Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Warszawa, dnia 12 maja 2004 r.

OŚWIADCZENIE

Prezydium Konferencji Episkopatu PolskiBiskupi polscy dnia 6 maja br. przekazali premierowi Irlandii — aktualnie przewodniczącej Unii Europejskiej — list, w którym potwierdzili swoje stanowisko, że w preambule przyszłej Konstytucji Europejskiej nie powinno zabraknąć odniesienia do wiary i chrześcijańskiego dziedzictwa. List ten został przekazany także do wiadomości polskich władz państwowych i rządowych.

Konferencja Episkopatu Polski z całym przekonaniem podziela jasne stanowisko Stolicy Apostolskiej, że odwołanie się do chrześcijańskiego dziedzictwa powinno być uwzględnione w Traktacie Konstytucyjnym, jako odpowiadające pragnieniom milionów chrześcijan członków Unii Europejskiej oraz zgodne z prawdą historyczną.

W tym kontekście Konferencja Episkopatu Polski ponownie zwraca się z apelem do wszystkich, od których to zależy, aby preambuła Traktatu Konstytucyjnego właściwie uwidoczniła prawdziwe korzenie Europy. Czerpie przecież ona swe inspiracje z kulturowego, humanistycznego i religijnego, a szczególnie chrześcijańskiego dziedzictwa.

Na koniec Konferencja Episkopatu Polski, odnosząc się do informacji pojawiających się w mediach, podkreśla, że dyskusji wokół treści preambuły przyszłej Konstytucji Europejskiej nie da się rozwiązać przez przyjęcie dodatkowej deklaracji. Sama bowiem deklaracja nie miałaby żadnej mocy prawnej.

+ Abp Józef Michalik
Przewodniczący
Konferencji Episkopatu Polski

 

+ Abp Stanisław Gądecki
Zastępca Przewodniczącego
Konferencji Episkopatu Polski

 

+ Bp Piotr Libera
sekretarz generalny
Konferencji Episkopatu Polski


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Europa Unia Europejska deklaracja wartości chrześcijańskie oświadczenie korzenie chrześcijańskie konstytucja europejska dziedzictwo chrześcijańskie preambuła moc prawna

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W