Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Ks. Jerzy Sermak SJ

DROGI WIARY

ISBN: 978-83-7767-155-9
wyd.: Wydawnictwo WAM 2012

Spis wybranych fragmentów
Od Autora
Bóg i świat
Tajemnica wiary


Bóg i świat

Głupi z natury są wszyscy ludzie, którzy nie poznali Boga: z dóbr widzialnych nie zdołali poznać Tego, który jest, patrząc na dzieła nie poznali Twórcy.
Mdr 13, 1

 źródło: photogenica.pl
 autor: Brandon Sawaya

Poznanie świata dokonuje się przede wszystkim na drodze zmysłowej. To właśnie dzięki naszym zmysłom możemy zobaczyć piękno gór i morza, usłyszeć śpiew ptaka i szum lasu, zerwać piękny kwiat i skosztować smaku owoców. Księga Mądrości jednak nazywa głupcem tego, kto zatrzymuje się jedynie na poziomie zmysłowego poznania świata, kto patrząc na dzieła, nie poznaje ich Twórcy.

Człowiekowi dostępne jest poznanie ważniejsze niż to zmysłowe. Jest to wewnętrzne poznanie, które sprawia, że z wielkości i z piękna stworzeń poznaje się przez podobieństwo ich Stwórcę (Mdr 13, 5). Przecież ten cały piękny świat, na którym żyjemy i który podziwiamy, Bóg stworzył dla człowieka, nie po to jednak, żeby człowiek miał się skupić tylko na tym, co go na tym świecie cieszy, zapominając o Bogu — Stwórcy tego wszystkiego co dobre i piękne. Ten podziwiany przez człowieka świat jest drogą czy wręcz drabiną do Boga. Świat naprawdę wskazuje, prowadzi i uczy o Bogu. Jeśli podziwiamy piękno stworzeń, to po to, aby zrodziło się w nas pytanie: Jak wielki i dobry musi być ich Stwórca? Gdyby ludzie potrafili lepiej patrzeć na świat, byliby też bliżej Boga.

I jest jeszcze jedno poznanie: ewangeliczne. Ono zarezerwowane jest wyłącznie dla ludzi wiary, tzn. takich, którzy nie tylko w pięknie i ogromie świata potrafią dostrzec żyjącego Boga, ale którzy żyjąc na tym świecie, potrafią w nim odczytywać znaki Bożej woli. Jeśli zaliczamy się do tej kategorii ludzi, to świat z całą jego wspaniałością, ale i z całą swoją biedą, zagrożeniami, potrzebami, ludźmi jest dla nas głosem Boga. Stwórca w ten sposób mówi nam, że nas potrzebuje, by naszymi rękami, umysłem i sercem upiększać nasz świat, czyniąc go bardziej przyjaznym dla ludzi na nim żyjących i bardziej miłym Sobie, kiedy na niego z miłością spogląda.

opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wiara Opatrzność życie wieczne znaki rok wiary osobowa relacja osobowe przylgnięcie człowiek wierzący poznawie zmysłowe poznanie ewangeliczne

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W