Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Patroni Polski

Autor zbiorowy

Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski

Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski - foto
Autor/źródło: Janusz Migura

Patroni Polski

Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski

Główną patronką Polski jest Najświętsza Maryja Panna. W 1656 roku król Jan Kazimierz w lwowskiej katedrze uroczyście uznał Matkę Bożą za Królową Polski, i złożył śluby zawierzenia Maryi całego narodu polskiego. Śluby zostały złożone w czasie potopu szwedzkiego niedługo po zwycięskiej obronie Jasnej Góry przed Szwedami. Pomysł aby Polskę oddać opiece Maryi nie pochodził jednak od króla. Idea ta pojawiła się już pół wieku wcześniej i została przekazana Polakom przez o. Giulio Mancinellego.


Ojciec Giulio Mancinelli był włoskim jezuitą, który najprawdopodobniej mieszkał w klasztorze Gesu Nuovo w Neapolu. Wyróżniał się niezwykłą świętością życia, i ogromną czcią dla Najświętszego Sakramentu i Matki Bożej. I mimo iż był Włochem, szczególnym nabożeństwem otaczał naszych rodaków św. Stanisława i św. Stanisława Kostkę. W swoich modlitwach prosił Maryję, aby objawiła mu, jak jeszcze chciałaby być tytułowana w Litanii loretańskiej. 14 sierpnia 1608 roku, w Wigilię Wniebowzięcia, a także w czterdziestą rocznicę śmierci Stanisława Kostki, w odpowiedzi na jego modlitwy objawiła mu się Matka Boża, u stóp której klęczał właśnie św. Stanisław Kostka. W czasie tego objawienia Matka Boża zapytała: „Dlaczego nie nazywasz mnie Królową Polski? Ja to królestwo bardzo umiłowałam i wielkie rzeczy dla niego zamierzam, ponieważ osobliwą miłością do Mnie płoną jego synowie”. Maryja zaznaczyła także, że łaskę tego objawienia jezuita zawdzięcza właśnie św. Stanisławowi Kostce. Od tamtego momentu o. Macinelli modlił się słowami: „Królowo Polski, módl się za nami” i wielokrotnie powtarzał: „Matka Boża wielkie rzeczy dla Polaków zamierza”.


O swoim widzeniu o. Giulio opowiedział przełożonym zakonu oraz polskim jezuitom. Aby zbadać to objawienie, władze kościelne powołały specjalną komisję. Po roku w stosownym orzeczeniu poświadczyła ona prawdziwość objawienia.


Niniejszy tekst stanowi fragment książki:

"Patroni Polski" - album
Wydawnictwo M, 2014
ISBN: 9788375959017

Bogato ilustrowany album ukazuje postaci świętych, których opiece Kościół zawierzył nasz kraj: Maryję, która jest główną Patronką Polski oraz sylwetki św. Wojciecha, św. Stanisława ze Szczepanowa, św. Stanisława Kostki i św. Andrzeja Boboli.


opr. aś/aś


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Polska Maryja Matka Boża Jasna Góra Częstochowa Królowa Polski Jan Kazimierz patroni Polski główna patronka Polski Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W