Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Święci wokół nas

Aleksandra Bonk

Nieziemskie opowieści o zwykłych ludziach

Nieziemskie opowieści o zwykłych ludziach - foto
Autor/źródło: net/ab, net/ab

Na nadejście książki „Święci wokół nas" czekałam z niecierpliwością, zachęcona przepięknie zilustrowaną okładką. Nie przeliczyłam się.


To książka dla dzieci - z najwyższej półki.

Publikacja Anny Paczuskiej to doskonałe i zwięzłe opracowanie przedstawiające historię najbardziej znanych świętych. Za jej ogromną zaletę można uznać to, że opowiada o życiu postaci nie tylko współczesnych, ale sięga również do tych żyjących w czasach starożytnych. Historię w książce ułożono w sposób chronologiczny, dzięki czemu rodzic wraz z dzieckiem ma możliwość odbycia niezwykłej podróży, przemierzając wspólnie poszczególne epoki i ucząc się nie tylko o wspaniałych dokonaniach bohaterów poszczególnych opowieści ale także, o tym jak wyglądało życie w dawnych czasach. Autorka do opisania dziejów świętych używa bardzo prostego i przystępnego języka dlatego bez problemu może on zostać zrozumiany przez każde dziecko. W treści opowiastek oprócz opisów poszczególnych postaci znajdziemy również wytłumaczenie wielu zwyczajów związanych z przedstawianymi osobami. Wiele z nich dla mnie samej było zaskoczeniem i nowym odkryciem. Książka pozwala również na poznanie symboli świętych oraz tego kiedy przypada ich liturgiczne wspomnienie. Autorka w sposób doskonały pokazuje jak wiele jest dróg do świętości i jak często mogą one być związane z prostym codziennym życiem i wyborami dokonywanymi w zgodzie z Ewangelią.

Nie da się ukryć, że niezwykłego uroku książce Anny Paczuskiej dodają fantastyczne ilustracje Grzegorza Sobczaka. Przewracając kolejne kartki nie mogłam wyjść z podziwu dla jego umiejętności, dzięki którym z wnętrza publikacji uśmiechały się do mnie niesamowicie pogodne i wyglądające na otwartych postaci. Uważam, że tak śliczne ilustracje mogą zachęcić każde dziecko do tego, by zaprzyjaźnić się ze świętymi i zyskać sobie niezwykłych orędowników w niebie.

Moim zdaniem najważniejszym przesłaniem tej książki jest to, że święci to nie żadni nadludzie, ale osoby mające podobne do naszych historię, muszące tak jak my wykonywać swoje obowiązki, przeżywający swoje trudności i posiadające cechy, które każdy z nas może naśladować w swoim życiu. To doskonała pozycja, dzięki której dziecko z przyjemnością zagłębi się w niezwykły świat świętych.

Recenzowana książka: Anna Paczuska, „Święci wokół nas”, Wydawnictwo RM.


opr. ac/ac

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: świętość historia rodzina dzieci rodzice niebo święci ludzie orędownicy wspomnienie liturgiczne Anna Paczuska Grzegorz Sobczak
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W