2002 r.

Po śmierci Patriarchy Benedykt XVI skierował do Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego przesłanie, w którym napisał m.in.: «Wizyta mojego umiłowanego Poprzednika Papieża Jana Pawła II u Wielce Błogosławionego Teoktysta w 1999 r. oraz wizyta Patriarchy u Biskupa Rzymu w 2002 r. pozostaną w pamięci naszych Kościołów jako szczególny dar Bożej łaski, który umocnił naszą przyjaźń i był nowym bodźcem do jej dalszego rozwoju, a także przyczynił się do poprawy braterskich relacji między Kościołami. Ci dwaj mężowie z odwagą zapisali nową kartę w dziejach naszych wspólnot, odchodząc od trudnej przeszłości, która wciąż jeszcze nam ciąży, i z ufnością wyczekując dnia, kiedy podziały między uczniami Chrystusa zostaną przezwyciężone».


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Cerkiew prawosławna ekumenizm prawosławie Kościół prawosławny Rumunia Patriarcha Teoktyst
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W