Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Thomas Merton

Rok z Thomasem Mertonem

Codzienne medytacje

ISBN: 978-83-7318-800-6

wyd.: Wydawnictwo SALWATOR 2007

Wybrane fragmenty
Podziękowania i dedykacja
Ukojenie napięć w samotności
Samotność i łagodność
Podejmowanie politycznych działań
Niezmącony smak Wielkanocy
Jezus na nowo
Czego boję się najbardziej
Boża mowa jest ciszą
Ze skruszonym sercem przed Bogiem
Wewnętrzna cisza
Szczęśliwe zakończenie

Szczęśliwe zakończenie

Wczoraj wieczorem, po modlitewnym czuwaniu w kaplicy nowicjatu (nie poszło mi zbyt dobrze — byłem roztargniony i rozkojarzony), położyłem się późno do łóżka w pustelni. Absolutna cisza. Na farmie Boone'a i Newtona żadnych świateł. Leżąc w łóżku, uświadomiłem sobie nagle swój stan: byłem szczęśliwy. Wypowiedziałem to dziwne słowo: „szczęście”, i zdałem sobie sprawę, że otacza mnie jako podmiot, a nie przedmiot. Było wokół mnie i we mnie. Kiedy dziś rano, schodząc do klasztoru, ujrzałem morze gwiazd nad nagim zarysem lasu, uderzyło mnie nagle pełne znaczenie wszystkiego. Pojąłem, że otacza mnie niezmierzone Boże miłosierdzie, że Pan w swej nieskończonej dobroci wejrzał na mnie i w miłości obdarzył mnie tym powołaniem, które zawsze pragnął mi darować, a tym samym jak niedorzeczne i banalne były wszystkie moje obawy i rozterki. Niezależnie od tego, co ktoś mógłby o tym myśleć lub mówić, realizuję swoje powołanie do samotności (choć nie jestem typowym eremitą). Nieważne, jak mnie nazwą lub zaklasyfikują. W świetle prostego faktu Bożej miłości oraz formy, jaką przybrała ona w misterium mojego życia, wszelkie klasyfikacje tracą sens i nie chcę więcej zaprzątać sobie nimi głowy (jeśli w ogóle robiłem to kiedykolwiek) — przynajmniej w tej sprawie.

Jedyną reakcją jest wyjść poza wszystko, kim jestem — a jestem przecież nikim — i wylać tę nicość z wdzięcznością za to, że Bóg jest Tym, kim jest. Wszystko inne jest zuchwalstwem, bo niszczy prostotę tej nicości przed Bogiem, nadając jej pozory „czegoś”.

9 grudnia 1964, V, 178

opr. aw/aw

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: duchowość miłosierdzie Thomas Merton dziennik szczęście medytacje rozterki
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W