Pecetowe pogotowie

Jak radzić sobie z drobnymi acz dokuczliwymi usterkami w Twoim pececie



Ciekawostki | Dvd,Mp3 | Ebiznes | Gry komputerowe | Internet | Kościół i Internet | Oprogramowanie | Sprzęt |

Pecetowe pogotowie

Darek Rzeźnicki, Kirk Steers, Steve Bass

Oto bolesna prawda: Twój komputer ma więcej przypadłości niż pacjenci kilkunastu odcinków "Ostrego dyżuru". Mrożące krew w żyłach komunikaty o błędach, chorobliwe spowolnienia, a nawet tragiczne niebieskie "ekrany śmierci" - żeby uleczyć te techniczne niedyspozycje, potrzebujesz opieki eksperta. Potrzebujesz nas.

Z niniejszego przewodnika dowiesz się, jak poradzić sobie z typowymi kłopotami użytkownika komputera - począwszy od problemów z drukowaniem po przyspieszanie połączeń internetowych. Niektóre z metod wymagają otwarcia obudowy peceta, lecz większość opiera się na rozwiązaniach programowych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - zarówno nowicjusz, jak i weteran.

Rozwiąż problemy sprzętowe

Tak, otwarcie komputera to męczarnia. Jednakże większość kłopotów z pecetem nie wymaga ruszania obudowy - nawet jeśli dotyczą karty graficznej czy twardego dysku. Sam możesz zająć się typowymi problemami sprzętowymi. Poprowadzimy Cię przez nie.

Migreny monitora
Problem Twój monitor miga jak szalony. Gdy próbujesz zwiększyć częstotliwość odświeżania, do wyboru masz tylko ustawienie 60 Hz.
Lekarstwo Znamy ten ból - migający ekran przyprawia o mdłości. Ustawienie częstotliwości odświeżania monitora - mówiącej, ile razy w ciągu sekundy podsystem graficzny peceta rysuje pełen obraz na ekranie - poniżej 75 Hz jest pozbawione sensu. W zależności od możliwości monitora oraz układu graficznego do dyspozycji powinieneś mieć wygodniejsze dla oczu ustawienia odświeżania. W Windows 9x, 2000 i Me kliknij prawym przyciskiem pulpit Windows, wybierz Właściwości | Ustawienia, a następnie kliknij przycisk Zaawansowane. Na karcie Karta (lub w przypadku Windows 2000 - Monitor) znajdziesz listę dostępnych ustawień częstotliwości odświeżania. Wybierz najwyższą z możliwych, najlepiej 75 Hz lub wyższą. Czasem Windows oferuje 60 Hz jako jedyną opcję, gdy nie może znaleźć konfiguracji Plug and Play monitora (wymuszenie zbyt wysokiej częstotliwości może zniszczyć monitor). By mu w tym pomóc, przejdź do karty Monitor, zaznacz Automatycznie wykrywaj monitory typu Plug and Play i zrestartuj komputer. W przeciwnym razie kliknij przycisk Zmień i ponownie zainstaluj monitor. Jeśli okaże się, że monitor nie obsługuje niczego powyżej 60 Hz, zmniejsz rozdzielczość ekranu i sprawdź dostępne częstotliwości.

Niepewne porty USB
Problem Port USB w klawiaturze jest wygodny, ale niepewny - część podłączonych urządzeń działa, a część nie.
Lekarstwo Cierpisz na brak mocy. Port USB nie tylko łączy komputer z urządzeniami zewnętrznymi, lecz również dostarcza im napięcie zasilające. Niektóre porty USB, takie jak te w komputerze czy na podstawie monitora, mają własne zasilanie i bez kłopotów współpracują z urządzeniami USB. Ale porty bez własnego zasilania, z którymi masz do czynienia m.in. na klawiaturze, dają mniejszą moc. Dołączenie urządzenia o niewielkim poborze mocy, np. myszy, zwykle nie powoduje problemów. Lecz sprzęt wymagający większej energii, taki jak głośniki czy skanery, może wywołać przeciążenie, a czasem nawet zupełne zablokowanie portu USB. Masz dwie możliwości: albo podłączysz prądożerne urządzenie do portu z zasilaniem (np. w komputerze), albo zainwestujesz w wieloportowy rozgałęziacz z własnym zasilaniem.

Nie daj się odciąć

Problem Nagle tracisz połączenie z Internetem.
Lekarstwo Szału można dostać, gdy tak się dzieje. Aż chce się wyrzucić modem do śmieci albo na zawsze zrezygnować z usług dostawcy usług internetowych (zwykle naszego telekomunikacyjnego monopolisty). Ale spokojnie, nie działaj pochopnie. Napraw to w najprostszy sposób - poprzez Windows. Prawdopodobnie modem zatkał się zbyt dużą ilością danych. W Windows 9x przejdź do Start | Ustawienia | Panel sterowania i otwórz Modemy. W oknie Właściwości Modemy na karcie Ogólne Twój modem powinien być wyróżniony. Kliknij Właściwości i z rozwijanej listy Maksymalna szybkość wybierz ustawienie o jeden niżej. Chociaż może to spowolnić modem, zapobiegnie zrywaniu połączeń internetowych. Następnie kliknij kartę Połączenie i zrób to samo z przyciskiem Ustawienia portu. Cofnij nieco suwak na każdym z dwóch pasków i sprawdź, czy to rozwiązało problem.

W Windows 2000 przejdź do Opcji telefonu i modemu i kliknij kartę Modemy. Zaznacz swój modem i kliknij Właściwości. Karta Ogólne pozwala zmniejszyć maksymalną szybkość portu. Kliknięcie przycisku Zmień domyślne preferencje na karcie Zaawansowane wywołuje okno dialogowe z kartą Ogólne, które pozwala ustawić preferowaną szybkość portu.

W Windows Me otwórz Panel sterowania, wybierz Narzędzia | Opcje folderów, kliknij kartę Widok i zaznacz Wyświetl wszystkie opcje Panelu sterowania i całą zawartość folderu. Następnie wybierz Modemy | Właściwości | Ustawienia portu. W oknie Zaawansowane ustawienia portu zobaczysz dwie rozwijane listy, z których każda ma do wyboru poziomy Niski, Średni, Wysoki i Maksymalny. Wybierz ustawienie o jeden stopień niższe.

Opętany pecet
Problem Twój pecet żyje swoim życiem: kursor zwiększa się i zmniejsza, litery pojawiają się i znikają, a grafika wygląda psychodelicznie.
Lekarstwo Gdy widzisz dziwne zachowanie ekranu, od razu należy podejrzewać sterownik (niewielki program, który w Windows kontroluje sprzęt) karty graficznej.

Aby stwierdzić, czy to faktycznie wina sterownika, zainstaluj stan-dardowy sterownik VGA Windows. Kliknij pulpit prawym przyciskiem myszy i wybierz Właściwości | Ustawienia | Zaawansowane | Karta. W Windows 95 wybierz Zmień, aby otworzyć okno dialogowe Wybierz urządzenie, i kliknij Pokaż wszystkie urządzenia. Z listy Producenci wybierz pierwszą opcję Standardowe typy ekranu i z listy Modele wybierz Standardowa karta graficzna (VGA).

W Windows 98 wybierz Zmień, by otworzyć kreatora aktualizacji. Zaznacz Pokaż listę, następnie Pokaż cały sprzęt. Z listy Producenci wybierz Standardowe typy ekranu i zainstaluj sterownik Standardowej karty graficznej (VGA).

W Windows Me zaznacz Zmień, by otworzyć kreatora aktualizacji. Następnie wybierz Podaj lokalizację sterownika (zaawansowane) | Dalej | Wyświetl listę wszystkich sterowników w określonej lokalizacji, aby można było wybrać odpowiedni sterownik | Dalej | Pokaż wszystkie urządzenia sprzętowe. Na liście Producenci kliknij Standardowe typy ekranu i zainstaluj sterownik Standardowej karty graficznej (VGA).

Jeśli uleczy to choroby ekranu, pobierz najnowszą wersję sterownika swej karty graficznej z witryny WWW producenta. Jeżeli nie możesz go znaleźć, skontaktuj się z dystrybutorem sprzętu.

Zwariowane foldery
Problem Niektóre pliki i foldery wyglądają jak po przetłumaczeniu na chiński. Co gorsza jeden z folderów chyba zniknął. Lekarstwo Te objawy mrożą krew w żyłach, bo są symptomami umierania twardego dysku. Najpierw uratuj najważniejsze dane, których nie zarchiwizowałeś, kopiując wszystko na inny twardy dysk, płytę CD-RW, dyskietkę Zip albo inną pamięć masową. Następnie skorzystaj z narzędzia ScanDisk z Windows. Przejdź do Start | Programy | Akcesoria | Narzędzia systemowe | ScanDisk i uruchom opcję Gruntowny (sprawdza fizyczne uszkodzenia dysku). Jeśli ScanDisk znajdzie wiele zagubionych lub przeplatanych klastrów, usuń je - są fragmentami utraconych i uszkodzonych plików, które można wyrzucić. To samo dotyczy złych sektorów. Spodziewaj się kilku wynikających z typowego zużycia twardziela. Jeśli złe sektory wciąż będą się pojawiać (powiedzmy, podczas cotygodniowych uruchomień ScanDisku), twardy dysk może dobiegać końca swych dni i należy go wymienić.

Jeśli nie możesz zarchiwizować swych plików, a wygląda na to, że brakuje większej ich liczby, musisz wyłączyć komputer, wyjąć twardy dysk i poddać go odzyskiwaniu danych specjalizowanym programem typu OnTrack EasyRecovery (www.ontrack.com/easyrecovery).

Jadąc na rezerwie (pamięci)
Problem Nagle system zaczyna działać niezwykle wolno, zawiesza się i powoduje błędy braku pamięci.

Lekarstwo Pierwsza myśl, jaka się nasuwa, to inwestycja w procesor i dodatkową pamięć. Ale czasem można znaleźć mniej drastyczne rozwiązanie problemu.

Użytkownicy Windows 98 i Me powinni mieć co najmniej 64 MB pamięci. Jeśli używasz kilku aplikacji naraz, wszystko poniżej tej wielkości będzie tylko źródłem nerwicy. Jeżeli natomiast masz wystarczająco dużo RAM, są dwie inne możliwości: zwiększ pamięć wirtualną peceta i poszukaj dziur w pamięci.

Pamięć wirtualna jest specjalnym plikiem na twardym dysku - zwanym często plikiem wymiany - w którym komputer przechowuje nadmiar danych, które nie zmieściły się w RAM. Windows dostosowuje rozmiar pliku wymiany do potrzeb pamięci. Jednak gdy twardemu dyskowi zaczyna brakować wolnego miejsca, plik wymiany może nie być w stanie rozrosnąć się do wymaganej wielkości, co w rezultacie spowolni komputer. W takim wypadku usuń lub przenieś pliki, żeby zwolnić miejsce na dysku. Albo przenieś plik wymiany na partycję lub drugi twardy dysk, na którym będzie wystarczająca przestrzeń. Na pulpicie Windows 9x lub Me kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę Mój komputer, wybierz Właściwości, przejdź do karty Wydajność i wybierz Pamięć wirtualna. Chcąc zobaczyć listę dostępnych partycji i dysków, wybierz Pozwól mi określić własne parametry pamięci wirtualnej. Użytkownicy Windows 2000 wybierają Zaawansowane | Opcje wydajności | Zmień.

Innym wyjściem jest poszukanie luki w pamięci. Czasami oprogramowanie - uszkodzone albo źle napisane - nie zwalnia przydzielonej pamięci, gdy przestaje jej używać. Po każdym otwarciu i zamknięciu aplikacja zajmuje coraz więcej pamięci do chwili, gdy system nie ma już dostępnej RAM. Ponowne uruchomienie komputera może chwilowo rozwiązać problem, przywracając normalne ustawienia pamięci.

Znalezienie źródła wycieku wymaga znacznie więcej pracy. Wybierz Start | Programy | Akcesoria | Narzędzia systemowe i użyj narzędzia Monitor systemu do sprawdzenia wykorzystania pamięci peceta. Jeśli nie masz tej aplikacji, zainstaluj ją z płyty CD Windows za pomocą Dodaj/Usuń programy. Zmniejsz okno narzędzia do rozmiaru pozwalającego na swobodne korzystanie i wybierz Widok | Wykresy numeryczne i Widok | Zawsze na wierzchu. Następnie wybierz Edycja | Dodaj element. Na liście Kategoria wywołanego okna dialogowego wybierz Menedżer pamięci. Następnie przytrzymując naciśnięty klawisz [Ctrl], wybierz następujące pozycje statystyczne z listy Element: Nieużywana pamięć fizyczna (Wolna pamięć w Windows 95), Plik wymiany jest w użyciu i Rozmiar pliku wymiany. Obserwowanie tych danych podczas otwierania, używania i zamykania różnych aplikacji da Ci wyobrażenie o tym, które programy zajmują mnóstwo pamięci. Miej też oko na dane Wątków z kategorii Jądro - powinny się zmniejszać podczas zamykania aplikacji.

Drukarka odmawia współpracy
Problem Drukarka wywołuje komunikat "Błąd drukowania na LPT1" w Windows.
Lekarstwo To bardzo częsty błąd drukarki i jest kilka sposobów na jego naprawę. Najpierw sprawdź rzeczy oczywiste: upewnij się, że drukarka jest włączona i ma papier w podajniku. Następnie wykasuj pamięć drukarki, wyłączając urządzenie, odczekując parę sekund i ponownie je włączając. Teraz sprawdź kabel drukarki, aby mieć pewność, że jest dobrze podłączony do drukarki oraz peceta. Jeśli kabel jest stary, źle wykonany albo zbyt długi, sygnały z Twojego peceta mogą nie dochodzić do drukarki. Rozważ kupno nowego kabla zgodnego z IEEE 1284. Kosztuje około 50 zł, a umożliwia dwukierunkową komunikację, dzięki czemu drukarka - jeśli to potrafi - może wysyłać informacje do peceta, np. komunikat o braku papieru.

Jednak zanim kupisz kabel, ponownie zainstaluj sterownik drukarki - może być uszkodzony albo za stary. Ściągnij najnowszy sterownik z internetowej strony producenta, a następnie wybierz Start | Ustawienia | Drukarki, w otwartym folderze Drukarki kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę drukarki i wybierz Usuń. Teraz zainstaluj nowy sterownik, klikając ikonę Dodaj drukarkę, która również znajduje się w folderze Drukarki.

Jeśli wciąż nie możesz drukować, sprawdź ustawienia portu równoległego w swoim pececie. Kliknij prawym przyciskiem ikonę Mój komputer i wybierz Właściwości. Przejdź do Menedżera urządzeń, dwukrotnie kliknij Porty (COM & LPT). Znowu dwukrotnie kliknij Port drukarki (LPT1), wybierz kartę Zasoby i sprawdź w oknie Listy urządzeń powodujących konflikt, czy nie ma konfliktu IRQ (przerwania) lub DMA (bezpośredniego dostępu do pamięci - szybkiego połączenia z RAM komputera). Jeśli inne urządzenie wykorzystuje IRQ portu drukarki, wyłącz to urządzenie albo przypisz mu inne IRQ. Aby wyłączyć urządzenie, znajdź je w Menedżerze urządzeń, otwórz okno jego Właściwości, wybierz kartę Ogólne i zaznacz Wyłącz w tym profilu sprzętowym.

Szukając konfliktu DMA, najpierw sprawdź, czy port drukarki jest skonfigurowany jako ECP (najnowsza technologia portu równoległego, której celem jest przyspieszenie drukowania poprzez wykorzystanie DMA; starsze ustawienia to Standardowy, Dwukierunkowy i EPP). Jeśli Twój port równoległy obsługuje ECP, przypisz go do nieużywanego DMA - zwykle robi się to ustawieniami BIOS-u komputera.

W przypadku, gdy drukarka nie obsługuje ECP, skonfiguruj port na wolniejsze, kompatybilne ustawienie, najlepszą opcją będzie EPP. Jeśli Twoja drukarka nie współpracuje także z tym trybem, wybierz Standardowy - najwolniejsze, lecz najbardziej uniwersalne ustawienie.

Przezwyciężanie kłopotów z Windows

Każdy ma do czynienia z błędami Windows. Zamiast jednak załamywać się i przechodzić na inny system operacyjny, zobacz, jakie błędy najczęściej się pojawiają, jak sobie z nimi radzić i jak ich uniknąć w przyszłości. Usiądź spokojnie, weź głęboki wdech i czytaj.

Zbyt szybkie zamknięcia
Problem Gdy zamykasz Windows, system często się zawiesza, zostawiając pusty ekran z migającym kursorem.

Lekarstwo Komunikat "migające kursory" brzmi jak kolejny atak migreny. Na szczęście to nie to. Winowajcą jest funkcja szybkiego zamykania Windows. Zwykle podczas wyłączania komputera Windows usuwa z pamięci sterowniki sprzętu. Windows 98 bez ceregieli wyrzuca sterowniki szybkiego zamykania, a tak brutalne traktowanie powoduje zawieszanie się wielu aplikacji.

Wyłączenie szybkiego zamykania jest proste. Wybierz Start | Uruchom, wpisz Msconfig i naciśnij [Enter]. Następnie użyj przycisku Zaawansowane. Zaznacz Wyłącz szybkie zamykanie systemu. Dobra wiadomość: jeśli masz Windows 95 lub 98 SE, ten problem Cię nie dotyczy.

Atak paniki wirusowej
Problem Twój pecet może mieć wirusa, a nie dysponujesz narzędziem antywirusowym.
Lekarstwo Zacznij panikować (i tak będziesz, nawet jeśli jeszcze nie ma ku temu powodu). Gdy już się uspokoisz i będziesz miał dostęp do przeglądarki i Internetu, skieruj się do HouseCall (housecall.antivirus.com) - darmowego skanera antywirusowego firmy Trend's Micro. Po pobraniu kopii tego niewielkiego programu do swego peceta, HouseCall sprawdzi twardy dysk, znajdzie i usunie wirusy.

Nie masz dostępu do Sieci? Powinieneś cały czas korzystać z programu antywirusowego. I jeśli go masz, wyciągnij dyskietkę ratunkową tego programu albo dyskietkę odzyskiwania kopii zapasowej (masz kopię, prawda?).

Najlepsza rada? Profilaktyka (jak w ramce "Porządek i czystość muszą być" na str. 42). Zawsze skanuj załączniki poczty e-mail i świeżo pobrane pliki, archiwizuj dane co najmniej raz na tydzień i często aktualizuj swój program antywirusowy.

Przywracanie plików z zaświatów
Problem Usunąłeś plik i właśnie zdałeś sobie sprawę z tego, że do czegoś był Ci potrzebny.
Lekarstwo Musztarda po obiedzie. Byłeś tak pewien, że nie potrzebujesz tego pliku, iż pominąłeś Kosz a plik skasowałeś, naciskając klawisz [Shift] podczas usuwania. Rozwiązanie? Ściągnij testową wersję OnTrack EasyRecovery (www.ontrack.com/easyrecovery). Przywraca do życia pięć pierwszych plików, które znalazły się w grobie. Możesz także kupić EasyRecovery za 89 dolarów albo Lost & Found firmy PowerQuest za 70 dolarów. Oba programy odzyskują usunięte pliki nawet po sformatowaniu dysku.

Naprawa błędów nieprawidłowej strony
Problem Windows spokojnie oznajmia, że "Msgsrv32 spowodował błąd nieprawidłowej strony w module Kernel32.dll". Co to, do diabła, znaczy? - myślisz, chwytając za młotek.
Lekarstwo Choć może się to wydawać niemożliwe, Windows nie pokazuje komunikatów o błędach bez powodu. Niestety, komunikaty te nie są czytelne. Musisz więc zwracać uwagę na wszystko - naprawdę na wszystko, nawet na zmiany albo nowe elementy w swoim pececie, żeby zdiagnozować problem. Następnie odwiedź stronę Knowledge Base (Bazy wiedzy) w witrynie WWW Microsoftu (search.support.microsoft.com/kb) i zobacz, co mówi o błędzie. Dowiedzieliśmy się, że błąd "Msgsrv32" może być spowodowany jednym z dwóch zdarzeń - zależnie od tego, co stało się w Twoim systemie.

Jeśli ostatnio Windows zawiódł albo zawiesił się komputer, bardzo możliwe, że uszkodzona jest lista haseł. Naciśnij [F3] i wpisz *.pwl w pole Nazwa i c:\windows w pole Szukaj w. W liście znalezionych plików usuń każdy element z rozszerzeniem PWL (może być ich kilka). Windows odtworzy je podczas ponownego startu systemu.

Z drugiej strony, jeśli używasz Windows 95 i ostatnio instalowałeś urządzenie Plug and Play, być może potrzebujesz nowszego sterownika. Możesz spróbować usunąć urządzenie i działać w Menedżerze urządzeń albo - lepiej - udać się na stronę WWW producenta i poszukać zaktualizowanego sterownika.

Zgubione i znalezione sterowniki
Problem Gdy uruchamiasz system, otrzymujesz długi komunikat o tym, że Windows nie może znaleźć konkretnego sterownika, którego nazwa kończy się zwykle na .vxd lub .386. Windows skarży się, że potrzebuje tego pliku, ale go nie ma.
Lekarstwo Trzymaj kciuki, bo jeśli ostatnio usuwałeś jakiś program i coś przerwało ten proces, będzie to banalne. Ponownie zainstaluj i usuń program, a następnie zrestartuj system. Wciąż widzisz komunikat o błędzie? Jeśli nazwa pliku kończy się na .386, przejdź do Start | Uruchom, wpisz Sysedit i naciśnij [Enter]. Wybierz okno System.ini, zaznacz Wyszukiwanie | Znajdź i wpisz nazwę pliku. Postaw średnik (;) na początku wiersza zaczynającego się od "device=" i nazwy pliku, zamknij Sysedit, następnie odpowiedz Tak na pytanie Windows o zapisanie System.ini. Po ponownym uruchomieniu komputera wszystko powinno być w porządku.

Jeśli jednak nazwa pliku kończy się na .vxd, życie nieco się skomplikuje. Musisz poszperać w Rejestrze. Najpierw zabezpiecz pecet, zapisując kopię Rejestru. Przejdź do Start | Uruchom, wpisz regedit i naciśnij [Enter]. Wybierz Rejestr i Eksportuj plik Rejestru, wpisz kopiarej w pole Nazwa pliku i znowu naciśnij [Enter].

Teraz wybierz Edycja | Znajdź i wpisz dokładną nazwę pliku w pole Znajdź. Kliknij Znajdź następne i po zakończeniu wyszukiwania usuń wyróżniony klucz - nazwę pliku .vxd. Naciśnij [Enter] jako potwierdzenie i [F3] do dalszego wyszukiwania, aż pojawi się komunikat "Zakończono przeszukiwanie Rejestru".

Pucowanie peceta:
Oto lista potrzebnych środków czyszczących:
- puszka sprężonego powietrza: najlepszy przyjaciel sprzątaczki peceta - sięga tam, gdzie szczotki i szmatki nie sięgają; 40 zł
- środek czyszczący złącza: specjalny preparat do usuwania kurzu, brudu i korozji z metalowych kontaktów na kartach

rozszerzeń; 30 zł
- miniaturowy odkurzacz: oszczędzi Ci sporo pracy w bardzo zakurzonych pokojach; 150 zł
- szmatki i waciki niezostawiające kłaczków: nie zostawią niepożądanych włosków jak większość szmat i papierowych ręczników; 17-40 zł
- środek do czyszczenia peceta: bezpieczny dla ścieżek drukowanych preparat do czyszczenia wnętrza komputera; 20 zł
- małe i średnie pędzelki: doskonałe do czyszczenia trudno dostępnych zakamarków; 10 zł

Ukróć problemy z Siecią

Czy zauważyłeś, ile napotykasz problemów podczas buszowania w Sieci? Zdarzają się wolne połączenia i zawieszanie przeglądarki. Nie puszczaj tego płazem - są na to sposoby.

Problemy ze ściąganiem
Problem Znalazłeś fajny plik, który chcesz pobrać. Klikasz łącze, ale ono nie reaguje albo próbuje się załadować do przeglądarki, zamiast rozpocząć pobieranie.
Lekarstwo Nie daj się wykołować, to proste: w Internet Explorerze umieść kursor nad łączem pobierania i kliknij prawym przyciskiem myszy. Wybierz Zapisz łącze jako albo Zapisz cel jako. Jeśli używasz Netscape'a, trzymaj [Shift] podczas klikania łącza.

IE przestaje działać
Problem Żeglujesz sobie spokojnie po WWW i życie jest piękne. Aż pewnego dnia system zawiesza się. Spokojnie, myślisz. Ponownie uruchamiasz system, ale IE się nie ładuje.
Lekarstwo Najpierw zadzwoń do Billa Gatesa i się poskarż. W czasie, gdy będziesz oczekiwał na połączenie, uruchom ScanDisk: Start | Programy | Akcesoria | Narzędzia systemowe | ScanDisk. Jeśli będziesz miał szczęście, już to wystarczy. Nawet jeśli program nadal nie będzie działał, musisz od tego zacząć, zanim przejdziesz do następnego kroku.

Jeżeli używasz IE 5.5 (i lepiej, żebyś na niego przeszedł choćby z powodu poniższej cechy), możesz łatwo naprawić program. Przejdź do Start | Ustawienia | Panel sterowania i otwórz Dodaj/Usuń programy. Przejdź do IE i kliknij Dodaj/Usuń. Wybierz Napraw Internet Explorer i przestań się martwić (Microsoft Office 2000 ma tę samą funkcję dla Worda i innych swoich aplikacji).

Nieznaleziona witryna
Problem Możesz wysyłać i odbierać pocztę e-mail, ale nie przeglądać WWW.
Lekarstwo Przyjrzyj się, czy widzisz typowe błędy internetowe: "400 - Bad request", "404 - Not Found" lub "File Not Found". Każdy z tych błędów oznacza, że mogłeś źle wpisać adres WWW. Sprawdź składnię i spróbuj znowu. Jeśli to nie usunie problemu, musisz zobaczyć, czy inny program (albo ktoś w Twoim pececie) nie pomieszał w ustawieniach proxy przeglądarki, które determinują sposób wyszukiwania danych w Internecie przez komputer.

Jeśli używasz IE, przejdź do Narzędzia | Opcje internetowe i kliknij Połączenia. Kliknij Ustawienia sieci LAN i zaznacz Użyj serwera proxy. Następnie kliknij Zaawansowane i zobacz, czy w polu HTTP znajduje się znajomo brzmiący program. Być może, eksperymentowałeś kiedyś z programem, który zmienił ustawienia proxy przeglądarki, a później go usunąłeś.

Jeśli używasz Netscape'a, zaznacz najpierw Edit | Preferences, kliknij dwukrotnie kategorię Advanced i wybierz Proxies. W panelu po prawej wybierz Direct connection to the Internet. Tak jak w IE, poszukaj w Manual Proxy configuration zagubionego programu.

Powolne połączenia
Problem Twoje połączenie internetowe jest wyjątkowo powolne - małe pliki ściągają się tak, jakby szły z Peru przez RPA.
Lekarstwo Musisz poeksperymentować. Jeśli łączysz się z Internetem poprzez linię telefoniczną, wypróbuj inny numer dostępowy. Gdy się połączysz, sprawdź szybkość połączenia, klikając ikonę modemu w zasobniku systemowym. Żadnej różnicy? Wypróbuj kolejną linię albo zadzwoń do swego dostawcy usług i poskarż się (zmień usługodawcę, jeśli Ci nie pomogą). W przypadku numeru dostępowego TP SA raczej nie licz na pomoc.

Istnieje niewielka szansa, że coś namieszało we właściwościach Rejestru Windows, które odpowiadają za sposób łączenia się peceta z Siecią. Te ustawienia - MTU (jednostka maksymalnej transmisji), RWIN (rozmiar okna odbioru) i inne - są niezbyt czytelne. Zamiast kombinować z Rejestrem, ściągnij kopię darmowego EasyMTU (members.tripod.com/ ~EasyMTU/easymtu). Gdy go uruchomisz, kliknij przycisk Suggested, ponownie uruchom komputer i zobacz, czy szybkość połączenia zwiększyła się czy zmniejszyła. Jeśli wciąż jest mała, znów załaduj EasyMTU i kliknij Default, żeby przywrócić stare ustawienia.

Jeśli lubisz zabawy z ustawieniami, wypróbuj ISpeed firmy High Mountain Software (www.hms.com) za 11 dolarów. Ma wiele funkcji dostrajania parametrów połączenia internetowego. Nawet jeśli masz szybki dostęp do Internetu w rodzaju modemu kablowego czy DSL, także możesz napotkać problemy z połączeniem. Daj wówczas szansę EasyMTU i ISpeed. Odwiedź też witrynę Registry Tweaks na www.speedguide.net z radami o najlepszych ustawieniach dla kabli i DSL. Uważaj jednak, bo wymagana jest tam biegła znajomość fachowej chińszczyzny.

Chirurgia pecetowa

Niektóre problemy z komputerem da się rozwiązać jedynie po zakasaniu rękawów, zdjęciu obudowy peceta i włożeniu rąk do środka. Czy wymiana karty rozszerzeń albo ustawienie zworek na płycie głównej brzmi zniechęcająco? Otóż wcale nie jest to skomplikowane. Wystarczy tylko postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami.

1. Znajdź właściwe miejsce. Dobre oświetlenie i sporo miejsca to podstawa. Praca w ciasnocie albo pod biurkiem przyniesie korzyści jedynie Twojemu kręgarzowi i najbliższemu punktowi serwisowemu.

2. Unikaj niespodziewanych wyładowań. Odłącz zasilanie od komputera. Nawet po wyłączeniu wiele pecetów wciąż podaje napięcie do płyty głównej, co może spowodować zwarcie niebezpieczne zarówno dla Ciebie, jak i komputera. Zawsze podłączaj do siebie uziemienie - ładunki statyczne mogą zniszczyć elementy peceta. Używaj paska uziemiającego albo dotknij niemalowanej, metalowej części obudowy przed odłączeniem peceta i przekładaniem elementów.

3. Zdejmij obudowę. Niektóre komputery mają obudowy dające się łatwo zdjąć bez użycia narzędzi; inne wymagają małego śrubokręta krzyżakowego albo sześcioramiennego gwiazdkowego. Umieść śruby (i inne wyjmowane elementy) w kubku albo pudełku.

4. Oczyść przedpole. Jeśli dostęp do wnętrza komputera utrudnia plątanina kabli, odłącz je. Oznaczenie każdego przewodu i wtyczki oszczędzi Twój czas przy późniejszym składaniu maszyny.

5a. Ostrożnie wyjmij albo wymień kartę rozszerzeń. Zacznij od wyjęcia śruby na listwie (tzw. śledziu) mocującej kartę do obudowy. Trzymaj kartę wyłącznie za krawędzie - unikaj bezpośredniego kontaktu z układami albo ścieżkami. Podczas wkładania czy wyjmowania karty rozłóż równomierny nacisk na całej jej długości i upewnij się, że nie wyginasz płyty głównej. Postaraj się nie wykonywać żadnych gwałtownych albo nieostrożnych ruchów.

5b. Zmień ustawienie przełącznika DIP lub zworki. Jeśli nie masz dokumentacji wskazującej położenie przełącznika bądź zworki na płycie głównej i opisującej ustawienia, nie zgaduj. Błąd może kosztować Cię usmażenie płyty głównej. I bądź delikatny - nóżki zworek łatwo się wyginają.

5c. Dodaj lub wyjmij napęd. Przygotuj napęd. Ustaw zworki bądź przełączniki na odpowiednie pozycje EIDE lub SCSI, zanim wsuniesz urządzenie do trudno dostępnej kieszeni w obudowie (napędy EIDE muszą być ustawione jako Slave lub Master, zaś SCSI muszą mieć nadany właściwy numer identyfikacyjny SCSI ID; informacje znajdziesz w dokumentacji napędu). Czasem do wyrównania otworów urządzenia z otworami w kieszeni przydatne jest użycie niewielkiego kawałka styropianu lub tektury.

6. Sprawdź połączenia. Tuż przed założeniem obudowy komputera po raz ostatni sprawdź wszystkie połączenia kablowe i złącza. Wtyczki zasilania czasami wymagają bardzo mocnego wciśnięcia, żeby dobrze się usadowiły.

Porządek i czystość muszą być

Czysty pecet to szczęśliwy pecet. Nagromadzenie brudu, kurzu, pyłu i dymu może wywołać wiele rodzajów problemów - od skaczącej myszy po totalne zawieszenie systemu. Wykonanie poniższych czynności raz na pół roku lub częściej, jeżeli Twój komputer znajduje się w wyjątkowo zakurzonym lub zadymionym pokoju, powinno zapewnić bezawaryjną pracę systemu.

1. Weź odpowiednie narzędzia. Komputery wymagają specjalnych środków czyszczących. W ramce "Pucowanie peceta" po prawej znajdziesz listę właściwych produktów. I zapamiętaj podstawową zasadę czyszczenia komputera: nigdy nie rozprowadzaj środka bezpośrednio na pececie. Zawsze nałóż go najpierw na szmatkę.

2. Oczyść obudowę. Zatkane otwory wentylacyjne prowadzą do przegrzania, co może powoli zabijać Twego peceta. Wyczyść wszystkie otwory w obudowie, a zwłaszcza te prowadzące do wiatraka zasilacza, usuwając zgromadzony tam kurz i brud za pomocą niezostawiającej kłaczków szmatki albo sprężonego powietrza. Gdy używasz powietrza, staraj się nie wdmuchiwać brudu z powrotem do obudowy.

3. Wyczyść płytę główną. Otwórz komputer (posłuż się wska-zówkami z "Krok po kroku: chirurgia pecetowa" na str. 40). Spróbuj usunąć kurz małym odkurzaczem albo sprężonym powietrzem. Upewnij się, że pozbywasz się kurzu z obudowy, a nie tylko go przenosisz w inne miejsce. Wytrzyj powierzchnie szmatką niezostawiającą kłaczków albo wacikiem.

4. Wyczyść mysz. Ulecz skakanie kursora szybkim czyszczeniem myszy. Obróć okrągłą pokrywkę u spodu myszy i wyjmij kulkę. Weź wacik albo koniec spinacza i zedrzyj brud zgromadzony na każdej z rolek prowadzących umieszczonych w komorze kulki. Przetrzyj kulkę szmatką, żeby usunąć wszelki tłuszcz i brud.

5. Wyczyść klawiaturę. Wydmuchaj kurz spomiędzy klawiszy porcjami sprężonego powietrza. Wytrzyj powierzchnie miękką szmatką zwilżoną rozcieńczonym środkiem czyszczącym do peceta (dostępnymi w sklepach komputerowych).

6. Wyczyść monitor. Monitory są dosłownie magnesem kurzu. Wytrzyj kurz z ekranu wilgotną, miękką szmatką. Jeśli musisz użyć środka czyszczącego, by usunąć zatwardziały brud, sprawdź, czy Twój monitor nie ma specjalnych powłok, które mogłyby być zniszczone przez preparat. Pamiętaj o usunięciu kurzu ze wszystkich otworów.

Zwalcz enigmatyczne niebieskie "ekrany śmierci"

Jest wielki, jest niebieski i wypełnia cały ekran - niesławny ogólny błąd ochrony Windows (GPF). Jeśli często przydarza Ci się GPF, Twój komputer może mieć dwa lub więcej plików DLL wywołujących go. Bez strachu - weź rękawice oraz okulary ochronne i zagłąb się w Windows w poszukiwaniu winowajcy.

1. Odinstaluj nowy program. Jeśli Twój komputer restartuje się lub zawiesza po zainstalowaniu nowego programu, odinstaluj go. Może to przywróci życie pecetowi.

2. Sprawdź DLL. Biblioteki łączy dynamicznych DLL są małymi programami używanymi - i często współdzielonymi - przez wiele aplikacji Windows. Najpierw wyszukaj zduplikowane pliki DLL, porównaj ich wersje i wyrzuć starsze. Zrób to tak:

Naciśnij [F3], co wywoła okno Znajdź: wszystkie pliki (albo Wyniki wyszukiwania w Windows Me). Sprawdź, czy zaznaczone jest Także podfoldery (Opcje wyszukiwania | Opcje zaawansowane i Przeszukaj podfoldery w Windows Me), a pole Szukaj w podaje Mój komputer. Następnie wpisz *.dll w pole Nazwa. Okno wyników wyszukiwania zostanie zapchane plikami. Posortuj je, wybierając Widok | Szczegóły i klikając nagłówek kolumny Nazwa.

Wskazówka Uprościsz sobie życie, szukając plików DLL wywołujących najwięcej problemów. Są to zazwyczaj pliki, których nazwa zaczyna się od następujących liter: BWCC, CO, CTL, MFC, MSV i OLE. Użyj "znaków ogólnych" ("*" i "?") i dodaj *.dll po każdym zestawie tych liter. Na przykład, wpisanie MFC*.dll znajdzie wszystkie DLL, które zaczynają się od MFC.

3. Porównaj i wyrzuć duplikaty. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy każdy powtarzający się plik, wybierz Właściwości i kliknij kartę Wersja. Następnie porównaj wersje (możemy się założyć, że te o wyższych wersjach będą w folderze Windows System). Pamiętaj: data nie jest istotna - ważny jest numer wersji.

4. Zmień nazwę DLL. Jeśli odkryjesz DLL o niższym numerze wersji w folderze aplikacji i w folderze Windows System, nie usuwaj go. Lepiej zaznacz go i naciśnij [F2], aby zmienić rozszerzenie nazwy pliku na D_L. W ten sposób zapobiegniesz ładowaniu się starszej wersji i zmusisz program do poszukania właściwego DLL w folderze System. Po ceremonii zmiany nazwy każdego DLL ponownie uruchom komputer. Jeśli wszystko będzie w porządku, przejdź do zmiany nazwy kolejnego DLL.

Skrót Ściągnij program DLL Checker (www.vb2java.com) - shareware'owe narzędzie znajdujące zduplikowane DLL. Dzięki niemu zmiana nazwy DLL jest szybka i prosta.

Przywróć przeglądarke do życia

Może Cię to rozśmieszy, ale nawet nasze przeglądarki się zawieszają. To fakt z życia internauty. Najczęstszymi winowajcami są źle napisane aplikacje Javy, a także niedopracowane strony WWW (i być może plamy na Słońcu). Możesz albo w ogóle zaprzestać żeglowania, albo skorzystać z naszych rad.

1. Uporządkuj pamięć tymczasową i historię. Uszkodzone pliki w Internet Explorerze i Netscape Navigatorze mogą prowadzić do błędów i w rezultacie do zawieszeń. Pomóc może usunięcie plików tymczasowych i historii. W IE 5 wybierz Narzędzia | Opcje internetowe i w ramce Tymczasowe pliki internetowe kliknij Usuń pliki (w innych wersjach IE Opcje internetowe znajdziesz w menu Widok). Następnie kliknij Wyczyść historię. Najlepiej ograniczać historię do dziesięciu dni, co zmniejsza szansę przeżycia uszkodzonych plików. W Netscape jest to prostsze - przejdź do Edit | Preferences, kliknij Navigator (History w Navigatorze 6) w hierarchii po lewej i wybierz Wyczyść historię po prawej. Kliknij dwukrotnie Advanced, wybierz Cache i kliknij Clear Disk Cache.

2. Dezaktywuj ActiveX. Denerwujące są błędy "nieprawidłowej strony w module Kernel32.DLL". Mogą się pojawiać np. podczas zamykania IE. Winowajcą okazują się najczęściej złe kontrolki ActiveX. W IE wybierz Narzędzia | Opcje internetowe i w ramce Tymczasowe pliki internetowe kliknij przyciski Ustawienia, a następnie Przeglądaj obiekty. Gdy będziesz w oknie Downloaded Program Files, wybierz Widok | Szczegóły. Jeśli zobaczysz elementy ActiveX ze statusem "uszkodzony", kliknij prawym przyciskiem myszy każdy z nich i usuń. Nie ma takich elementów? Zaktualizuj wszystkie po kolei, klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając Aktualizuj (zostaniesz poproszony o połączenie się z WWW).

Użytkownicy Netscape'a powinni najpierw zamknąć przeglądarkę i użyć Eksploratora Windows do przejścia do folderu C:\Program Files\Netscape\Navigator\Program. Zmień nazwę folderu Plugins na "Plug-awaria" (zaznacz plik i naciśnij [F2]), a następnie ponownie uruchom Netscape'a. Jeśli nie doświadczysz za-wieszeń, kopiuj po jednym pliku z folderu Plug-awaria do nowego folderu Plugins utworzonego przez Netscape podczas ponownego uruchomienia. Po dodaniu nowego pliku restartuj przeglądarkę i patrz, czy wszystko w porządku - w ten sposób wytropisz i usuniesz przyczynę.\

3. Zaktualizuj jadowite sterowniki karty graficznej. Jeśli wciąż sygnalizowane są błędy niewłaściwej strony i GPF, być może sterowniki Twojej karty graficznej są uszkodzone albo przestarzałe. Najświeższe sterowniki znajdziesz na witrynie Franka Condrona (www.worldowindows.com) - oprócz informacji o wersji są tam także łącza do stron WWW producentów.

4. Sprawdź DLL na pulpicie. To daleki strzał, ale zdarzały się dziwniejsze rzeczy. Zobacz, czy przez przypadek nie przeciągnąłeś na pulpit jakiegoś pliku DLL. Kliknij prawym przyciskiem myszy każdą ikonę, wybierz Właściwości i sprawdź rozszerzenie pliku w polu Element docelowy.


opr. JU/PO

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama