reklama

Cierpiących zawierzam Niepokalanej

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 11.2.2007

W swoim rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański 11 lutego, Benedykt XVI przypomniał pierwsze objawienie się Maryi Panny w Lourdes sprzed prawie 150 lat i nawiązał do obchodzonego w tym dniu od 15 lat Światowego Dnia Chorego.

Oto pełny tekst rozważań Ojca Świętego:

Drodzy bracia i siostry,

Kościół obchodzi dziś wspomnienie pierwszego ukazania się Maryi Panny św. Bernadetcie, 11 lutego 1858 r. w Grocie Massabielskiej w pobliżu Lourdes. To cudowne wydarzenie uczyniło z tej miejscowości, leżącej po francuskiej stronie Pirenejów, światowy ośrodek pielgrzymek i intensywnej duchowości maryjnej. W miejscu tym, od blisko 150 lat, rozbrzmiewa z mocą nawoływanie Maryi do modlitwy i pokuty, niemal nieustanne echo wezwania, od jakiego Jezus rozpoczął swoje przepowiadanie w Galilei: „Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" (Mk 1, 15). Tamtejsze sanktuarium stało się ponadto celem licznych pielgrzymek chorych, którzy wsłuchując się w Najświętszą Maryję, zachęcani są do przyjęcia swoich boleści i do ofiarowania ich dla zbawienia świata, dołączając je do cierpień ukrzyżowanego Chrystusa.

Właśnie ze względu na więzi łączące Lourdes i ludzkie cierpienie, ponad piętnaście lat temu umiłowany Jan Paweł II postanowił, aby przy okazji święta Matki Bożej z Lourdes obchodzony był także Światowy Dzień Chorego. W tym roku sercem tych obchodów jest miasto Seul, stolica Korei Południowej, dokąd wysłałem jako swego przedstawiciela kardynała Javiera Lozano Barragana, przewodniczącego Papieskiej Rady Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Serdecznie pozdrawiam jego i wszystkich tam zebranych. Chciałbym objąć myślą także pracowników służby zdrowia na całym świecie, zdając sobie doskonale sprawę ze znaczenia, jakie ma w naszym społeczeństwie służba osobom chorym. Pragnę przede wszystkim wyrazić swoją duchową bliskość i miłość naszym chorym braciom i siostrom, pamiętając zwłaszcza o tych, których dotknęły choroby najcięższe i najboleśniejsze: ku nim w szczególny sposób kieruje się nasza uwaga w tym dniu. Konieczne jest wspieranie leczenia paliatywnego, przynoszącego pełną opiekę i dającego nieuleczalnie chorym ludzkie wsparcie i duchową troskę, których im najbardziej potrzeba.

Dziś po południu w Bazylice św. Piotra zbiorą się liczni chorzy i pielgrzymi wokół kardynała Camillo Ruiniego, który przewodniczyć będzie Eucharystii. Na zakończenie Mszy św. z radością, podobnie jak w ubiegłym roku, przybędę, aby wraz z nimi przeżyć na nowo klimat duchowy, który panuje w Grocie Massabielskiej. Macierzyńskiej opiece Niepokalanej Dziewicy chciałbym teraz zawierzyć, wraz z modlitwą Anioł Pański, chorych i cierpiących na ciele i na duszy na całym świecie.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama