Potrzebujemy pomocy

Wypowiedź jednego z Ojców X Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów (30.09-27.10.2001)


Bp Erkolano Lodu Tombe
Ordynariusz Yei (Sudan)

Potrzebujemy pomocy

Konflikt i prześladowania panujące w Sudanie są bezpośrednimi skutkami przeprowadzanej w sposób systematyczny islamizacji i «arabizacji» niemuzułmańskiej i niearabskiej części społeczeństwa, która nie jest dopuszczana do politycznej i ekonomicznej władzy w kraju.

Prześladowanie religijne polega na systematycznym pozbawianiu elementarnej wolności wyznania.

Programowej islamizacji chartumski reżim fundamentalistyczny poddaje wszystkich chrześcijan oraz krytycznie nastawionych do niego muzułmanów.

Prześladowanie kulturowe wyraża się w systematycznym lekceważeniu godności ludzkiej niearabskich obywateli Sudanu. Traktowanie ich jako obywateli niższej kategorii ciągle wpływa na kształt instytucji oraz stosunków społecznych w północnej części kraju. Odpowiedzialne za to są władze.

Rząd regularnie przeprowadza naloty bombowe na obiekty cywilne. Ludność cywilna zamieszkująca zbuntowane obszary zastraszana jest przy użyciu rosyjskiej produkcji bombowców «wysokiego pułapu». Mieszkańcy roponośnych terenów południowego Sudanu zmuszani są na różne sposoby do opuszczania swoich domów. Działania te stanowią część strategii militarnej reżimu.

Wydobycie ropy naftowej na południu kraju przez międzynarodowe koncerny naftowe z Kanady, Chin i Malezji jest siłą napędową konfliktu. Rozwój przemysłu naftowego i sprzedaż ropy przyczyniają się do rozprzestrzeniania się wojny i pogarszają ciężką sytuację ludności południowego Sudanu, ponieważ rząd rozwiązuje problemy wewnętrzne za pomocą środków militarnych. Zaostrza to także konflikt pomiędzy władzami a zbrojnym Ruchem Wyzwolenia Południowego Sudanu, kwestionującym legalność i wszelkie działania rządu w Chartumie.

Przymusowi przesiedleńcy żyją w Sudanie w warunkach rozpaczliwych i nie mają żadnych szans na poprawę swojej sytuacji.

Bardzo ciężkie jest również życie uchodźców sudańskich przebywających w obozach w krajach ościennych.

Pomoc ze strony wspólnoty międzynarodowej jest poważnie utrudniana przez przedłużający się konflikt.

Ludność mieszkająca w południowym Sudanie pilnie potrzebuje wsparcia, zwłaszcza na polu wychowania, oświaty i przygotowania zawodowego. Jednostki i wspólnoty muszą koniecznie otrzymać podstawową formację w zakresie zasad odpowiedzialnego zarządzania i administracji cywilnej.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama