Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Ks. prof. Tomasz Jelonek

Biblista PAT

RECENZJA - Odpowiedzi na 101 pytań o duchowość w życiu codziennym

Seria Odpowiedzi na 101 pytań o... przedstawia całościowe, a równocześnie popularno — naukowe opracowania dotyczących poszczególnych dziedzin wiedzy. Tym razem otrzymaliśmy kompendium na temat duchowości w życiu codziennym. Specjalista od teologii życia wewnętrznego przekłada problemy tej wiedzy teologicznej na język zwyczajnego człowieka, który codziennie odbywa swoją drogę do domu Ojca jako dziecko Boże, umieszczone na drogach świata, aby wśród nich dawał świadectwo Bogu i się uświęcał. Powszechne jest powołanie do świętości, a zatem powszechnie potrzebna jest nam nauka o życiu duchowym i jego praktyka w realiach życiowych. Tym celom służą odpowiedzi na pytania z dziedziny duchowości.

Całość problematyki została podzielona na dwanaście rozdziałów, które zawierają odpowiedzi na pytania zgrupowane w następujących tematach:

 1. duchowość;
 2. świętość;
 3. wielkość i grzeszność człowieka;
 4. Sakramenty;
 5. Słowo Boże;
 6. modlitwa;
 7. rozwój życia duchowego;
 8. miłość bliźniego;
 9. duchowość maryjna — święci;
 10. różne drogi;
 11. kierownictwo duchowe;
 12. z Chrystusem Miłosiernym w drodze do Ojca.

Książkę można przeczytać jako całość i dzięki temu zdobyć ogólne rozeznanie w problematyce duchowości, ale można czytać poszczególne jej działy dla lepszego zrozumienia odpowiadających im tematów. Można wreszcie w spisie pytań odnajdować potrzebne czy interesujące pytania i znajdować na nie odpowiedź.

Bez względu na przyjętą metodę posługiwania się omawianą książką, znajdujemy w niej starannie rozwinięte problemy, podane jasno, a równocześnie na odpowiednim poziomie naukowej erudycji. W każdym odcinku zamieszczony został fragment z Dzienniczka św. Faustyny, bezpośrednio lub pośrednio związany z tematyka odnośnego pytania. Dla wielu czytelników będzie to akcent duchowości bliski ich sercu, a równocześnie potwierdzony przez Kościół w kanonizacji naszej Mistyczki dokonanej przez Ojca świętego Jana Pawła II.

Ten przewodnik po życiu duchowym, po drodze do świętości, trzeba polecić wszystkim, zwłaszcza tym, którym wydaje się, że świętość w życiu codziennym nie jest możliwa. Bóg przez codzienność prowadzi nas do Siebie, więc trzeba się uczyć tej drogi.Bp Jan Szkodoń

Odpowiedzi na 101 pytań o duchowość w życiu codziennym

ISBN: 83-7318-170-9
Copyright © Wydawnictwo WAM 2003
opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: duchowość świętość modlitwa wiara rozwój
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W