Watykański dom Piotra

Refleksje na temat osoby Jana Pawła II i miejsca jego zamieszkania - Watykanu - w 80 urodziny Papieża


Ks. Roman Kempny

WATYKAŃSKI DOM PIOTRA

Dom rodzinny Szymona Piotra znajdował się w Betsaidzie, a później wraz z rodziną mieszkał w Kafarnaum. Misja ewangelizacyjna kazała mu opuścić Jerozolimę i wyruszyć na misyjny szlak. Ta droga zaprowadziła go aż do Rzymu. Tutaj poniósł śmierć męczeńską.

Dziś pielgrzym przybywający do grobu św. Piotra nawet nie zauważy, kiedy przekracza granice państwa watykańskiego. Biała linia na wysokości kolumnady Berniniego na Placu św. Piotra wyznacza granice państwa o powierzchni 44 ha, na czele którego stoi papież. W starożytności istniały na tym terenie zabudowania i ogrody. W I wieku zbudowano tu cyrk Nerona z obeliskiem pośrodku, tym samym, który obecnie określa środek Placu św. Piotra. W cyrku tym zginęło męczeńską śmiercią wielu pierwszych chrześcijan. Ta wielka budowla składała się z dwóch podłużnych bieżni i widowni; była usytuowana na miejscu dzisiejszej lewej części Placu i Bazyliki św. Piotra. Tuż obok cyrku, (gdzie dzisiaj wznosi się Bazylika) rozciągał się cmentarz — necropolis, którego odkryte części można i dziś oglądać za specjalnym zezwoleniem. Po wieloletnich, żmudnych badaniach, odkryto na tym cmentarzu grób św. Piotra.

Rzym Karola Wojtyły

Rzym nie był obcy Karolowi Wojtyle. Studiował na rzymskim uniwersytecie św. Tomasza „Angelicum” prowadzonym przez ojców dominikanów. Już jako biskup, a później kardynał w czasie swoich pobytów w Wiecznym Mieście związanych z uczestnictwem w Soborze Watykańskim II, a później pracą w różnych gremiach Stolicy Apostolskiej, Jan Paweł II zatrzymywał się najczęściej w Papieskim Kolegium Polskim na Awentynie. Jest ono domem dla polskich księży w czasie ich studiów na rzymskich uczelniach. Do dzisiaj na parterze znajduje się mieszkanie, które zazwyczaj zajmował kard. Wojtyła, zaś na I piętrze pokój, w którym zgromadzono pamiątki po Janie Pawle II. To stąd wyjechał starym, niebieskim fordem na konklawe w 1978 r. Powrócił już jako Papież, gdy wizytował pobliską parafię św. Saby oraz w 20. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową.

Stojąc przed obeliskiem w centrum Placu św. Piotra, twarzą do Bazyliki, widzimy na prawo od fasady dwuspadowy dach Kaplicy Sykstyńskiej, znanej wszystkim pielgrzymom ze wspaniałych fresków, a zwłaszcza sceny Sądu Ostatecznego wykonanego przez Michała Anioła. Na dachu Sykstyny w czasie konklawe znajduje się niewielki komin, z którego ukazuje się dym, biały lub czarny. Czarny dym oznacza, że papieża jeszcze nie wybrano, biały, że dokonano wyboru. W tym miejscu kardynałowie wybrali Jana Pawła II. Stąd też nowo wybrany Ojciec Święty udał się na centralny balkon Bazyliki św. Piotra, skąd ogłoszono jego wybór i przedstawiono zgromadzonym na Placu św. Piotra pielgrzymom.

Gdzie mieszka Ojciec Święty?

W Pałacu Apostolskim. Znajduje się on, patrząc na Bazylikę św. Piotra, po prawej stronie kolumnady Berniniego. Ilekroć odmawia ze zgromadzonymi pielgrzymami modlitwę „Anioł Pański”, ukazuje się w oknie swej biblioteki. Pałac ten wybudował Domenico Fontana dla papieża Sykstusa V. Na dwóch ostatnich piętrach mieszczą się apartamenty papieskie. Odpowiada im 10 okien w skrzydle południowym i 9 w skrzydle wschodnim. Wejście do apartamentu oficjalnego znajduje się na drugim piętrze, w Sali Klementyńskiej. Sąsiaduje z nią Sala Konsystorza, w której odbywają się konsystorze, czyli spotkania papieża z kardynałami. Dalej znajduje się przedpokój, dwie sale, zwane dei Foconi oraz nowa kaplica „Redemptoris Mater” (dawna kaplica św. Matyldy). W kaplicy tej odbywają się między innymi rekolekcje wielkopostne dla Ojca Świętego i jego współpracowników z Kurii Rzymskiej. Szczególne miejsce w apartamencie papieskim zajmuje biblioteka. W niej Papież przyjmuje głowy państw, delegacje rządowe, korpus dyplomatyczny oraz biskupów przybywających z oficjalną wizytą „ad limina apostolorum”.

Ostatnie piętro Pałacu Apostolskiego zajmuje prywatny apartament Papieża. Składa się z salonu, gabinetu papieskiego i gabinetów sekretarzy osobistych Ojca Świętego, kaplicy prywatnej, sypialni, jadalni oraz sąsiadujących z nią salonów, a także kuchni. Na dachu Paweł VI zlecił wykonanie tarasu, który umożliwia spacery na świeżym powietrzu bez konieczności schodzenia do ogrodów watykańskich. W prywatnej kaplicy nad ołtarzem znajduje się krzyż, a pod nim ikona Matki Bożej Częstochowskiej.

Dom otwarty

Watykański dom Papieża, wbrew obiegowym opiniom, jest domem otwartym. Do prywatnej kaplicy papieskiej często przybywają pielgrzymi na poranną Mszę św., po której zazwyczaj spotykają się z Ojcem Świętym w bibliotece. W Sali Klementyńskiej przyjmowane są grupy pielgrzymów na audiencji.

Swoje wrażenia z prywatnej kaplicy Jana Pawła II opisał włoski dziennikarz: „Jego modlitwy stają się coraz dłuższe i pełniejsze milczenia. Do kaplicy, która znajduje się tuż obok jego sypialni, zachodzi po wielekroć w ciągu dnia, a także i w nocy, gdy nie może zasnąć. Klęcznik jest mu niepotrzebny albo już nie wystarcza. Jest to Papież, który przywraca właściwe miejsce świętości. Odszedłszy od klęcznika, woli modlić się po prostu klęcząc na podłodze, jak to czynili mistycy średniowieczni, wyprostowani, z rękami wzniesionymi ku górze, przypominając swoją postawą kształt krzyża”.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama