Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Nerses Bedros XIX

List patriarchy do kard. Franciszka MacharskiegoBejrut, 14 kwietnia 2004 rok

 

Jego Eminencja
Franciszek Kardynał Macharski
Arcybiskup Krakowa
ul. Franciszkańska 3
31-004 Kraków

Polska

 

 

Eminencjo,

„Zatem przez chrzest zanurzający nas w śmierć zostaliśmy razem z Nim pogrzebani po to, abyśmy i my wkroczyli w nowe życie — jak Chrystus powstał z martwych dzięki chwale Ojca” (Rm 6.4)

 

 

Właśnie dowiedziałem się, że za kilka dni w Krakowie, na placu przy kościele św. Mikołaja zostanie poświecony przez Jego Eminencję pomnik poświecony wydarzeniom z roku 1915. Stanie się to możliwe dzięki wrażliwości i miłości Waszej Eminencji do ludu ormiańskiego, który przelał krew w obronie wiary chrześcijańskiej.

Z tego też powodu Ojciec Święty w Liście Apostolskim z 2 lutego 2001 roku z okazji 1700 rocznicy chrztu narodu ormiańskiego pisze: „Męczeństwo jest stałym elementem historii waszego narodu. Jego wiara pozostaje nierozerwalnie związana ze świadectwem krwi wylanej dla Chrystusa i dla Ewangelii.. Od tego czasu (451) podobne wydarzenia wielokrotnie się powtarzały aż do masakr popełnionych na narodzie ormiańskim w XIX i XX wieku, a które miały swoją kulminację w tragicznych wydarzeniach w roku 1915. Do dziś są widoczne bolesne konsekwencje tego wydarzenia — szczególnie w diasporze, która stała się udziałem wielu synów narodu ormiańskiego”.

Jako zwierzchnik („pater et caput” — ojciec i głowa — dosł.) katolickiego Kościoła Ormiańskiego pragnę wyrazić swoją wdzięczność dla Waszej Eminencji za solidarność z narodem ormiańskim oraz odwagę w dążeniu do powstania tego pomnika, mimo opozycji i sprzeciwów, które były wyrażane.

 

Niech pełna radości i nadziei obietnica zmartwychwstania realizuje się w Waszym życiu przez świadectwo zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią.

 

 

Nerses Bedros XIX

Patriarcha Katolickiego Kościoła Ormiańskiego

 

 

Tel, fax i adres e-mail na faksie nieczytelne.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: prześladowanie Kraków Armenia zbrodnia Turcja ludobójstwo ormianie 1915 chaczkar poświęcenie pomnika

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W