Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Ciekawostki | Dvd,Mp3 | Ebiznes | Gry komputerowe | Internet | Kościół i Internet | Oprogramowanie | Sprzęt |

Legalnie z Sieci

Paweł Brągoszewski

Powszechnie wiadomo, że wiele zasobów jest dostępnych w Internecie bezpłatnie - dotyczy to zwłaszcza grafiki i programów. Nawet jeśli pominąć wszelkiego typu nielegalne praktyki, a także ogromną liczbę legalnych plików MP3, to zasoby aplikacji, gier, elementów stron WWW i grafiki przekraczają apetyt chyba każdego internauty.

Stron oferujących zbiory linków do witryn z darmowymi zasobami jest zbyt dużo, by umieścić je w jakimkolwiek zestawieniu.

www.freewarefiles.com

To serwis podobny do poprzedniego, także pod względem formy, lecz oferujący bezpłatne programy (a nie tylko bezpłatne pobrania, jak w przypadku downloads.com). Znajdują się tutaj programy wszelkich typów, podzielone na kategorie, dostępna jest także wyszukiwarka.

www.gratis.pl

Ta witryna poświęcona jest wszelkim zasobom Sieci dostępnym bezpłatnie, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego Internetu.

Zaletą serwisu jest sensowny podział na kategorie (np. programy użytkowe, gry, konta WWW) oraz uwzględnienie nietypowych bezpłatnych zasobów, które można uzyskać poprzez Sieć - jak chociażby krążków CD, kaset wideo, czasopism a nawet medalików lub ... 124- stronicowego przewodnika po Santa Fe. Można tutaj znaleźć łącza do wielu witryn oferujących darmowe komponenty stron WWW (animacje, bannery, skrypty), a także sposoby na bezpłatną komunikację (np. wysyłanie SMS-ów).

www.downloads.com

Niemal bezkonkurencyjna skarbnica programów, które można bezpłatnie pobrać i uruchomić na własnym komputerze. W kategorii bezpłatnych pobrań mieszczą się oczywiście nie tylko programy freeware, ale także wersje demo, wersje czasowe i programy shareware. Serwis zawiera wygodną wyszukiwarkę, dzięki której znalezienie interesujących zasobów nie sprawia kłopotów. Oczywiście - należy liczyć się z długotrwałym pobieraniem plików, zwłaszcza demonstracyjnych wersji gier.

www.tucows.com

Główny konkurent serwisu downloads.com, wielki zasobnik programów na każdą okazję, w którym można szybko znaleźć potrzebną w danej chwili aplikację - archiwizer, klienta ftp lub przeglądarkę plików graficznych. Co ważne, zbiór programów podzielony jest na systemy operacyjne, można więc odnaleźć programy nawet dla tak egzotycznych systemów jak BeOS czy QNX. Do największych zalet serwisu Tucows należy to, że bliźniacze strony - tzw. mirrory dostępne są pod wieloma innymi adresami, np. tucows.icm.edu.pl.

www.filmforum.pl

Witryna udostępnia również darmowe zasoby - tym razem filmowe. Można tu znaleźć zwiastuny i całe filmy tworzone zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Nie brak oczywiście internetowych przebojów, takich jak chociażby różne kontynuacje i parodie "Gwiezdnych wojen". Wiele z zamieszczonych tu filmów to prawdziwe perełki małej formy - małej także ze względu na rozmiary oglądanych filmów, chociaż nie ze względu na rozmiary pobieranych plików - należy liczyć się ze ściąganiem kilkunastomegabajtowych plików RM. Układ serwisu jest przemyślany i wygodny w nawigacji. Chociaż, jak dotąd, w każdej z kategorii można znaleźć najwyżej kilka filmów, to z pewnością warto odwiedzić tę witrynę.


opr. JU/PO

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: internet prawo serwis komputery Oprogramowanie Sprzęt komputerowy hakerzy awarie licencje
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W