Wyjaśnienie dotyczące posługi biskupiej

Wypowiedź jednego z Ojców X Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów (30.09-27.10.2001)


Wyjaśnienie chińskiego biskupa Josepha Xu Zhixuan dotyczące posługi biskupiej

Bp Joseph Xu Zhixuan, prawowity i oficjalny ordynariusz Wanxian w Chińskiej Republice Ludowej, przekazał swoje przemyślenia, które zostały odczytane w Auli Synodalnej 11 października przez sekretarza generalnego Synodu kard. Jana Pietera Schotte i które zamieszczamy poniżej. Trzy lata temu ten sam biskup nie mógł przyjąć zaproszenia do udziału w Specjalnym Zgromadzeniu Synodu Biskupów poświęconym Azji, skierowanego do niego oraz do śp. bpa Matthew Duana Yinminga.

Wiemy, że w Rzymie odbywa się Synod, i napełnia nas to radością. Przywodzi mi to na myśl podobne spotkanie trzy lata temu, gdy Ojciec Święty zaprosił nas do wzięcia udziału w Synodzie poświęconym Azji. Wzruszenie, jakiego wtedy doznałem, będzie mi towarzyszyć przez całe życie i wspierać mnie w wypełnianiu mojej misji.

Od śmierci bpa Matthew Duana Yinminga (10 stycznia 2001 r.) prowadzę misję w diecezji według wskazań bpa Duana, który był dla nas wzorem i przykładem.

Staram się wypełniać moją posługę zgodnie z zasadą obowiązującą w Kościele: kierować miejscową wspólnotą w komunii z Następcą Piotra. Trzeba pamiętać, że w Chinach panuje bardzo szczególna sytuacja: często rzeczywistość nie pozwala nam działać tak, jak byśmy tego chcieli. Staramy się zatem czynić przynajmniej to, co w naszej mocy, by istniały podstawowe elementy życia diecezji: liturgia, katecheza, duszpasterstwo.

Kierować diecezją znaczy zajmować się wieloma codziennymi, konkretnymi sprawami: umacniać struktury diecezjalne; kształcić kapłanów i siostry zakonne; zabiegać o pomoc finansową. Zaprosiliśmy księży i zakonnice z zagranicy, aby uczyli w naszym seminarium i w nowicjatach. Regularnie organizujemy rekolekcje (ja sam wróciłem właśnie z rekolekcji diecezjalnych). Wykorzystując skromne fundusze, jakie otrzymaliśmy, rozpoczęliśmy odbudowę naszych parafii. Nasze najbardziej naglące zadania to formacja młodych księży i zakonnic oraz problemy związane z budową zapory Trzech Przełomów, która zmusiła ponad milion ludzi do opuszczenia domów, jako że zostaną one zatopione — ich los podzieli także wiele kościołów.

Jednak najważniejszym aspektem naszej posługi jest «służba prawdzie». Musimy odważnie dawać świadectwo Ewangelii, opierając się na naszych kościelnych tradycjach. Służyć prawdzie znaczy też opowiadać się po stronie sprawiedliwości. Jestem na przykład przekonany, że musimy popierać walkę z terroryzmem, gdyż jest to kwestia sprawiedliwości. Z drugiej strony, nie należy prowokować aktów zemsty, które mogą powodować śmierć niewinnych ofiar.

Dowiedzieliśmy się ostatnio o mianowaniu nowego prefekta i członków Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Składam Kongregacji misyjnej najlepsze życzenia. Bardzo liczymy na wizytę naszego prefekta.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama