Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


BIOS bezboleśnie

Krzysztof Daszkiewicz

Aktualizacja BIOS-u wiąże się z pewnym ryzykiem. Jednak w określonych sytuacjach staje się konieczna. Pokażemy Ci krok po kroku, jak wgrać najnowszą wersję BIOS-u.

BIOS czyli Basic Input Output System, jest fundamentalnym elementem każdego peceta - niezależnie od tego, jaki system operacyjny jest zainstalowany na dysku i jakie podzespoły sprzętowe tkwią wewnątrz obudowy. Starzeje się wraz z komputerem. Możesz wymienić kartę graficzną lub wstawić np. nowy procesor. Ale co zrobić z leciwym BIOS-em? Tymczasem podłączyłeś nowy dysk. 80 GB dodatkowej powierzchni ma zlikwidować problem z ciągłym przepełnianiem się stosunkowo skromnego poprzednika. Jednak radość i dumę z nowego zakupu przyćmiła nagle przykra niespodzianka. Komputer wykrywa jedynie 32 GB. To znak, że najwyższy czas na zaktualizowanie BIOS-u. Nie każdy odważy się od razu majstrować w fundamentalnych strukturach systemu. Jednak zachowując pewną ostrożność i dysponując poniższymi wskazówkami, można szybko i bezpiecznie dokonać aktualizacji BIOS-u.

1. Nowy BIOS - kiedy i po co?

Aktualizacja BIOS-u nie jest pozbawiona ryzyka. Podczas wykonywania tej czynności odbywa się wymiana podstawowej platformy systemowej, która jest konieczna do wczytania właściwego systemu operacyjnego. Jeśli operacja zakończy się fiaskiem, komputerowi zabraknie informacji o konfiguracji poszczególnych podzespołów sprzętowych. Wówczas będziesz musiał się nagimnastykować, zanim uda Ci się uruchomić system operacyjny (patrz porada 11). Zatem, gdy system działa bez zarzutu, nie powinieneś podejmować ryzyka. Niemniej jednak w niektórych sytuacjach nie obejdziesz się bez aktualizacji. Jest konieczna np. wtedy, gdy pecet nie rozpoznaje nowego modułu pamięciowego lub odwołuje się do niego za wolno. Zaktualizowany BIOS jest wymagany również wtedy, gdy płyta główna nie daje sobie rady z nowiutkim procesorem lub gdy wystąpi problem z ustaleniem właściwej pojemności twardego dysku (tak się dzieje w przypadku dysków, których pojemność przekracza 32 lub 137 GB).

2. Jak igła w stogu siana

Chcąc zaktualizować BIOS, musisz zdobyć plik aktualizacyjny stosownie do modelu płyty głównej. Z reguły plików tych należy szukać u jej producenta. Praktycznie wszyscy producenci udostępniają odpowiednie pliki w swoich witrynach internetowych (patrz tabela "Producenci płyt głównych"). Natomiast producenci BIOS-ów (np. AMI, Award i Phoenix) tworzą tylko podstawową strukturę BIOS-u modyfikowaną przez producentów płyt głównych na potrzeby poszczególnych modeli.

3. Konieczne informacje

Do zdobycia pliku aktualizacyjnego potrzebne są takie informacje, jak nazwa producenta płyty głównej, dokładny model płyty i wersja BIOS-u. Powinieneś to ustalić, korzystając z instrukcji płyty. Informacje o modelu są zazwyczaj nadrukowane bezpośrednio na płycie lub na naklejce jednego ze slotów karty rozszerzającej. Zwróć uwagę na numer rewizji. Ten sam model o odmiennym numerze rewizji wymaga innego pliku aktualizacyjnego. Po ustaleniu modelu płyty możesz poszukać jej producenta za pomocą wyszukiwarki internetowej (np. www.google.com).

Istotne wskazówki, pomocne w odnalezieniu wymaganych informacji, kryje również ekran powitalny pojawiający się tuż po włączeniu komputera. Naciśnij klawisz [Pause], aby móc w spokoju zapoznać się z treścią ekranu. Pod danymi producenta BIOS-u znajduje się zazwyczaj wiersz zawierający model płyty, wersję BIOS-u i jego datę. Oto przykładowa postać fragmentu ekranu powitalnego:

Award Modular BIOS v.4.51, An Energy Star Ally Copyright (C) 1984-2000, Award Software, Inc. W6163MJ V3.8 052900

W tym przypadku masz do czynienia z płytą 6163 wyposażoną w BIOS Award. Wskazują na to dwa pierwsze wiersze, a także litera W w trzecim. Litera A oznaczałaby BIOS AMI, litera P zaś - BIOS Phoenix. Kolejny wpis informuje, że jest to BIOS w wersji 3.8. Sześć ostatnich cyfr podaje datę emisji w formacie amerykańskim (miesiąc, dzień, rok). W naszym przykładzie jest to BIOS z 29 maja 2000 roku. Jeżeli nie znajdziesz podobnych informacji w górze ekranu, szukaj ich przy dolnej krawędzi. Oto przykład:

Press DEL to enter SETUP, ESC to skip memory test 05/29/2000 - i440BX - W977 - 2A69KM4KC — 00

W tym przypadku decydujący jest pierwszy rząd znaków (data BIOS-u), a także przedostatni, który informuje o typie chipsetu (znaki 1-5) i identyfikatorze producenta płyty (znaki 6-7). Aby odszyfrować, co oznaczają poszczególne identyfikatory, odwiedź witrynę www.wimsbios.com. W naszym przykładzie producentem okazała się firma MSI (identyfikator: M4). Niektórzy producenci (np. Asus) nie podają całego bloku cyfr, lecz tylko model płyty głównej. Jeśli Twoja płyta dysponuje BIOS-em AMI, zobaczysz podobną sekwencję liczb. Zwróć uwagę na trzeci rząd. Producenta możesz ustalić za pomocą witryny www.wimsbios.com.

Jeśli nadal nie udało Ci się zdobyć poszukiwanych informacji, przywołaj Edytor Rejestru. W Windows 98/Me zajrzyj do klucza "HKEY_LOCAL_MACHINE\ Enum\Root\*PNP0C01\0000". Wartość ciągu "BIOSDate" zdradza datę BIOS-u, "BIOSName" nazwę producenta (np. Award), a "BIOSVersion" - bieżącą wersję BIOS-u. Windows 2000 i XP oferuje tylko wartość "SystemBiosDate", która podaje datę BIOS-u.

Znajduje się w obrębie klucza "HKEY_LOCAL_MACHINE\Hardware\Description\System". Zamiast przeglądać Rejestr, możesz skorzystać z programów diagnostycznych, np. Sandra Standard 2002 (dostępny pod adresem www.sisoftware.demon.co.uk/ sandra, rozmiar pliku: 1,9 MB, bezpłatny do użytku prywatnego).

4. Nieodzowne pliki

Znając model płyty i numer wersji BIOS-u, otwórz internetową witrynę producenta płyty głównej (patrz ramka) i przejdź do sekcji Downloads, Support lub podobnej. Znajdziesz w niej aktualizacje BIOS-ów. Zazwyczaj są uporządkowane według modelu płyty głównej, rzadziej według gniazda procesora i chipsetu (dane te znajdziesz w instrukcji płyty).

Gdy znajdziesz właściwy BIOS, porównaj raz jeszcze wszystkie napisy. Czy model płyty głównej podany w witrynie zgadza się co do joty z tym, który masz? Czy aktualizacja oferowana w Internecie jest nowsza od BIOS-u zainstalowanego na płycie? Jeśli tak, pobierz plik aktualizacyjny - najczęściej jest w postaci zbioru ZIP lub EXE. Potem rozpakuj go do nowego katalogu na dysku.

Powinieneś znaleźć w nim co najmniej jeden plik z rozszerzeniem BIN (dotyczy BIOS-u Award), ROM (dotyczy BIOS-u AMI i Phoenix) lub składającym się z liter i cyfr (np. 3A0). Rozmiar tego pliku nie powinien być mniejszy niż 200 KB ani większy niż 256 KB. Następnie przeczytaj plik ReadMe. Zawiera krótki opis zmian i ulepszeń w porównaniu do poprzednich wersji BIOS-u.

Plik ten znajdziesz w pobranym archiwum lub w witrynie, która udostępnia go do pobrania. Potrzebujesz jeszcze programu, który zapisze nowy BIOS w pamięci Flash-ROM. Narzędzie to (np. plik AWDFLASH.EXE lub AMIFL.EXE) znajduje się w pobranym archiwum, na CD-ROM-ie dołączonym do płyty głównej lub w witrynie jej producenta. W ostatnim z wymienionych przypadków sprawdź, który program jest przeznaczony do Twojej płyty głównej.

5. Bezpieczeństwo górą

Aby zabezpieczyć się na wszelki wypadek, zastosuj odpowiednie środki przed rozpoczęciem aktualizacji BIOS-u. Skopiuj najbardziej istotne pliki na inny nośnik. Wprawdzie nieudana aktualizacja nie pociąga za sobą utraty danych na dysku, jednak może unieruchomić cały komputer aż do momentu przywrócenia stanu wyjściowego. Dysponując kopią plików, będziesz mógł korzystać z nich i pracować nad dokumentami na innym komputerze.

Oprócz tego zanotuj bieżące ustawienia BIOS-u, aby móc szybko odtworzyć właściwą konfigurację komputera po dokonaniu aktualizacji. Potem przywołaj konfigurację domyślną, wskazując polecenie Load Setup Defaults (może się różnić zależnie od wersji BIOS-u). Podczas aktualizowania BIOS-u komputer nie może być przetaktowany, a pamięć pracować na podwyższonych obrotach (krótsze czasy oczekiwania). Na koniec przestaw kolejność sprawdzania napędów, aby po włączeniu pecet próbował wczytać system z dyskietki.

Niektóre płyty główne są wyposażone w zabezpieczenie BIOS-u przed nieumyślnym skasowaniem. Jeśli znajdziesz w BIOS-ie pole Flash BIOS Protection, Firmware Write Protect, BIOS Guardian, BIOS-ROM Flash-Protect lub podobne, ustaw w nim opcję Disabled. W niektórych modelach trzeba przestawić zworkę. Sprawdź w instrukcji obsługi płyty, która zworka odpowiada za zabezpieczenie BIOS-u.

6. Klasycznie - z dyskietką

Zanim przystąpisz do czynności aktualizacyjnych, zapoznaj się koniecznie ze wskazówkami zawartymi w pliku Readme lub w internetowej witrynie producenta płyty głównej. Przedstawiona instrukcja opisuje sposób aktualizowania stosowany przez większość producentów. Jednak istnieją wyjątki. Przykładowo w przypadku płyt głównych Shuttle dwukrotne kliknięcie pobranego pliku EXE powoduje natychmiastowe zapisanie nowej wersji w układzie Flash-ROM, podczas gdy u większości innych producentów inicjuje rozpakowanie archiwum z aktualizacją.

Chcąc dokonać aktualizacji z poziomuDOS-u, musisz zaopatrzyć się w dosową dyskietkę startową. Możesz utworzyć ją w DOS-ie, wprowadzając polecenie format a: /s. Natomiast w środowisku Windows kliknij prawym przyciskiem ikonę stacji dyskietek, wskaż polecenie Formatuj, a potem zaznacz opcję Pełne w rubryce Typ formatowania i pole wyboru Kopiuj pliki systemowe w rubryce Inne opcje.

W nowszych wersjach Windows czynność ta wymaga nieco więcej wysiłku, ponieważ Microsoft dołożył wszelkich starań, by uniemożliwić dostęp do DOS-u.W Windows Me musisz utworzyć dyskietkę startową ze wszystkimi plikami systemowymi. Stosowną funkcję znajdziesz w module Dodaj/Usuń programy w Panelu sterowania. W Windows 2000 trzeba skorzystać z płyty instalacyjnej.

W katalogu \VALUEADD\ 3RDPARTY\CA_ANTIV\ znajduje się plik wsadowy MAKEDISK.BAT. Z założenia jest przeznaczony do uruchamiania określonego programu antywirusowego, jednak może posłużyć do sporządzenia dyskietki startowej. W Windows XP wystarczy przywołać menu podręczne stacji dyskietek, wskazać polecenie Formatuj i zaznaczyć pole wyboru Utwórz dysk startowy systemu MS-DOS.

Oprócz pliku z aktualizacją i pliku do zapisu pamięci Flash-ROM dyskietka powinna zawierać wyłącznie zbiory COMMAND.COM, IO.SYS, MSDOS.SYS. Usuń pozostałe pliki. Przedtem musisz włączyć wyświetlanie plików ukrytych i systemowych. W Windows 98/Me otwórz okno Eksploratora, przywołaj menu Widok | Opcje folderów, wskaż kartę Widok i zaznacz opcję Pokazuj wszystkie pliki.

W Windows 2000 i XP przejdź do modułu Opcje folderów w Panelu sterowania, po czym wskaż kartę Widok. Zaznacz opcję Pokaż ukryte pliki i foldery na liście Ustawienia zaawansowane. Ponadto nie może być zaznaczone pole wyboru Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego.

7. BIOS z DOS-u

Skopiuj na dyskietkę rozpakowany plik z aktualizacją i program do zapisu pamięci Flash-ROM. Przy okazji zanotuj nazwę pliku aktualizacyjnego. Jeśli przykładasz dużą wagę do bezpieczeństwa, przeskanuj dyskietkę i zasoby dyskowe za pomocą programu antywirusowego, np. dosowego F-Prot (dostępny pod adresem www.complex.is, bezpłatny do użytku prywatnego). Następnie włóż sprawdzoną dyskietkę do napędu i zrestartuj system. Komputer wczyta DOS i wyświetli wiersz poleceń, pytając o bieżącą datę i godzinę (potwierdź klawiszem [Enter]).

Przywołaj program do zapisu pamięci Flash-ROM, wpisując jego nazwę w wierszu poleceń (np. awdflash w przypadku BIOS-u Award) i naciskając [Enter]. Narzędzie wyświetli identyfikator i datę BIOS-u, a także nazwę układu, który go przechowuje. W pole File Name to Program wpisz pełną nazwę pliku zawierającego dane aktualizacyjne (np. 1005M.BIN). Program zapyta, czy zachować na dyskietce kopię dotychczasowej wersji BIOS-u. Potwierdź klawiszem [Y]. W wierszu Save current BIOS as wpisz dowolną nazwę kopii, np. OLDBIOS.BIN. Potem zainicjuj aktualizację, naciskając klawisz [Y]. Podczas zapisu w pamięci Flash-ROM program będzie wskazywać stopień zaawansowania. Białe pola oznaczają pomyślne zapisanie sektora, czerwone zaś - błędy podczas zapisu (patrz porada 11). Zielone pola symbolizują sektory niewymagające zapisywania. Jeśli na wskaźniku będą figurowały tylko białe i zielone pola, możesz być spokojny, że operacja została uwieńczona sukcesem. Poczekaj około minuty, zanim program zakończy aktualizację. Następnie wyjmij dyskietkę z napędu i wyłącz komputer. Podczas ponownego uruchamiania systemu przejdź od razu do ustawień BIOS-u i wczytaj ustawienia domyślne (polecenie Load Setup Defaults lub podobne). Na ekranie powitalnym wczytywania systemu powinien pojawić się numer aktualnej wersji BIOS-u i/albo jego data.

Alternatywnie można przeprowadzić automatyczną aktualizację BIOS-u Award. Jest to możliwe dzięki parametrom /py i /sy. Gdy wpiszesz polecenie

awdflash 1005m.bin oldbios.bin /py /sy

program zarchiwizuje bieżącą wersję BIOS-u w pliku OLDBIOS.BIN i zapisze nową wersję z pliku 1005M.BIN w układzie pamięciowym Flash-ROM. Uważaj, bo zrobi to, nie prosząc Cię o potwierdzenie.

Nieco łatwiej jest posiadaczom płyt głównych z BIOS-em AMI. Narzędzie do zapisu w układzie CMOS oferuje interfejs graficzny. Wskaż opcję File i wpisz w pole BIOS Filename for loading nazwę pliku zawierającego nową wersję BIOS-u.

Korzystając z opcji BIOS Filename for saving, utwórz kopię bieżącej wersji BIOS-u w dowolnym pliku. Potem zainicjuj aktualizację, wskazując opcję Go ahead.

Jeśli po dokonaniu aktualizacji będą zgłaszane błędy typu CMOS Checksum Error, komputer zacznie odmawiać wczytania systemu lub pracować niestabilnie, powinieneś usunąć zawartość układu CMOS. Jest to układ pamięciowy zasilany z baterii, który gromadzi ustawienia BIOS-u. Być może, nowy BIOS zapisuje określone ustawienia w innym rejestrze CMOS niż stary.

Sposób kasowania pamięci CMOS jest opisany w instrukcji obsługi płyty. W większości przypadków trzeba wyciągnąć wtyczkę z gniazda zasilania i na chwilę przełożyć określoną zworkę. Nowy BIOS zacznie gromadzić swoje ustawienia w opróżnionej pamięci CMOS bez konfliktów z dotychczasową wersją

8. Ułatwienia

Wielu producentów płyt głównych dąży do uproszczenia aktualizacji. Przykładowo niektórzy z nich wyposażają archiwum aktualizacyjne w specjalny plik wsadowy (np. AUTOEXEC.BAT w przypadku MSI, UPDATE.BAT w przypadku Elito-Epox). Skopiuj go na dyskietkę startową, a aktualizacja zostanie przeprowadzona bez Twojego udziału. Plik wsadowy przywoła narzędzie aktualizujące wraz ze stosownymi parametrami. Istotne jest jednak, aby plik z nową wersją BIOS-u i program aktualizujący znajdowały się na dyskietce obok zbioru wsadowego. Z kolei Fujitsu-Siemens i Intel udostępniają do pobrania plik, którego dwukrotne kliknięcie spowoduje rozpakowanie na dyskietkę wszystkich plików koniecznych do przeprowadzenia aktualizacji.

9. BIOS z Windows

Coraz więcej producentów oferuje narzędzia służące do aktualizowania BIOS-u z poziomu środowiska Windows lub przez Internet (patrz punkt 10). W ten sposób podążają w kierunku, który dyktuje Microsoft - DOS musi bezpowrotnie zniknąć ze świata pecetów. Przypuszczalnie już w niedalekiej przyszłości wszyscy producenci płyt będą umożliwiać aktualizację BIOS-u bezpośrednio z Windows. Stanowi to powód do radości, ponieważ znacznie wygodniej przeprowadzać tę operację w środowisku graficznym, gdzie nawiguje się za pomocą menu, przycisków i myszy, zamiast wpisywać polecenia w trybie tekstowym. Narzędzia aktualizujące w Windows współpracują wyłącznie z nowszymi typami płyt głównych.

Sprawdź w witrynie producenta, czy można z nich korzystać w połączeniu z Twoją płytą. Wprawdzie większość narzędzi ostrzega użytkownika, że usiłuje zaktualizować płytę nieobsługiwaną przez program, ale przezorny zawsze ubezpieczony. W przypadku płyt głównych starszych niż dwuletnie jedyna droga do nowego BIOS-u wiedzie zazwyczaj przez leciwy DOS.

Narzędzia oferowane m.in. przez A-Open (EzWinFlash), Asus (Live Update) i Legend QDI (Qflash) są podobne w obsłudze. Uruchamia się je jak pozostałe aplikacje, dwukrotnym kliknięciem ikony w oknie Eksploratora. W oknie programu znajdziesz dane dotychczasowego BIOS-u. Klikając menu lub przyciski, możesz utworzyć kopię starego BIOS-u i wgrać nową wersję, pobraną z Internetu i zapisaną lokalnie na twardym dysku. Intel oferuje podobne narzędzie Express Bios Update już od dwóch lat. Działa w środowiskach Windows począwszy od wersji 98.Aktualizacja z poziomu Windows jest szybka i wygodna w realizacji. Jednak większość użytkowników wie z przykrego doświadczenia, że Windows ma swoje kaprysy. Zawieszenie systemu, które w innym przypadku oznacza tylko konieczność ponownego restartu i utratę niezapisanych informacji, powoduje podczas aktualizacji znacznie gorsze skutki - całkowite sparaliżowanie komputera. Wprawdzie producenci twierdzą, że aktualizacja BIOS-u z poziomu Windows nie wiąże się z żadnym ryzykiem, jednak w nieoficjalnych rozmowach większość z nich radzi korzystać z bezpiecznego DOS-u.

Dodatkowe problemy sprawia brak pełnej zgodności między polską i angielskojęzyczną wersją środowiska Windows. Z powyższych względów radzimy dokonywać aktualizacji w DOS-ie (patrz porada 7).

10. BIOS przez Internet

Asus i MSI oferują programy typu Live Update, które pozwalają zaktualizować BIOS za pośrednictwem Internetu. Odwołując się do serwerów producentów, automatycznie poszukują aktualizacji odpowiedniej do modelu płyty zainstalowanej w pececie. Przedstawimy sposób wykonania takiej operacji na przykładzie MSI. Gdy uruchomisz program Live Update, zobaczysz lokalną stronę HTML z kilkoma opcjami. Kliknij Live BIOS w celu wgrania nowej wersji BIOS-u. Program zanalizuje płytę główną, po czym wyświetli jej model i wersję BIOS-u. Klikając polecenie Connect to Live Bios Update Server, nawiążesz połączenie z serwerem MSI, na którym program poszuka nowego BIOS-u do Twojej płyty. Jeśli znajdzie odpowiednią wersję, zaproponuje kliknięcie Install Shield Wizard. Wówczas pobierze program instalacyjny i dane aktualizacji, po czym zainicjuje aktualizację w Windows. W naszym teście Live Update znalazł tylko tę samą wersję BIOS-u, która była zainstalowana w komputerze. Poszukiwania ręczne wykazały, że jest dostępna nowsza, przeoczona przez kreator aktualizacji.

11. Pierwsza pomoc

Mimo podjęcia wszelkich środków ostrożności aktualizacja może się zakończyć fiaskiem (wystarczy chwilowy brak zasilania podczas jej trwania). Jeśli Ci się to zdarzy, zachowaj zimną krew i pod żadnym pozorem nie wyłączaj komputera. Jeżeli program aktualizujący zgłosi błędy podczas zapisu w pamięci Flash-ROM, zamknij aplikację (robi się to zazwyczaj jednym z klawiszy funkcyjnych, np. [F1]).

Powinieneś znaleźć się w wierszu poleceń DOS-u. Spróbuj ponowić aktualizację. Jeżeli po zrestartowaniu komputer nie da znaku życia, możesz podjąć czynności reanimacyjne. W najlepszej sytuacji są posiadacze płyt głównych z podwójnym BIOS-em (tzw. DualBIOS).

Wystarczy przełożyć zworkę lub nacisnąć odpowiednie klawisze (sposób zależny od producenta - sprawdź w instrukcji), aby uruchomić system poprzez zapasowy BIOS.

Jeśli nie masz takiej płyty, ale BIOS dysponuje blokiem startowym, możesz przywrócić poprzednią wersję z utworzonej uprzednio kopii. W przypadku BIOS-u AMI umieść kopię na pustej, sformatowanej dyskietce i zmień nazwę pliku na AMIBOOT.ROM. Następnie zrestartuj komputer i przytrzymaj naciśnięte klawisze [Ctrl Home] do momentu, gdy usłyszysz sygnał. Ekran pozostanie pusty, lecz po mniej więcej 15 sekundach powinieneś usłyszeć cztery kolejne sygnały. Oznaczają pomyślne zrekonstruowanie BIOS-u.

W przypadku BIOS-u Award skopiuj plik z zapasowym BIOS-em i program aktualizujący na dyskietkę przygotowaną uprzednio poleceniem format a: /s. Potem utwórz plik tekstowy o nazwie AUTOEXEC.BAT i umieść w nim przywołanie programu:

program_aktualizacyjny nazwa_pliku — kopii

(np. awfl816.exe w6528ims.bin). Potem zapisz plik na dyskietce. Gdy zrestartujesz system z dyskietki, aktualizacja zostanie przeprowadzona automatycznie. Cała operacja nie powinna trwać więcej niż 3 minuty.

Niektóre płyty główne z BIOS-em Phoenix wymagają przestawienia określonej zworki (patrz instrukcja) w pozycję Recovery Mode. W przeciwnym razie nie uda się wczytać systemu z dyskietki awaryjnej (Crisis Recovery Disk). Programu do utworzenia dyskietki należy szukać w witrynie producenta (znajdują się na niej m.in. pliki MINIDOS.SYS i PHLASH.EXE).

Złote zasady:


1.
Jeśli komputer funkcjonuje bez zarzutu, zrezygnuj z nowego BIOS-u. Nie powinieneś ryzykować tylko dla wyższego numeru wersji.
2. Upewnij się, czy pobierasz dane i program aktualizacyjny stosownie do swojej płyty głównej. Jeśli wgrasz niewłaściwy BIOS, sparaliżujesz cały komputer.
3. Przed rozpoczęciem aktualizowania w DOS-ie przygotuj dyskietkę startową. Wymaga to większego nakładu pracy niż aktualizacja w Windows, jednak nagrodą za odrobinę trudu jest większe bezpieczeństwo.
4. Zanotuj dokładnie nazwę pliku z aktualizacją i pamiętaj o utworzeniu zapasowej kopii starego BIOS-u.
5. Nie panikuj, jeśli podczas aktualizowania pojawią się komunikaty alarmowe.
W większości przypadków udaje się przywrócić pierwotny stan BIOS-u.


opr. mg/mg

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: internet telewizja telefon komputery Procesor Intel Html Php Cgi Webmaster AMD Nokia audio wedesign FTP doemena poczta elektroniczna MI Explorer SMS bios
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W