Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Książki na Boże Narodzenie

"Świętowanie polskie. Przewodnik po tradycji."
Anna Zadrożyńska

"Świętowanie polskie" to ułożony tematycznie, opatrzony indeksem, ilustrowany przewodnik opowiadający o polskich tradycjach, obrzędach, świętach, napisany przez znaną czytelnikom Autorkę takich książek jak np. "Homo faber i homo ludens" (1983), "Światy, zaświaty. O tradycji świętowań w Polsce"... (więcej)

"Betlejem. Lectio divina Bożego Narodzenia."
Mario Masini

Lectio divina, czyli „czytanie Boże, czytanie Pisma Świętego", to znany już od czasów Ojców Kościoła rodzaj literacki, którego główne cechy w XII w. kartuz Guido II ujął w cztery stopnie: czytanie Pisma Świętego, rozważanie, modlitwa, kontemplacja. Lectio divina - jak zaznacza we Wstępie Mario... (więcej)

"Opowieści różowego aniołka na Boże Narodzenie"
Sergio Balestrini Rosa, Elena Polastri

Są takie dni pod koniec grudnia, na które wszyscy czekają z radością, a potem wspominają je jako najbardziej czarujące dni w roku; czternaście dni, podczas których wszyscy czują się lepsi, gotowi odłożyć na bok wszelkie spory i bardziej otworzyć się na innych. Często jednak w te dni pomiędzy Bożym... (więcej)

"On przynosi światło w ciemności"
Pitzal Franz

Książka zawiera gotowe scenariusze dla wszystkich, którzy organizują i odprawiają roraty, a także przygotowują różnorodne uroczystości adwentowe. Propozycje opierają się na słowach proroków zapowiadających przyjście Mesjasza. (więcej)

"Chodź, poszukamy gwiazdy betlejemskiej. 24 opowiadania na Adwent"
Christiane Heinen

Z pomysłami na przepisy, zabawy i dekoracje do samodzielnego wykonania
Święto Bożego Narodzenia zawsze było szczególnie lubiane przez dzieci, które łączą z tym okresem swoje nadzieje i oczekiwania związane zwłaszcza z postacią świętego Mikołaja. Dzięki tej książce, która podtrzymuje stare... (więcej)

"Dzieci obchodzą dzień Św. Mikołaja"
Cordula Pertler, Eva Reuys

Święty Mikołaj już od wieków oczarowuje nas swą postacią, jednak przede wszystkim dla dzieci nie stracił on nic ze swego uroku. Należy to przypisywać wpływowi licznych przekazów i legend na jego temat, które przedstawiają go jako, gotowego wciąż pomagać ludziom, cudotwórcę. Jest on przyjacielem... (więcej)

"Dni adwentowe"
Ingrid Biermann

Czas przed Bożym Narodzeniem powinien być czasem ciszy i spokoju, który zaprasza do zamyślenia oraz zadumy. Z drugiej jednak strony wymaga od wychowawców szczególnego wysiłku w zainteresowaniu dzieci takimi formami aktywności, które sprawią, że pięknie przeżyją ten radosny, ale i niespokojny okres... (więcej)

"Co czynisz innym - czynisz Jezusowi"

Lina di Maria


Książka zawiera zbiór opowiadań opisujących uczynki miłosierdzia. Daje wspaniałe przykłady poświęcenia, niesienia pomocy chorym i cierpiącym.
Uczy współczucia i wyrozumiałości, dzielenia się tym, co mamy z innymi, bo przecież tak naprawdę wszystko, co czynimy innym, czynimy Jezusowi. (więcej)

Zwyczaje, obrzędy i tradycje w Polsce
Barbara Ogrodowska
Słownik zawiera ponad 360 haseł, dostarcza syntetycznej, podstawowej informacji o zwyczajach, obrzędach i tradycjach w Polsce. Został przygotowany z myślą o nauczycielach, uczniach i studentach, dziennikarzach, duszpasterzach i wszystkich, którym drogie jest dziedzictwo kultury polskiej. Autorką słownika jest dr Barbara Ogrodowska, etnograf i starszy kustosz w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. II wydanie
Wydawnictwo Księży Werbistów VERBINUM

Dzielę się z wami opłatkiem
Ks. Tymoteusz
Chciałbym przypomnieć pewne symbole, znaki, zwyczaje, tradycję. To wszystko ma sens. To wszystko trzeba ocalić od zapomnienia, aby ludzie, którzy przyjdą po nas, nie męczyli się świętowaniem, ale żeby chcieli zrozumieć przez znaki czasów l przez wiarę pokoleń wielkie tajemnice Wcielenia i Narodzenia Boga.
Przyjmijcie więc i mnie do Waszej Wigilijnej Rodziny. Dzielę się z Wami opłatkiem, śpiewam z Wami kolędę i proszę:
Podnieś rękę. Boże Dziecię,
błogosław Ojczyznę milą...
Dom nasz i wszystkie wioski z miastami.
Edycja Świętego Pawła

Christine Willers-Vellguth
Narodziło nam się Dziecię.
Nowe inscenizacje na Adwent i Boże Narodzenie
Książka zawiera dwanaście inscenizacji na czas Adwentu i Bożego Narodzenia. Wszystkie są propozycjami, które można dostosować do określonej grupy i miejsca. Są to utwory na kolejne niedziele Adwentu oraz jasełka na czas Bożego Narodzenia; wiele z nich zawiera elementy muzyczne. Autorka kieruje je do dorosłych: wychowawców, nauczycieli, duszpasterzy i katechetów, którzy wraz z dziećmi pragną przedstawić bożonarodzeniowe przesłanie.
Wydawnictwo JEDNOŚĆ

Dobra nowina o Narodzeniu Pańskim
Bogusław Widła
Książeczka Dobra Nowinie o narodzeniu Pańskim jest swego rodzaju przewodnikiem „po Betlejem”. Podobnie bowiem jak pasterze i Mędrcy ze Wschodu, przynajmniej raz w roku podążamy do Betlejem i chcemy zobaczyć, „co się tam zdarzyło” (Łk 2,15). Zobaczymy zaś więcej niż przypuszczamy, jeśli zagłębimy się w przesłanie Ewangelii o narodzeniu Pańskim
Wydawnictwo Księży Werbistów VERBINUM

Dla dzieci:

Boże Narodzenie
Anne de Graaf
W czasach, gdy gry komputerowe i telewizja zabierają nam coraz więcej czasu, zacznijmy wychowywać nasze dzieci inaczej. „Biblia dla najmłodszych" to pierwszy krok do zainteresowania Państwa pociech Pismem Świętym. Krótkie, bardzo krótkie zdania, proste słowa, piękne stronice, kolorowe szczegóły i żarciki czynią tę książeczkę wyjątkową. Przeznaczona jest dla dzieci w wieku 2-5 lat.
Oficyna Wydawnicza „Vocatio”

Werner Küstenmacher
Krzyś świeca i opowiadanie bożonarodzeniowe
Świąteczna książeczka o historii Zbawienia. Znakomita prezentacja Ewangelii w formie rysunków z "dymkami" opowiadana przez Krzysia Świecę. Dzieci dowiadują się z niej o wielu ważnych szczegółach historii i tradycji związanej ze żłóbkiem, choinką, jasełkami, poznają obyczaje innych narodów. Historia ta rozświetli wigilijny wieczór w każdym domu. Spodoba się i nauczy wielu ważnych rzeczy nie tylko dzieci.
Oficyna Wydawnicza „Vocatio”

Margaret Nußbaum, Gisela Dürr, Robert Erker
Moja książeczka na Adwent i Boże Narodzenie
Nowe opowiadania, wesołe rymy oraz 24 propozycje do majsterkowania, gier i malowanek dla dzieci
Wesołe zabawy i gry, wiersze i ciekawe pomysły do majsterkowania zapraszają dzieci — od czterech lat — żeby twórczo spędzać czas oczekiwania. Kalendarz adwentowy w formie kina z papieru, baśniowy teatr z ruchoma dekoracją oraz wiele niezwykłych pomysłów na prezenty. Dzieci przy pomocy prostych przyborów mogą je samodzielnie wykonać. Liczne wskazówki ułatwiają korzystanie z tekstu. Kolorowe ilustracje, kredowy papier.
Wydawnictwo JEDNOŚĆ

Rosanna i Gianluigi Ferrarotti
Księga Bożego Narodzenia wraz z propozycjami twórczych zabaw dla dzieci
Boże Narodzenie jest świętem obchodzonym na całym świecie. Dorośli i dzieci znajdą w tej księdze różnorodną pomoc w przygotowaniu świąt: opis tradycji bożonarodzeniowych na świecie, scenariusze teatralne, pieśni i piosenki, kolędy, ciekawe pomysły na szopki, ozdoby choinkowe, kartki świąteczne, kalendarze. Kolorowe ilustracje, kredowy papier.
Wydawnictwo JEDNOŚĆ

Patricia St. John
Skarby Śniegu
Ta niezwykła historia rozpoczyna się w mroźną, wigilijną noc, kiedy to mała dziewczynka imieniem Annette dostaje niespodziewanie drogocenny prezent...
Skarby śniegu to pełna uroku i ciepła opowieść o trójce dzieci, przemiłym, białym kotku i pewnej bardzo, bardzo mądrej babci.
Skarby śniegu rozpoczynają cykl klasyki dziecięcej składający się z czterech najbardziej znanych powieści Patricii St. John. Na tych książkach wychowało się już niejedno pokolenie; mamy nadzieję, że tak piękne historie będą nadal dawały dużo radości małym czytelnikom.


opr. MK/PO

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: tradycja Boże Narodzenie jedność święta zakupy zwyczaje Zabawy czytelnia ksiązki Verbinum
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W