Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Śp. kard. Paul Zoungrana4 czerwca zmarł po długiej chorobie kard. Paul Zoungrana, emerytowany arcybiskup Wagadugu w Burkina Faso.

Urodził się 3 września 1917 r. w Wagadugu. Uczęszczał do katolickiej szkoły podstawowej, prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Białych w Wagadugu. W 1928 r. wstąpił do seminarium w Pabré, a potem do Wyższego Seminarium w Koumi. 2 maja 1942 r. otrzymał święcenia kapłańskie, po czym poświęcił się duszpasterstwu młodzieży. Działalność apostolska, którą prowadził pokonując wiele trudności, przyniosła liczne owoce.

24 września 1948 r. wstąpił do nowicjatu Zgromadzenia Ojców Białych w Maison Carrée w Algierii, a po upływie roku złożył śluby zakonne.

W 1952 r. ukończył prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, a następnie przez dwa lata studiował socjologię w Instytucie Katolickim w Paryżu. W 1954 r. powrócił do Burkina Faso. Był wykładowcą prawa kanonicznego w Wyższym Seminarium w Koumi, pracował w parafii, a następnie zorganizował ośrodek studiów społecznych w Bobo Dioulasso.

12 kwietnia 1960 r. został mianowany arcybiskupem Wagadugu. 8 maja tego samego roku otrzymał sakrę biskupią w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Górnej Wolty i Nigerii. Wraz z nieliczną grupą misjonarzy głosił Ewangelię w najodleglejszych wioskach swej archidiecezji, zajmował się także odnową liturgii i katechezy. Był członkiem Regionalnej Konferencji Episkopatu Afryki Zachodniej, a w latach 1969-1978 przewodniczącym Sympozjum Konferencji Episkopatu Afryki i Madagaskaru.

Uczestniczył w obradach Soboru Watykańskiego II i w pracach Synodu Biskupów w 1967, 1974, 1980 i 1983 r.

22 lutego 1965 r. Paweł VI wyniósł go do godności kardynalskiej. W lipcu 1981 r. został członkiem Komisji Kardynałów zajmującej się problemami ekonomiczno-organizacyjnymi Stolicy Apostolskiej, a w sierpniu tego samego roku — członkiem Papieskiej Komisji ds. Rewizji Kodeksu Prawa Kanonicznego. W styczniu 1990 r. kard. Zoungrana jako arcybiskup Wagadugu witał Jana Pawła II przybywającego do Burkina Faso.

Po otrzymaniu wiadomości o śmierci kard. Zoungrany Ojciec Święty przesłał telegram kondolencyjny do obecnego metropolity Wagadugu abpa Jean-Marie Untaani Compaoré, w którym napisał m.in.: «Dziękuję Bogu za owocne lata posługi biskupiej tego wybitnego syna Burkina Faso i Afryki, który niestrudzenie głosił wszystkim Dobrą Nowinę o zbawieniu i wspierał najbardziej pokrzywdzonych braci, szczególnie w strefie Sahelu».


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Afryka kard. Paul Zongrana Burkina Faso Górna Wolta
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W